Události, které nastaly po převzetí Sun Microsystems firmou Oracle, zejména úprk vývojářů pracujících na OpenOffice.org, založení The Document Foundation a úspěšný rozjezd vývoje LibreOffice, nevěštily pro kancelářský balík OpenOffice.org nic dobrého. Rozhodnutí předat vývoj do Apache Software Foundation na tom nemuselo nic změnit, bylo však určitou nadějí, že bude „těžce zkoušený“ balík pokračovat a když už nedojde k opětovnému splynutí s LibreOffice do jediného projektu, bude tu aspoň větší možnost výběru v oblasti svobodného kancelářského softwaru.
A jak se ukázalo, rozhodnutí předat vývoj do ASF bylo správné. Čerstvě vydaná verze 4.0 (balíku mezitím přejmenovaného na Apache OpenOffice) není v žádném případě pouhou pokulhávající odvozeninou LibreOffice, nýbrž přináší řadu zcela nových věcí. Nové logo je sice věcí vysloveně kosmetickou, ale v tomto případě dává najevo, že se toho změnilo opravdu hodně.
Asi nejvýznamnější změnou je nový boční panel, využívající rozmach širokoúhlých monitorů. Zde vývojáři sáhli jak do starších verzí OO.org, tak i do „konkurenčního“ IBM Lotus Symphony a vybrali pro novou verzi ty nejvhodnější panely vlastností. Šířka bočního panelu je přizpůsobitelná, s tím, že pokud už panel nelze zobrazit (je příliš úzký), skryje se. Panel může být samozřejmě také plovoucí.
Velký pokrok nastal také v interoperabilitě s Microsoft Office. Přestože byla již dříve na slušné úrovni, některá specifika (např. složitější seznamy v textech, zobrazování prezentační grafiky, metrika grafů, barevné tabulky...) stále činila problémy a s těmi se nová verze vypořádala.
Mnoho změn proběhlo v grafických funkcích. Výčet by byl velmi dlouhý, ale kdo si novou verzi zkusí, uvidí to většinou na první pohled: například nové barevné palety a gradienty, antialiasing, vylepšení Copy&paste a Drag&drop atd.
Přestože to pro českého uživatele asi není příliš zajímavé, nelze zapomenout ani na to, že mezi byl balík přeložen do tří nových jazyků: portugalštiny, řečtiny a tamilštiny. Kvalitu implementace by měl zajišťovat nový automatizovaný testovací framework. Na závěr je třeba připomenout, že OpenOffice 4.0 se definitivně odřezává od někdejšího balíku StarOffice – nepodporuje již ani čtení formátů tohoto balíku (a pokud někdo ještě takové dokumenty má, měl by si je přeuložit do ODF ještě před aktualizací na novou verzi).