Linux E X P R E S

Facebook

Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?

frozen_bubble.png

V dnešním článku si probereme trochu obšírněji současný stav, aby si každý z vás mohl říci, "ano, jdu do toho", nebo naopak "raději Linux nechám někomu jinému". V rámci následujícího příspěvku již částečně pochopíte, jak to vlastně v tom "záhadném" Linuxu je.


Je tedy operační systém Linux právě pro mě? To je velice těžká otázka, ale určitě se na ni dá obecně odpovědět.

1

Linux je velice dobře použitelný pro uživatele, kteří se nebojí učit novým věcem. U všech linuxových distribucí platí, že správa systému je odlišná od MS Windows. To může dělat některým z vás problémy, ale problémy spíše zvyku a návyku. Nemějte strach - jako u každého nového programu, který chcete začít používat, se musíte naučit, co a jak. S Linuxem je to stejné, s tím rozdílem, že se jedná o celý operační systém.

Co z toho plyne? Uvědomit si, zda si chci rozšířit možnosti výběru z operačních systémů a věnovat čas troše učení, tedy zda se chci seznámit s novým operačním systémem a pracovat v něm. Pokud vám operační systém Linux nebude vyhovovat, jednoduše ho můžete odložit, koneckonců jako každý jiný program, kterých jste jistě již několik vyzkoušeli. Bude vás to stát maximálně nějaký čas a jedno vypálené DVD/CD. Naproti tomu získáte další nové zkušenosti a znalosti, které vám nikdo nesebere.

2

Programy pro MS Windows nejsou použitelné v Linuxu. Programy s windows instalátorem, které obsahují spouštěč typu program.exe, nejsou za normálních okolností použitelné v linuxových distribucích. Existuje (odborníci odpustí) "emulátor" Wine, který některé programy a hry určené pro MS Windows dokáže spustit i v Linuxu. Tuto možnost však nelze doporučit stoprocentně. Linux má své programy a své hry, na které byste se měli zaměřit a používat.

Co z tohoto plyne? Uvědomit si, zda je možné obejít se bez programů a her, které nyní používáte na svém současném operačním systému, popřípadě je možné je nahradit linuxovou alternativou. Pokud už nyní používáte výhradně programy a hrajete hry, které jsou zdarma, tzv. free, pak jistě nebudete mít problém ani v operačním systému Linux.

3

Faktem, který vás může odradit od používání Linuxu, jsou hardwarové potíže. Jelikož operační systém Linux není příliš rozšířen na běžných počítačích (na serverech je tomu trochu jinak), tak i někteří výrobci nepřipravují ovladače svého hardwaru pro Linux. Proto se v některých případech může stát, že můžete mít problém se zprovozněním některého, především specifického hardwaru.

 

Asus Eee - Mandriva 2008.1Asus Eee - Mandriva Linux 2008.1

A co z tohoto plyne? Pořídili jste si hardware a častokrát použili CD s ovladači pro jeho zprovoznění na operačních systémech MS Windows nebo MacOS. Takový postup není možné (až na některé výjimky) v Linuxu použít. Proto je důležité porozhlédnout se po základních informacích o hardwaru, který by mohl být problémový (častokrát to může být USB modem, grafická karta, wifi .... ), než se bezhlavě pustíte do instalace některé linuxové distribuce. Ovladače, které pro Linux existují, ve většině případů není nutné nijak instalovat - "automaticky se nahrají" (hrubě řečeno) při prvním spuštění. V některých případech vás systém upozorní na možnost instalace ovladačů, kterou pak po vašem souhlasu provede.

Ubuntu 8.10 Intrepid IbexUbuntu 8.10 Intrepid Ibex

4

Chci operační systém Linux provozovat na počítači bez připojení k internetu. Pokud se odhodláte k instalaci operačního systému Linux na PC bez internetu, budete potřebovat více času a trpělivosti.

Co si vzít z těchto dvou vět? Operační systém Linux je velice dobře použitelný na počítačích s internetem. Na počítačích s připojením k internetu se vyzdvihnou výhody Linuxu (bezpečnost, instalace softwaru), naopak bez připojení k internetu některé výhody ztrácejí na významu (bezpečnost) a přibývají určité problémy (instalace softwaru). Pokud je to alespoň trochu možné, doporučuji instalovat linuxovou distribuci na počítač připojený k internetu.

Pokud se nebojíte učit novým věcem, jste ochotni vyzkoušet nový operační systém včetně nových programů a her a věnovat mu trochu času, pak se můžete začít pomalinku porozhlížet po vhodných distribucích. S tím vám v dalších článcích Průvodce Linuxu pokusím pomoci.

V dalších článcích se začnu trochu hlouběji věnovat možnostem hardwaru a softwaru v Linuxu a následně se poohlédneme po linuxové distribuci vhodné pro vás a pro váš počítač. V příštím článku podrobněji rozebereme, co můžete v Linuxu čekat od svého hardwaru.

Diskuze (26) Nahoru