Vezmu to hodně subjektivně a řekl bych, že na linuxu zatím není možné dělat hudbu. BMU (běžný muzikant uživatel :)) není moc technicky orientovaný a tak má nejraději škatulky, kde je jeden vstup IN, jeden výstup OUT a několik koleček, kterými tak dlouho točí, dokud z toho neleze správný zvuk.
Já s linuxem problémy nemám, takže ve svých několika vlnách, kdy jsem si říkal, že přece není možné to vzdát, jsem kompiloval, instaloval, měnil distribuce, četl manuály, how-to, zkoušel kde co a nic.
Velké vítěztví bylo když jsem poprvé připojil klávesy k počítači ještě na RedHatu7 pomocí midi kabelu za 700kč. To Alsa nebyla součástí jádra. Začal jsem pracovat s aplikací Rosegarden, ale nic kloudného jsem na tom nebyl schopen udělat (stabilita, ovladatelnost, latence).
Pak přišla Mandriva 10, Alsa v jádře a konečně to fungovalo samo, jen tu latenci jsem nepřekonal. Klávesy jsem uklidil a věnoval se raději kytaře.
Po několika letech koupil digitální klavír pro dcery, který lze připojit k PC. Oprášil jsem tedy staré ideály. K Ubuntu klávesy připojím obyčejným USB kabelem, nadetekují se v Rosegardenu se objeví. Super. Trochu problém jsou nástroje, takže jsem si nastudoval jak připravit datový soubor s popisem. Nachystal jsem xml, zagzipoval, přejmenoval, funguje to. Jenomže. Pustím rosegarden a nehraje to. Stopu po stopě pěkně překlikat, že výstup nemá jít do kláves a pak to zase vrátit zpátky, že to tam vlastně má jít. A hrajeme. No snad by se to ještě dalo přežít, ale jak do jedné nahrávky dostat jak MIDI tak WAV?
Zkusil jsem tedy několik dalších aplikací lmms, muse, qtractor a v žádné jsem to nedokázal. Když dělám hudbu, potřebuji přemýšlet o hudbě a tady sedím, mlátím do klávesnice počítače, hledám na googlu a věnuji se všemu jinému než hudbě.
Připouštím, že chyba je na mé straně, ale používáte někdo linux pro skládání hudby? Jak to děláte?