V květnu 2015 jsme informovali o tom, že Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti Jakuba Michálka, pražského zastupitele za Piráty, a otevřel tak přístup ke stavebním normám, které byly – stejně jako jiné technické normy – poskytovány jen za úplatu s použitím DRM. Podle stanoviska NSS pak v září Městský soud v Praze svým rozsudkem nařídil Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚTNMSS) poskytnout žalobci plné znění technických norem odkazovaných ve stavebním zákoně.
Koncem ledna Poslanecká sněmovna schválila novelu stavebního zákona, která ruší výslovné zpřístupnění stavebních norem. V budoucnu se za ně tedy bude muset opět platit.
ÚTNMSS však poskytl pouze čtyři normy, několik desítek dalších poskytnout odmítl, přestože NSS ve svém rozsudku jednoznačně vztáhl povinnost poskytnutí i na zbývající normy. Jakub Michálek proto podal návrh na nařízení výkonu rozhodnutí (tedy v zásadě exekuci; zákon však pojem „exekuce“ používá v užším kontextu, kam tento případ nespadá; pozn. autora). V něm se především domáhá, aby soud nařídil odebrání věci (tedy příslušných norem) povinnému, tj. českému státu zastupovanému ÚTNMSS, případně k tomu stát donutil ukládáním pokut. Součástí je i náhrada nákladů zaplacením z účtu státu.
Není to ojedinělý případ, kdy orgán veřejné moci čelí takové situaci. Nařízení výkonu rozhodnutí se dočkalo například Hlavní město Praha za neposkytnutí informací ohledně přidělování registračních značek pro vozidla.