Linux E X P R E S

Facebook

ReactOS - Windows pod GNU GPL

Tímto článkem otevíráme nový seriál, který nás bude provázet po, řekněme, exotičtějších operačních systémech. Rozhodně exotičtějších, než je Linux, BSD, Solaris nebo MacOS. Dnešní díl bude věnovaný operačnímu systému Windows... Ale nebojte, skutečným hrdinou bude jejich svobodná implementace ReactOS.


Bylo nebylo, rozhodla se v roce 1996 jistá skupina vývojářů vytvořit klon operačního systému Windows 95 – Freewin 95. Po dvou letech dohadů bylo rozhodnuto vytvořit kopii systému Windows NT a název se změnil na ReactOS a vývoj začal tím nejdůležitějším – jádrem. Postupem času došlo ke spolupráci s projektem Wine, takže většina knihoven systému ReactOS pochází právě odtud. Navíc mají vývojáři poměrně přísný auditní systém, který má zabránit případným žalobám ze strany společnosti Microsoft.

Obrázek: Firefox v ReactOS částečně funguje

V současné době se nachází v alfa verzi 0.3, která ovšem slibuje podporu pro mnoho nativních aplikací. V současné době je dokončena podstatná část ze systémových API i ABI, včetně základního GUI. Už předchozí verze umožňovaly běh mnoha aplikací jako Poznámkový blok, AbiWord, nebo Miny a od 0.2.6 přibyla také podpora sítí.

API je aplikační rozhraní, kde je definován způsob použití dané knihovny. Týká se úrovně zdrojového kódu (například hlavičkové soubory jazyka C).

Dnes je možné v ReactOS používat Firefox, případně vlastní prohlížeč ibrowser používající Gecko přes ActiveX a díky hotové podpoře TCP/IP protokolu je dnes možné v ReactOS prohlížet web bez větších potíží.

Obrázek:Unreal Tournament

ABI je binární rozhraní, které se týká už přeloženého kódu. V něm se skrývá například konvence pro volání funkcí.

Dokonce umožňuje běh i podstatně náročnějších aplikací než webový prohlížeč. Obrázky Unreal Tournamentu (používajícího software rendering) hraného v ReactOS jsou velice působivé.

Obrázek:Hlavní nabídka, AbiWord, explorer

Po spuštění nás přivítá něco velmi podobného Windows 98 nebo 2000, ovšem už disponuje virtuálními plochami. V nabídce Start příliš mnoho aplikací není, ale je tu odkaz pro stažení Firefoxu. Jeho instalace i spuštění proběhla bez větších potíží a od tohoto okamžiku můžete prohlížet web. Systém dokonce obsahuje vlastní prohlížeč, ale jeho použitelnost a stabilita mě dvakrát nepřesvědčila...

Obrázek: Nastavení systému

Ano – stabilita je slůvko, na které budete při zkoušení ReactOS myslet často. Především proto, že se s pády a nestabilitou budete setkávat na každém kroku. Původně jsem chtěl vyzkoušet nějaké nativní aplikace, ale po tom, co mi Firefox pokaždé po kliknutí na odkaz pro stažení spadl a nativní ibrowser se tvářil, že stahuje, ale nic nedělal, jsem od těchto pokusů upustil. Bohužel přítomnost Min, Solitaire, Notepadu a Wordpadu a pár dalších aplikací asi nikoho nepřesvědčí. Největší problém je s nedostatkem vývojářů, ale ti stávající věří, že s vylepšováním funkcí se bude nacházet více a více lidí, kteří budou ochotni se na vývoji tohoto systému podílet.

Diskuze (9) Nahoru