Popularita programovacích jazyků na GitHubu
O tom, který je ten „pravý a nejlepší“ programovací jazyk by se programátoři mohli hádat donekonečna. Nyní se díky statistikám GitHubu můžeme alespoň podívat na to, jak je to s popularitou jednotlivých programovacích jazyků a dokonce s jejím vývojem od roku 2008 dodnes.
Ačkoli se jedná „jen“ o data z GitHubu, můžeme je považovat za celkem směrodatná, třeba už proto, že s více než 26 miliony repozitářů je největším hosterem opensource projektů.
Nejpopulárnějším jazykem je v současné době JavaScript, který v roce 2013 nahradil Ruby. Na druhém místě je Java, třetí Ruby, čtvrté PHP, které si svou pozici drží již od roku 2008 a první pětici uzavírá Python. Na dalších místech jsou pak CSS, C++, C#, C a top 10 uzavírá letošní nováček HTML.
Zavaděč LILO končí
Ne příliš překvapivou zprávou je, že vývoj bootloader LILO bude ukončen s koncem letošního roku. Nejnovější verze LILO je z října loňského roku a od té doby vývoj stojí a ani poštovní konference projektu není příliš aktivní.
LILO je pozadu s podporou moderních technologií jako jsou GPT, RAID nebo btrfs. I přesto je ale možné, že se najde někdo, kdo bude chtít s vývojem pokračovat.
Další informace najdete v příslušné novince z úterý.
Open data & gov
Další radní kritizují Linux v Mnichově
Mnichov je živoucí ukázkou nasazení otevřených řešení ve státní správě: LiMux (speciálně upravené Ubuntu) a LibreOffice se tam používá na více než 14 tisících počítačích. Ne všechno kolem nasazení LiMuxu bylo vždy bez problémů, ale sázka na otevřená řešení Mnichovu vydržela i po loňských volbách, kdy se do vedení města dostala nová koalice, která Linuxu zrovna nefandila.
Nyní se ale objevil další „problém“ - na LiMux na svých (pracovních) noteboocích si stěžují dva radní: Otto Seidl a Sabine Pfeiler. Chtěli by raději přejít na předchozí „uzavřené řešení“.
Hlavním důvodem jejich stížnosti je především to, že si na „své“ notebooky nemohou nainstalovat další software jako třeba Skype. To ale není ani tak problém LiMuxu, jako spíše vnitřních předpisů radnice, které uživatelům „městského“ hardwaru neumožňují, aby si na něj sami instalovali programy a stejný problém by tak radní měli i s jakýmkoli jiným operačním systémem.
Letiště Schiphol otevře svá data a API
Schiphol Group, vlastník nizozemského letiště Schiphol (AMS) se rozhodl otevřít svá data a také poskytnout otevřené API pro širokou (programátorskou) veřejnost.
Za tímto krokem je především představa, že vývojáři mobilních (a dalších) aplikací a „otevřený trh“ si nejlépe poradí se zvládnutím požadavků zákazníků/cestujících. Vlastní IT oddělení letiště se pak bude moci soustředit jen na interní infrastrukturu a právě zpřístupňování dat.
Letos v květnu Schiphol společně s pařížským letištěm Charlese de Gaulla (CDG) hostil hackaton Hack&Fly zaměřený právě na využití „letištních“ otevřených dat.
(Téměř) jednou větou
- Deváté číslo časopisu LinuxVoice (z loňského prosince) bylo uvolněno ke stažení pod licencí CC BY-SA; celkem má 116 stran, stáhnout si můžete buď celé číslo v PDF nebo ePUB nebo i jen jednotlivé články v PDF.
- Pokud jste se nedostali na letošní konferenci GUADEC (konala se od 7. do 9. srpna ve švédském Göteborgu), nemusíte již litovat, protože organizátoři zveřejnili záznamy všech přednášek.
- K dispozici jsou i videa z další nedávné konference – od 12. do 15. srpna se v americkém Rochesteru konal již třetí ročník konference pro uživatele a příznivce Fedory, Flock. Videa jsou dostupná na YouTube.
- Dva týdny po vydání CentOS 6.7 přichází se stejnou verzí i druhý populární klon RHEL. Scientific Linux 6.7 byl oznámen 26. srpna.
- Od verze 3.18 vydání GNOME získají jména. Vývojáři se na tom shodli na letošním GUADECu a příští GNOME se tak bude jmenovat Gothenburg – podle města, v němž se GUADEC letos konal.
- Vyšla první betaverze odnoží připravovaného Ubuntu 15.10 „Willy Werewolf“. Finální vydání je plánováno na 22. října letošního roku.
- 25. srpna oslavil Linux své 24. narozeniny. Gratulujeme.