Linux E X P R E S

Facebook

Finty s Vimem 1

Textový editor Vim je u mě asi nejpoužívanějším programem, hned za Midnight Commanderem. Používám celkem intenzivně jak konzolovou, tak grafickou verzi - GVim. Rád bych vám předvedl pár triků, o kterých si myslím, že je dobré je alespoň znát.


Zkopírování celého dokumentu do schránky

Na obrázku mám textový soubor s několika odkazy, se kterými si ještě pohrajeme. Častá úloha je ale docela primitivní - dostat celý text do schránky. Jako nejrychlejší variantu používám kombinaci ggVG. První dvě géčka přesunou kurzor na začátek celého souboru, velké vé aktivuje označování po řádcích a velké gé přesune kurzor na konec dokumentu. Hotovo, nyní se přepněte do aplikace, kam chcete text zkopírovat, a použijte prostřední tlačítko myši.

Obrázek: o1.jpg

Makro pro vytvoření odkazů

Někdy potřebuji z vícero webových odkazů (jeden odkaz na jednom řádku) vytvořit HTML linky. K tomuto účelu nám dobře poslouží makro. Přejděte na začátek dokumentu (první sloupec řádku, na kterém chcete makro "nahrát"). Kombinací qq aktivujete záznam makra. Nyní přejděte klávesou i do vkládacího režimu a napište Obrázek: o2.jpg

Zkopírujeme celý odkaz od aktuálního znaku až po konec řádku pomocí y$, přesuneme se na konec řádku pomocí $ a přidáme za odkaz další uvozovku a konec HTML značky pomocí a">. Klávesa y slouží k uložení části textu do bufferu, díky klávese a přejdete do vkládacího režimu za aktuálním znakem. Nyní jsme stále v insert módu, takže jej opustíme klávesou Escape. Nyní zúročíme obsah bufferu, klávesa p provede zkopírování za aktuální znak. Udělejme to.

Jsme téměř u cíle, nyní jen doplníme chybějící párovací značku pomocí aEscape a přesuneme se na začátek aktuálního řádku (klávesa ^) a o jeden řádek dolů (klávesa j). Klávesou q ukončíme záznam makra, které ihned využijeme.

Obrázek: o3.jpg

Makro se vyvolá pomocí @q, takže Vim provede stejnou úpravu na aktuálním řádku a posune se o řádek níž. Abychom to až do konce souboru nemuseli opakovat, stačí použít nn@q, kde nn je počet opakování. Můj soubor má 16 řádků (jak je vidět na spodní liště) a dva jsem již provedl, takže použiji 14@qq. Ale nebojte se, pokud překročíte počet řádků, tak se Vim zastaví, protože další posun o řádek níže nebude platný. Klidně tedy použijte 9999@q.

Diskuze (0) Nahoru