Bylo nebylo, rozhodla se v roce 1996 jistá skupina vývojářů vytvořit klon operačního systému Windows 95 – Freewin 95. Po dvou letech dohadů bylo rozhodnuto vytvořit kopii systému Windows NT a název se změnil na ReactOS a vývoj začal tím nejdůležitějším – jádrem. Postupem času došlo ke spolupráci s projektem Wine, takže většina knihoven systému ReactOS pochází právě odtud. Navíc mají vývojáři poměrně přísný auditní systém, který má zabránit případným žalobám ze strany společnosti Microsoft.
V současné době se nachází v alfa verzi 0.3, která ovšem slibuje podporu pro mnoho nativních aplikací. V současné době je dokončena podstatná část ze systémových API i ABI, včetně základního GUI. Už předchozí verze umožňovaly běh mnoha aplikací jako Poznámkový blok, AbiWord, nebo Miny a od 0.2.6 přibyla také podpora sítí.
API je aplikační rozhraní, kde je definován způsob použití dané knihovny. Týká se úrovně zdrojového kódu (například hlavičkové soubory jazyka C).
Dnes je možné v ReactOS používat Firefox, případně vlastní prohlížeč ibrowser používající Gecko přes ActiveX a díky hotové podpoře TCP/IP protokolu je dnes možné v ReactOS prohlížet web bez větších potíží.
ABI je binární rozhraní, které se týká už přeloženého kódu. V něm se skrývá například konvence pro volání funkcí.
Dokonce umožňuje běh i podstatně náročnějších aplikací než webový prohlížeč. Obrázky Unreal Tournamentu (používajícího software rendering) hraného v ReactOS jsou velice působivé.
Po spuštění nás přivítá něco velmi podobného Windows 98 nebo 2000, ovšem už disponuje virtuálními plochami. V nabídce Start příliš mnoho aplikací není, ale je tu odkaz pro stažení Firefoxu. Jeho instalace i spuštění proběhla bez větších potíží a od tohoto okamžiku můžete prohlížet web. Systém dokonce obsahuje vlastní prohlížeč, ale jeho použitelnost a stabilita mě dvakrát nepřesvědčila...
Ano – stabilita je slůvko, na které budete při zkoušení ReactOS myslet často. Především proto, že se s pády a nestabilitou budete setkávat na každém kroku. Původně jsem chtěl vyzkoušet nějaké nativní aplikace, ale po tom, co mi Firefox pokaždé po kliknutí na odkaz pro stažení spadl a nativní ibrowser se tvářil, že stahuje, ale nic nedělal, jsem od těchto pokusů upustil. Bohužel přítomnost Min, Solitaire, Notepadu a Wordpadu a pár dalších aplikací asi nikoho nepřesvědčí. Největší problém je s nedostatkem vývojářů, ale ti stávající věří, že s vylepšováním funkcí se bude nacházet více a více lidí, kteří budou ochotni se na vývoji tohoto systému podílet.