Linux E X P R E S

Facebook

Nový šéf Androidu a openSUSE 12.3

dvatydny.gif

Android má nového šéfa, Andy Rubin po deseti letech končí. Samsung Galaxy S IV. Video editor LightWorks se blíží na Linux. OwnCloud 5. OpenSUSE 12.3. Ubuntu: Jarní verze vyjde podle plánu.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Android má nového šéfa, Andy Rubin po deseti letech končí

Výkonný ředitel Googlu Larry Page na blogu přinesl nečekané oznámení, že Andy Rubin končí v čele divize Androidu. Rubin zůstává u Googlu a pracuje na nespecifikovaném projektu. Lze ale očekávat, že půjde o něco velkého. Novým šéfem Androidu se stal Sundar Pichai, o kterém už jste možná slyšeli, protože zodpovídá (a dále zodpovídat bude) za projekty Chrome a Apps.

Andy Rubin Andy Rubin

Andy Rubin byl u Androidu od samého počátku a mohli bychom ho nazvat jeho otcem. V říjnu 2003 spoluzaložil a šéfoval nové společnosti Android, Inc. Tu, jak známo, v říjnu 2005 koupil Google a později se ukázalo, že to byla jeho nejúspěšnější akvizice vůbec. Dnes Android najdete na tři čtvrtě miliardě zařízení od šedesáti certifikovaných výrobců. Nepočítaje různé malé společnosti, které jedou na vlastní pěst.

Samsung Galaxy S IV

Samsung představil nový smartphone z nejvyšší řady Galaxy S, která dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější. Svědčí o tom i fakt, že aktuálního modelu Galaxy S III už se prodalo přes padesát miliónů. Samsung Galaxy S IV nabízí to nejlepší, co aktuálně od chytrého telefonu můžete chtít a jak už bývá zvykem, oproti svému předchůdci má prakticky každý jeho parametr vyšší hodnotu.

Displej má pět palců, Full HD rozlišení a je vyroben technologií Super AMOLED. Krýt ho bude odolné sklo Gorilla Glass, a to v nedávno představené třetí revizi. Evropská verze telefonu s LTE dostane čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 o taktu 1,9 GHz. Operační paměť bude dvougigabajtová a akumulátor pojme slušných 2,600 mAh. Samotný Samsung se hodně chlubí také 13-megapixelovým fotoaparátem, který by měl zvládnout až pětadvacet snímků za sekundu. Všechny tyto věci se podařilo „nacpat“ do necelých osm milimetrů tenkého těla o celkové hmotnosti 130 gramů.

Uvnitř samozřejmě běží nejnovější Android 4.2.2 Jelly Bean, který výrobce opět podstatně upravil k obrazu svému a přidal další softwarové funkce. V České republice se Samsung Galaxy S IV začne prodávat v květnu za cenu kolem sedmnácti tisíc korun.

Video editor LightWorks se blíží na Linux

Společnost RedShark oznámila záměr portovat profesionální editor LightWorks na Linux už někdy před rokem a půl. Vydání editoru však bylo několikrát odloženo a zatím jsme dospěli pouze k uzavřené betaverzi. To by se však brzy – snad už opravdu – mělo změnit. Na blížící se otevřenou betaverzi láká čtvrthodinové video, které ukazuje některé z mnoha možností tohoto editoru. Až se tak uskuteční, půjde o jeden z velkých milníků Linuxu, protože opravdu profesionální editor videa zde zatím chybí.

Novinky ze světa softwaru

OwnCloud 5

OwnCloud, svobodný software pro cloudové úložiště ve stylu Dropboxu, zraje jako víno a v páté verzi přináší řadu nových vlastností a vylepšení. Fotogalerie byla kompletně přepsána a umí prezentace, kontakty lze nově třídit do kategorií a události v kalendáři lze uvést jako soukromé, nebo veřejné. Vyhledávání nově prohledává nejen název, ale i obsah souborů, a omylem smazané soubory lze obnovit. Pátá verze ownCloudu také obsahuje integrovanou antivirovou kontrolu, která je založena na svobodném antiviru ClamAV.

ownCloud 5 ownCloud 5

Kešování souborů by mělo být až několikrát rychlejší a synchronizace taktéž, protože se ownCloud naučil lépe využívat synchronizace přímo mezi jednotlivými klienty bez zapojení serveru. Vylepšení se dočkal systém verzování a šifrování bylo kompletně předěláno. Běžný uživatel pak ocení hlavně upravené rozhraní a novou dokumentaci.

Novinky ze světa distribucí

OpenSUSE 12.3

Linuxová distribuce OpenSUSE přichází ve verzi 12.3. Jako obvykle s výchozím grafickým prostředím KDE tentokrát ve verzi 4.10, které nabízí například přehlednějšího správce aktualizací, lepší práci s tiskárnami, správu barev nebo rychlejšího správce souborů Dolphin. KDE má v openSUSE také nový výchozí kabátek. Pokud vám KDE nevyhovuje, v repozitářích jsou klasicky k dispozici také GNOME 3.6 a Xfce 4.10. Navíc přibyli další tři správci oken, respektive nenáročná prostředí: Enlightenment 17, Sawfish a awesome.

OpenSUSE 12.3 – KDE s novým kabátkem OpenSUSE 12.3 – KDE s novým kabátkem

Nové openSUSE už se nevejde na CD a k instalaci tedy budete muset použít DVD nebo USB flash disk. Přibyla experimentální podpora pro zabezpečené bootování UEFI Secure Boot. Samozřejmostí jsou nové verze aplikací, vývojářských nástrojů, atp. V přípravě je také verze pro procesorovou architekturu ARM, která by měla přijít během několika týdnů.

Ubuntu: Jarní verze vyjde podle plánu

Na programu prvního on-line Ubuntu Developer Summit byl mimo jiné návrh na změnu modelu vydávání na „rolling release“. Ohledně výsledku nebylo vydáno žádné oficiální oznámení, ale podle pokračování vývoje a vyjádření jednoho z vývojářů je zřejmé, že se zatím nic nemění a Ubuntu 13.04 Raring Ringtail vyjde podle plánu, a to 25. dubna. Oproti původnímu plánu se však už nejspíš nepočítá s vydáním druhé betaverze.

Logo Ubuntu Logo Ubuntu

Dále do rodiny Ubuntu přibyla už sedmá oficiální odnož. Jedná se o Ubuntu GNOME, které poprvé vyšlo v minulé verzi 12.10 ještě pod názvem GNOMEbuntu. Zmiňované vydání bylo spíš takové rozjezdové, ale nadcházející verze 13.04 už by se měla představit v plné parádě. Cílem Ubuntu GNOME je nabídnout Ubuntu prostředí GNOME s minimem úprav, hlavně tedy s rozhraním GNOME Shell. Oficiální odnože Ubuntu mají hlavně tu výhodu, že je Canonical propaguje a poskytuje jim technické zázemí. Uživatelům to zase indikuje, že se jedná o seriózní projekt, nejen nějaký pokus.

Jednou větou

LibreOffice 4.0.1 umožňuje ovládat prezentaci z telefonu i na Windows.

FSF upozorňuje na problémy v komunikaci mezi Google Talk a dalšími XMPP servery.

Přichází Trisquel 6.0 – kompletně svobodné Ubuntu.

GNOME chystá nového správce softwaru.

Datovka pro Android se dočkala verze 1.0.

Intel vydal instalátor ovladačů pro své grafické karty.

Ubuntu bude na serverech Dellu jako doma.

Na Chromebooku Pixel rozběhnete i další linuxové systémy.

Linus Torvald se vrátil ke GNOME.

Diskuze (1) Nahoru