Po dlouhých přípravách a diskusích předala česká vláda do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR svůj návrh novely autorského zákona. Kromě ryze technických změn (především přejmenování Evropských společenství na Evropskou unii následkem Lisabonské smlouvy) návrh obsahuje i významné věcné změny.
První z nich je prodloužení ochrany práv výkonných umělců z 50 na 70 let od vydání zvukového záznamu. Dále se nově zavádí tzv. roční doplňková odměna, na kterou bude mít nárok výkonný umělec, který udělil výrobci zvukového záznamu výhradní neomezenou licenci.
Významné dopady na právní praxi bude mít zavedení tzv. spojených děl. Pokud vznikly hudba a text pro účely užití ve spojení, bude se na obě díla vztahovat ochrana majetkových práv 70 let po smrti autora té složky, který zemře později. V praxi se tak například hudba Jaroslava Ježka, z níž se již stala volná díla, vrátí zpět pod ochranu (podle autora textu; pokud by jím byl například Jan Werich, stane se opět volným dílem až v roce 2050).
Nejrozsáhlejší změnou v autorském zákoně je úprava osiřelých děl. To jsou taková díla, u kterých se nepodaří dohledat autora. Osiřelé dílo lze za zákonem stanovených podmínek zpřístupnit veřejnosti (nevýdělečně, s příjmy výlučně na pokrytí nákladů). Pokud by se ale později přihlásil autor díla, má nárok na odměnu.