Linux E X P R E S

Facebook

Nové verze Linuxu – rychlejší nebo pomalejší?

Linux

Vývojáři linuxového jádra se často snaží zvyšovat jeho rychlost, současně ale v jádře přibývají nové funkce, které se mohou na rychlosti podepsat negativně. Proto je zajímavé vidět z rychlostního pohledu bok po boku různé verze Linuxu. Podívejte se i na test třinácti grafických karet AMD se svobodným ovladačem.


Je tady další zajímavý test z laboratoře Phoronixu. V něm vedle sebe stojí čtyři verze Linuxu: 3.0, 3.4, 3.10 a aktuální 3.12. Vývojáři jádra neustále pracují na jeho zrychlování, současně ale přibývají funkce, které mohou mít z různých důvodů negativní dopady, tedy zpomalovat jádro. Který z těchto protichůdných efektů vítězí?

Přestože samozřejmě záleží i na dalších parametrech testovací konfigurace, za daných podmínek lze výsledky rozdělit na dvě skupiny. Do první patří testy jako FS-Mark, HPC Challenge nebo Parboil. Tam až na výjimky nejsou mezi jádry žádné výrazné rozdíly. Zcela jiný případ jsou „herní“ testy, například UrbanTerror, OpenArena nebo Xonotic. Do těchto testů nebylo zařazeno jádro 3.0 (protože nefungovalo s příslušnou částí ovladače v uživatelském prostoru), v ostatních případech platilo, že s každou novější verzí jádra výkon výrazně narůstal.

Na stejném serveru byl publikován také test třinácti grafických karet AMD Radeon HD se svobodným ovladačem. Mezi kartami byly až řádové rozdíly v rychlosti, přičemž většinou platilo, že čím větší typové číslo (např. 6950 oproti 4850), tím rychlejší karta. Výjimkou byly pouze karty 5830 (vysoký výkon) a 6450 (velmi nízký výkon, na úrovni stařičké 4550).

Diskuze (0) Nahoru