Služby jako YouTube zavedly pod tlakem nahrávacího průmyslu různé automatické mechanismy, která mají za cíl bránit neoprávněnému publikování autorských děl (především videozáznamů a hudby). Na YouTube se využívá ContentID, kdy se automaticky procházejí publikovaná videa a při zjištění neoprávněného zveřejnění se provádějí různé akce (například mazání nebo monetizace prostřednictvím reklamy); podkladem pro tyto akce může být i ručně provedené nahlášení.
Tyto mechanismy ale nejsou neomylné, zvlášť pokud dostávají chybná vstupní data. Pak jsou videa odstraňována neoprávněně. Obětí neoprávněného odstraňování se stal i Michael Tiemann, ředitel pro open source ve firmě Red Hat. Problém spočívá v tom, že ke svému videoklipu přidal hudbu poskytovanou pod licencí CC-BY-NC 3.0.
Krátce po přidání bylo video nahlášeno hudebním distributorem RouteNote. Tiemann toto nahlášení zpochybnil, požadavek na odstranění byl vzat zpět. Nicméně krátce poté začalo být video nahlášováno znovu, i jinými uživateli, stejně tak i další videa se stejnou hudbou. Učinila tak i firma AdRev, která tvrdí, že k hudbě vykonává autorská práva.
„Takže teď se musím proti tomu odvolat a uvést svůj účet do rizika sankcí pro porušení copyrightu. Kolik dalších lidí vzdalo svůj boj v tomto bodě? Kolik umělců využívajících Creative Commons vidí jak jsou jejich díla odstraňována kvůli tomuto špatnému chování na YouTube?“ ptá se Michael Tiemann.
Michael Tiemann je kromě jiného autorem kompilátoru C++ v GCC, podílel se i na vývoji kompilátoru C a ladicího nástroje GNU Debugger. Působil jako předseda Open Source Initiative, zasedá také například ve výborech XMPP, GNOME nebo Embedded Linux Consortium.