Linux E X P R E S

Facebook

Telefonujte si přes internet přímo, bez zprostředkovatelů

telefon.png

Internet má dnes skoro každý. Běžně komunikujeme pomocí mailů či Jabberu. Ale běžné internetové připojení zvládá dnes mnohem více. Není problém po internetu přenášet hlas nebo i obraz. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak si zatelefonovat po internetu bez nutnosti používat k tomu nějakého poskytovatele VoIP služeb.


Ačkoliv preferuji instant messaging a SMS, občas je přeci jen jednodušší někomu zavolat. Obzvláště moji rodiče a prarodiče si se mnou radši popovídají, než aby něco ťukali do klávesnice (ať už počítačové, nebo telefonní). Takže jak jim zavolat, když mají internet? Existuje několik možností. Některé dobré, některé horší, některé vysloveně špatné, jako třeba Skype. Skype nemá nikdo rád, že? Uzavřená binárka, dělající bůhvíco, komunikující po uzavřeném šifrovaném proprietárním protokolu, který brání vývoji alternativních klientů. Navíc s dlouhou historií nepěkného chování se minimálně k síti se Skype stal noční můrou síťových administrátorů. Naštěstí existuje výborná alternativa – SIP. Standardizovaný otevřený protokol s dostupnou specifikací, mnoha různými klienty, z kterých si můžete vybrat. I Google si myslí, že SIP je budoucnost a jednou z velkých novinek v Androidu 2.3 bylo přidání podpory pro SIP. Takže to zní jako ten správný protokol, pro který se rozhodnout, ne?

Pro paranoiky je tam pořád jeden drobný zádrhel. Většina SIP klientů (včetně toho v Androidu) vyžaduje, abyste se zaregistrovali na nějaký server. Takže je tam nějaký centrální server? Je i není. Můžete si ho nainstalovat na svůj vlastní server podobně jako u Jabberu... Výhoda centrálních serverů je, že vám mohou zprostředkovat bránu do klasické telefonní sítě. Takže pak můžete pomocí SIP volat i na klasické telefony. I já tohle používám, když někomu potřebuji výjimečně zavolat. Ale teď zpátky k VoIP a co nejsvobodnějšímu použití. Dejme tomu, že si chci zavolat a nechci se registrovat na nějakém serveru, řídit se jejich podmínkami a spoléhat na to, že cizí server bude fungovat. Takhle nějak jsem před pár lety začínal s VoIP já. Hledal jsem, jak na to. Naštěstí se SIP žádný server uprostřed nepotřebujete. Můžete si volat s kamarády přímo na své IP adresy.

Co ale lidé bez veřejných IP adres? Opravdu ještě nemáte veřejnou IP adresu? IPv6 je tu s námi od roku 1995. To je šestnáct let. No, tak vítejte ve světě včerejška! Pokud je váš ISP jedním z mnoha, kteří IPv6 stále ještě nepodporují, pořiďte si tunel! Je tu mnoho možností. Můžete použít HE, SixXS nebo Virtio.cz, abych uvedl pár příkladů. Je velmi snadné získat veřejnou IPv6 adresu. Každý by měl mít alespoň jednu nebo /64. A pokud máte IPv6, můžete použít SIP a volat svým přátelům přímo na jejich IPv6. Samozřejmě, DNS to může trochu zpříjemnit, ale vždycky je možné si kontakt uložit v aplikaci, ze které voláte ;-) Obě možnosti proberu podrobněji později, nyní k samotnému volání...

LinPhone

LinPhone LinPhone

Já používám LinPhone. Funguje bez problémů a je dostupný i pro ty méně šťastné z nás, kteří musí používat Microsoft Windows nebo Mac OS X. Jak ho nastavit? Snadno, stačí aplikaci spustit a ve Volby | Nastavení | Nastavení sítě zaškrtnout Používat IPv6 místo IPv4. Ujistěte se také, že v části NAT a firewall máte zvoleno Přímé připojení do internetu. Jak by to mělo vypadat, můžete vidět na screenshotu. Dále je třeba se ujistit, že stejné porty, které jsou v nastavení, máte povoleny i ve firewallu. Ve výchozím nastavení to jsou UDP porty 5060, 9078 a pro obraz port 7078. Pamatujte také, že pro IPv6 může být ve vašem firewallu jiná sada pravidel. V příkazové řádce se místo iptables používá ip6tables. Jelikož se nastavování firewallu provádí v každé distribuci jinak, do větších podrobností se pouštět nebudu.

Nastavení LinPhonu Nastavení LinPhonu

Pak už stačí jen restartovat LinPhone a můžete začít volat a přijímat hovory. Volat můžete použitím adresy ve tvaru sip:user@[2001:db8::2], kde user je uživatelské jméno a 2001:db8::2 je IPv6 adresa člověka, kterému chcete zavolat. To ale není moc intuitivní způsob, jak telefonovat, že? Jak všechno zjednodušit? „Telefonní čísla“ si samozřejmě můžete přidávat do seznamu kontaktů. Stačí do něj kliknout pravým tlačítkem a zvolit Přidat. Objeví se dialog, kde jsou jen dvě textová pole – jméno a URL. Žádné narozeniny, adresy blogů nebo číslo bot. LinPhone je prostě na telefonování. Když potom v seznamu na kontakt poklepete, LinPhone začne vytáčet, a pokud protistrana telefon zvedne, můžete spolu začít mluvit.

S uživatelským jménem je to trochu komplikované. V dolní části okna programu vidíte, jakou máte identitu. Na tu vám mohou ostatní volat. Ale dovolají se i za použití jiného jména, protože nemáte ústřednu, která by hovory rozdělovala, a na IP adrese a portu poslouchá přímo LinPhone.

Přidání kontaktu Přidání kontaktu

DNS záznam

Další způsob, jak si usnadnit telefonování, je pořídit si ke své IP adrese DNS záznam. Pro IPv6 se používají AAAA záznamy. Máte-li vlastní doménu, není problém vytvořit například sip.mojedomena.cz záznam, který bude odkazovat na vaši IPv6 adresu. Lidé vám pak budou moci volat na sip:user@sip_mojedomena_cz. To už zní dobře, ne? Můžeme jít ale ještě dál. Jako mnohé normální služby, i SIP podporuje takzvané SRV záznamy. Pomocí těch můžete nastavit, aby se lidé telefonující na sip:user@mojedomena_cz dovolali na ten správný počítač. Patřičný SRV záznam může vypadat například takto: _sip._udp SRV 0 5060 sip. Tím řekneme všem, kteří budou hledat SIP na naší doméně, že ho ve skutečnosti obsluhuje stroj sip z naší domény. Teorie je to hezká, bohužel v praxi to je horší. LinPhone se mi nepovedlo přesvědčit k tomu, aby toto nastavení respektoval. Volal tedy vždy přímo na A/AAAA záznam daného stroje, v mém případě na můj server místo toho, aby se pokusil spojit s notebookem, na který jsem měl SRV záznam namířen. Pokud tedy plánujete SIP používat, doporučoval bych pro jistotu přátelům rozdávat kontakty se subdoménou určenou přímo pro SIP.

Někdo mi volá Někdo mi volá

Jak jste v článku mohli vidět, telefonovat se dá nejen bez Skypu, ale i bez jakéhokoliv serveru. Zbavíte se všech prostředníků a není vůbec nic složitého to nastavit. Není třeba se nikde registrovat ani sdělovat cizím lidem svá osobní data. Navíc si můžete povídat, o čem chcete. Žádné omezující podmínky. Takže prosím, až vám zase bude někdo tvrdit, že VoIP = Skype, vysvětlete jim, že existují lepší, jednodušší a svobodnější možnosti ;-)

Diskuze (30) Nahoru