Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu (LIBE) si nechal vypracovat dvě studie týkající se softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Studie doporučují, aby se vývoj klíčových open-source nástrojů financoval částečně také z prostředků Evropské unie. Podporovat by se měla týkat jak samotného vývoje, tak i odstraňování chyb. Podle studií není tento typ softwaru univerzálním řešením, je ale „důležitou ingrediencí ve strategii EU pro větší bezpečnost a technologickou nezávislost.“
Studie dále tvrdí, že by se mělo podpořit přizpůsobení end-to-end šifrovacích nástrojů pro jejich snazší používání. Využívání open-source softwaru je v oblasti bezpečnosti velkou pomocí proti masovému sledování – a i když může tento software obsahovat chyby, je k nim méně náchylný než ten proprietární. „EU by měla investovat do odolných open-source implementací různých šifrovacích specifikací, které lze ověřovat a validovat na jejich bezvadnost,“ říká jedna ze studií.
Proti end-to-end šifrování se před časem vyslovil například britský premiér David Cameron, ale také protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove.