Linux E X P R E S

Facebook

Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT

ČSSD, ANO, KDU-ČSL

Zveřejněná koaliční dohoda ČSSD, ANO a KDU-ČSL neobsahuje žádnou zmínku o otevřenosti ICT. FSFE kritizuje podobu německé koaliční dohody, že na otevřenost neklade dostatečný důraz.


Minulý týden byla zveřejněna finální podoba koaliční dohody politických subjektů ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Přestože řada programových bodů je upravena poměrně podrobně, oblasti informačních a komunikačních technologií se věnují pouze dva odstavce (jeden obecně, druhý v souvislosti se zavedením elektronických faktur). Nenajdeme tam ani slovo o otevřenosti ICT – jak ve smyslu open-source softwaru, tak ani v podobě otevřených datových formátů nebo otevřenosti dat veřejné správy.

Proces uzavírání koaliční dohody probíhá nyní také v Německu, kde se rodí koalice CDU/CSU a SPD. Zde se koaliční dohoda otevřenosti ICT věnuje, ovšem podle Free Software Foundation Europe (FSFE) nedostatečně. Zvláště když podle FSFE jsou otevřené standardy (kterým se finální verze dohody věnuje méně než původní návrh) nezbytnou podmínkou pro realizaci řady dobrých nápadů koalice.

Diskuze (4) Nahoru