„Ještě před pár lety byla situace na trhu se síťovými prvky podobná té, kterou před čtyřmi desítkami let zažíval svět výpočetní techniky před přechodem na standardizované PC s procesory Intel,“ začíná Martin Žídek z Master Internet. Několik málo hráčů ovládalo trh s přepínači, které nabízelo výhradně s proprietárním systémem. Zákazníci tak byli doslova připoutáni ke zvolenému výrobci ve stavu známém jako vendor lock-in. A zdálo se, že není úniku.
Oddělení softwaru a hardwaru
Až ke konci roku 2012 se na světlo světa dostává zpráva o spuštění projektu Cumulus Networks. Ten založili v roce 2010 dva bývalí zaměstnanci společnosti Cisco s plánem vyvinout nový operační systém pro switche běžící na Linuxu. Z velkých hráčů s Open Networkingem od jeho počátku pracují i hyper-scaleři Google nebo třeba Facebook, který stojí za vznikem známého Open Computing Project (OCP).
A v roce 2014 vstupuje do hry i společnost Dell. Ta o sobě s oblibou mluví jako o jediné velké nadnárodní firmě, která nabízí skutečně otevřený přístup k síťování. Dnešní open-source switche tedy už disponují standardními Intel x86 procesory a přepínacím ASIC. Kromě nich i prostředím Open Network Install Environment (ONIE) umožňujícím instalaci libovolného OS. „Konkrétně switche Dell jsou řízeny operačním systémem OS10 postaveném na Debian Linux s nemodifikovaným kernelem. V Masteru nám na nich běží leaf-spine síť v pražském datacentru MasterDC. Upustili jsme od spanning tree a využili výhradně komoditních prvků od Dellu, mimo jiné páteřních switchů S6100-ON,“ přibližuje Žídek.
Co přinesl Open Networking zákazníkům?
V první řadě odstranil vendor lock-in a umožnil disagregaci hardwarových a softwarových závislostí. Zákazník má k dispozici širší nabídku a především možnost volby, což vytváří zdravou konkurenci mezi výrobci. „Z hardware jsou kromě zařízení od Dell EMC dostupné i switche od HPE, Delta, Edgecore Networks, Mellanox či Quanta technologies,“ vyjmenovává při přednášce ředitel Žídek.
Není pochyb, že Open Networking je přelomový. Během několika málo let vznikl v oblasti networkingu zcela nový eko-systém, kde je pro konkrétní aplikaci možné využít specifický operační systém. Oproti dřívějšku už nic nebrání ani nasazení switchů od různých výrobců v rámci jednoho řešení.
A jak je na tom Open Networking v praxi?
Na vzestupu. Třeba Facebook na něm postavil a provozuje switche Wedge, které jsou klíčovou součástí jeho strategie na výstavbu 100GbE datacenter. Fungují jako switche a servery v jednom, čímž výrazně usnadňují management a dohled. V datacentrech Master Internet si po jeho nasazení v loňském roce pochvalují vyšší stabilitu a propustnost sítě. Pro administrátory je totiž síť na open switchích mnohem lépe udržovatelná. Pokud vás zajímá více o dění v Open Networkingu, doporučujeme sledovat Open Compute Project.