Jaké jsou nevýhody flashových přehrávačů? Zatěžují procesor víc než běžné přehrávače, musí kvůli nim běžet Firefox nebo jiný webový prohlížeč, zobrazuje se v nich reklama, nelze používat ekvalizér a mají spoustu dalších nedostatků.
Formáty zvukových proudů
Skoro všechna rádia používají pro své vysílání nejrozšířenější audio formát MP3. Často se lze také setkat s formáty AAC a WMA. Tyto formáty jsou proprietární (uzavřené) a v Linuxu můžete mít problém s jejich přehráním, pokud nemáte nainstalované patřičné kodeky. Vždy, pokud je možnost, je lepší použít svobodný formát. Pro šíření rádia je jím OGG. Bohužel však tento formát používá jenom málo rádií, takže často nezbude nic jiného než použít MP3 stream (proud).
Přehrávání rádia
V nejlepším případě, když je k dispozici přímá adresa streamu, se obvykle po kliknutí na takový odkaz spustí přehrávání ve výchozím systémovém přehrávači. Na jednom z nejznámějších internetových rádií, Digitally Imported, stačí pro přehrání pouze kliknout na vybraný odkaz. Pokud chcete použít jiný přehrávač, stačí kliknout pravým tlačítkem na typ streamu a vybrat položku Kopírovat adresu odkazu. Tuto adresu lze vložit do přehrávače.
Na českém webu play.cz, kde je seznam českých rádií, je přehrávání o něco náročnější. Některá rádia mají uvedené odkazy streamu. Jako příklad poslouží Dance Radio. U tohoto rádia jsou k dispozici čtyři druhy streamů: AAC+, OGG, WMA a MP3. Při použití AAC a OGG je k dispozici přímá adresa streamu, takže po kliknutí se otevře výchozí přehrávač v systému a zahájí se přehrávání. Pro použití jiného přehrávače je postup stejný jako u Digitally Imported, tedy zkopírovat adresu proudu a vložit ji do přehrávače ručně.
U WMA a MP3 streamů se otevře flashový přehrávač. To znemožňuje použití vlastního přehrávače. Mně se osvědčila jednoduchá metoda, jak adresu získat. Tu se nyní pokusím vysvětlit.
Získání adresy rádia
Nejdříve si zvolte rádio, o které máte zájem. Pro ukázku vyberu Evropu 2.
Výběr kvality proudu (streamu)
Vyberte si například WMA 64kb/s. V případě, že máte nainstalovaný plugin některého přehrávače v prohlížeči a potřebné kodeky, přehrávání se ihned spustí.
Stále však nemůžete plnohodnotně použít svůj oblíbený přehrávač, k tomu je potřeba znát adresu streamu. Tu lze zjistit ze zdrojového kódu stránky. Pomocí klávesové zkratky [Ctrl+u] si ho zobrazte. V kódu je potřeba najít část s přehrávačem, tu definuje tag OBJECT
nebo starší EMBED
. V případě tagu EMBED
definuje adresu parametr SRC, u tagu OBJECT
je to PARAM NAME="URL"
.
V rámečku je požadovaná adresa streamu
V ukázce je vidět část definující přehrávač, v rámečcích je požadovaná adresa. Jedná se pouze o část kódu, vyhledání zabere na poprvé chvíli času.
Přehrávání v programu Totem
Totem je výchozí přehrávač v prostředí Gnome, tudíž ho lze najít v oblíbených distribucích, jako je Ubuntu. Pro přehrání vyberte z menu Film položku Otevřít umístění a zadejte adresu. Pokud máte nainstalovány potřebné kodeky, mělo by rádio začít hrát. Instalace kodeků se liší od použité distribuce, například Ubuntu si samo najde vhodný kodek a po odsouhlasení ho nainstaluje.
Vložení adresy streamu v Totemu
Přehrávání v programu Rhythmbox
Rhythmbox je program pro správu a přehrávání hudby s velkými možnostmi, je primárně určen pro Gnome. Rádio je možné přidat v menu Hudba | Nová stanice internetového rádia.
Nahrávání internetového rádia
Někdy se může hodit nahrát si oblíbený pořad z internetového rádia, ten pak můžete kdykoliv poslouchat ve svém MP3 přehrávači např. ve škole nebo ve vlaku.
V Linuxu se pro nahrávání nejčastěji používá program Streamripper. Ten lze ovládat z příkazového řádku, nebo je možné použít některé grafické rozhraní, které umožní komfortní ovládání programu. Kompletní seznam naleznete na domovské stránce Streamripperu. Mezi nevýhody, které jsem při používání zaznamenal, je nemožnost nahrávat streamy typu Windows Media.
KRadioRipper
KRadioRipper je velice povedené rozhraní ke Streamripperu. S jeho pomocí lze jak nahrávat, tak i dále vysílat (jestliže více uživatelů v místní síti poslouchá stejné rádio, lze takto ušetřit přenos dat do internetu). Po instalaci je nejdřív potřeba nastavit adresář pro ukládání nahraných souborů, to najdete v menu Nastavení | Konfigurovat KRadioRipper. Tam je také možné nastavit vysílací server. Pro přidání streamu stačí kliknout na tlačítko Přidat proud a vyplnit URL streamu.
V aktuálním vydání mého oblíbeného Ubuntu bohužel není program dostupný (v příští verzi už bude). Já jsem si stáhnul z oficiálních stránek verzi pro Fedoru 10 a programem alien jsem rpm balíček převedl na deb balíček pod Ubuntu. Není to sice ideální řešení, nicméně u mne to fungovalo.
Informace o stanici v KradioRipperu
StreamRipStar
Je další grafické rozhraní ke Streamripperu, tentokrát napsané pod Javou (je potřeba mít nainstalovanou Javu). Po spuštění je nutné nastavit cestu k programům a adresář pro ukládání souborů.
Nastavení umístění programů v StreamRipStaru
Na kartě General je možné nastavit jiný vzhled, aby program vzhledově „zapadl" do systému. Nové rádio se přidává v menu Stream | Add.
Přidání nového rádia v StreamRipStaru
Jak je vidět, je možné nastavit daleko víc věcí než v KradioRipperu, pro začátek ale stačí vyplnit jenom položky Stream Name a Stream Adress. Pod kartou Relay server & connections se skrývá nastavení vysílacího serveru. Program obsahuje od vývojářů připravený seznam rádiových stanic, dostupný je z menu Program | Streambrowser.
Nahrávání z internetu umožňují i jiné programy, např. VLC.