Linux E X P R E S

Facebook

Popularita programovacích jazyků, kritika open source v Mnichově, otevřená data na letišti

dvatydny.gif

Popularitu jednotlivých programovacích jazyků od roku 2008 představuje GitHub. Linuxový zavaděč LILO po 23 letech vývoje pravděpodobně skončí. Nasazení otevřeného softwaru v Mnichově je opět kritizováno. A letiště Schiphol nabídne otevřená data i API vývojářům mobilních aplikací.


Popularita programovacích jazyků na GitHubu

O tom, který je ten „pravý a nejlepší“ programovací jazyk by se programátoři mohli hádat donekonečna. Nyní se díky statistikám GitHubu můžeme alespoň podívat na to, jak je to s popularitou jednotlivých programovacích jazyků a dokonce s jejím vývojem od roku 2008 dodnes.

Ačkoli se jedná „jen“ o data z GitHubu, můžeme je považovat za celkem směrodatná, třeba už proto, že s více než 26 miliony repozitářů je největším hosterem opensource projektů.

Nejpopulárnějším jazykem je v současné době JavaScript, který v roce 2013 nahradil Ruby. Na druhém místě je Java, třetí Ruby, čtvrté PHP, které si svou pozici drží již od roku 2008 a první pětici  uzavírá Python. Na dalších místech jsou pak CSS, C++, C#, C a top 10 uzavírá letošní nováček HTML.

Zavaděč LILO končí

Ne příliš překvapivou zprávou je, že vývoj bootloader LILO bude ukončen s koncem letošního roku. Nejnovější verze LILO je z října loňského roku a od té doby vývoj stojí a ani poštovní konference projektu není příliš aktivní.

LILO je pozadu s podporou moderních technologií jako jsou GPT, RAID nebo btrfs. I přesto je ale možné, že se najde někdo, kdo bude chtít s vývojem pokračovat.

Další informace najdete v příslušné novince z úterý.Open data & gov

Další radní kritizují Linux v Mnichově

Mnichov je živoucí ukázkou nasazení otevřených řešení ve státní správě: LiMux (speciálně upravené Ubuntu) a LibreOffice se tam používá na více než 14 tisících počítačích. Ne všechno kolem nasazení LiMuxu bylo vždy bez problémů, ale sázka na otevřená řešení Mnichovu vydržela i po loňských volbách, kdy se do vedení města dostala nová koalice, která Linuxu zrovna nefandila.

Nyní se ale objevil další „problém“ - na LiMux na svých (pracovních) noteboocích si stěžují dva radní: Otto Seidl a Sabine Pfeiler. Chtěli by raději přejít na předchozí „uzavřené řešení“.

Hlavním důvodem jejich stížnosti je především to, že si na „své“ notebooky nemohou nainstalovat další software jako třeba Skype. To ale není ani tak problém LiMuxu, jako spíše vnitřních předpisů radnice, které uživatelům „městského“ hardwaru neumožňují, aby si na něj sami instalovali programy a stejný problém by tak radní měli i s jakýmkoli jiným operačním systémem.

Letiště Schiphol otevře svá data a API

Schiphol Group, vlastník nizozemského letiště Schiphol (AMS) se rozhodl otevřít svá data a také poskytnout otevřené API pro širokou (programátorskou) veřejnost.

Za tímto krokem je především představa, že vývojáři mobilních (a dalších) aplikací a „otevřený trh“ si nejlépe poradí se zvládnutím požadavků zákazníků/cestujících. Vlastní IT oddělení letiště se pak bude moci soustředit jen na interní infrastrukturu a právě zpřístupňování dat.

Letos v květnu Schiphol společně s pařížským letištěm Charlese de Gaulla (CDG) hostil hackaton Hack&Fly zaměřený právě na využití „letištních“ otevřených dat.

(Téměř) jednou větou

Diskuze (6) Nahoru