V sobotu tomu bylo 30 let, kdy Richard Stallman zahájil projekt svobodného operačního systému GNU. Při této příležitosti se vyjádřil k situaci, která v oblasti informačních technologií nyní panuje. Svobodný software považuje právě teď důležitější než kdykoli jindy – a to proto, že jen takový software má uživatel pod kontrolou.
Dnes mnoho lidí nosí svůj počítač (typicky chytrý telefon) stále u sebe a jejich životy mohou být snadno sledovány. Jako nástroj může sloužit nesvobodný (proprietární) software nebo „software jako služba“ (SaaS; RMS zde používá termín SaaSS, tedy Service as a Software Substitute, česky „služba jako náhrada softwaru“). Uživatel nad nimi nemá kontrolu, čímž se může snadno stát cílem sledování a dalších zásahů do života. Tuto kontrolu může mít pouze u toho softwaru, u něhož má zajištěny čtyři základní svobody.
Stallman proto vyzývá k odmítnutí nesvobodného softwaru a softwaru ve formě služby, k vývoji svobodného softwaru a jeho propagaci. Doporučuje používat ve školách výhradně svobodný software, jakožto nástroj demokratických hodnot a pomoci druhým. Používání proprietárního softwaru při vzdělávání považuje za implantaci závislosti na jeho tvůrci, což je podle něj v rozporu se společenským posláním školství.