Linux E X P R E S

Facebook

Německo zakázalo chytré hodinky pro děti, považuje je za hrozbu pro soukromí

Zákaz

Německý regulační úřad BNetzA zakázal prodej chytrých hodinek pro děti. Považuje je za hrozbu pro soukromí.  Podobně už byla zakázána i panenka My Friend Cayla.


Zařízení pro Internet věcí (Internet of Things, IoT) mohou být nejen užitečná, ale také narušovat soukromí ‒ ať už úmyslně nebo špatným zabezpečením (nešifrovaná komunikace, zadní vrátka, výchozí hesla, nezměnitelná hesla, neopravené chyby, neaktualizovaný software apod.). To je také důvod, proč německý regulační úřad Bundesnetzagentur (Spolková síťová agentura, BNetzA) zakázala další výrobky tohoto typu.

Již před časem byla takto stažena z trhu panenka My Friend Cayla. Nyní se zákaz týká všech dětských chytrých hodinek (určených pro děti ve věku 5 až 12 let). Rodiče, kteří již hodinky pořídili, by je měli zničit (pravděpodobně by je mělo jít také vrátit prodejci; pozn. aut.). Není jasné, zda je důvodem bezpečnostní chyba nebo třeba úmyslný sběr citlivých dat.

„Špatně zabezpečená chytrá zařízení často umožňují průnik do soukromí. Je to skutečně děsivé, když jde o hodinky pro děti se sledováním GPS ‒ tedy právě ty hodinky, u kterých se předpokládá, že pomohou udržet děti v bezpečí,“ říká bezpečnostní expert Ken Munro. „Je to šokující absence regulace Internetu věcí, která umožňuje laxním výrobcům prodávat nebezpečné chytré produkty.“

Dětské chytré hodinky Dětské chytré hodinky (Anna Frodesiak, public domain)

Diskuze (3) Nahoru