Linux E X P R E S

Facebook

Tenké klienty pro školství

Miroslav Šimák představuje své linuxové řešení pro školy.


Naše základní škola má téměř 300 žáků. Máme dvě počítačové učebny, přičemž první z nich (IVT1) byla vybavena v rámci projektu Indoš jedenácti počítači. Vybavení druhé učebny (IVT2) je starší - asi sedm let. Před dvěma roky jsme v ní řešili výměnu původního serveru, který již našim požadavkům nevyhovoval. Zároveň jsme zvažovali výměnu operačního systému pro server a stanice.

Prošli jsme dvěma zkušebními etapami. První krok - stanice s Win98 + server s Red Hat Linuxem a druhý - instalace Linuxu (Danix) v celé učebně, včetně serveru. Každé z řešení mělo své nedostatky. Bylo nám ale jasné, že Linux je dobrá cesta, ale je třeba zrychlit stanice. Z jednání s firmou K.I.K. s.r.o. se rýsovala možnost realizace vhodného řešení vhodného pro naši učebnu. Podařilo se nám sponzorsky získat osm starých stanic PI/120 MHz, abychom navýšili kapacitu učebny (celkem 20 míst). Ředitel školy měl doposud na investice "uši", ale nabýval pocitu, že prostředky investované do předešlých řešení nenesou kýžený efekt. Rozebrali jsme společně situaci podrobněji se všemi riziky i výhodami. Mít učebnu s kapacitou 20 stanic, spolehlivou, nenáročnou na správu a navíc s mnoha programy zdarma jej přesvědčilo k další etapě.

Obrázek: ZŠ Postřelmov 1.jpg

V dubnu tohoto roku se nám podařilo zrealizovat řešení s tenkými klienty. Zatím celkově 16 stanic o výkonu od PI 120 MHz do AMD 450 MHz je připojeno ke zkušebnímu serveru PIII 1,8 GHz / 1 GB RAM, který je schopen obsloužit celou učebnu, instalovaný je Debian Linux (Sarge). Práce je spolehlivá. Odezva startu aplikací na stanicích je pomalejší než u plně instalovaného operačního systému, ale správa učebny s prozatím 16 tenkými klienty je natolik jednoduchá, že tuto skutečnost mnohonásobně vynahrazuje. Vybavení programy je pestré. Jedinou nevýhodou realizace je to, že jsme neřešili provoz starých výukových programů, které jsou určeny pouze pro Windows. Nové aplikace mají být již multiplatformní. Pro plný provoz nám zbývá pořídit výkonnější server.

Řešení učebny s tenkými klienty je velmi vhodné do školního prostředí nejen pro nízkou pořizovací cenu, ale spolehlivostí a snadnou správou ušetří mnoho času správcům školních učeben. Stejné výhody nabízí řešení i školním družinám, knihovnám a podobně.

Co na to děti a kolegové? Naštěstí škola není pro učitele, ale pro děti. Děti jsou spokojené. Každý má pro sebe ve výuce počítač, práce s programy jim nečiní velké potíže. Kvalitu výuky zvyšuje i rychlé internetové připojení. K dispozici je mnoho programů, v čele s OpenOffice.org. Zpočátku jiné prostředí může klást o něco vyšší nároky na přípravu učitele na hodinu, ale toto není nepřekonatelný problém.

Ekonomické zhodnocení z pohledu naší školy pana ředitele ještě čeká, ale pokusím se ho nastínit:

  • Původní investice do řešení Red Hat 9.1 a Danix = 20.000 Kč;
  • výměna síť. karet (EPROM), výměna větráků u starých stanic = 11.000 Kč;
  • switch 24x, doprava, práce = 8.000 Kč;
  • výkonnější server (nutno ještě dokoupit) = 30.000 Kč.

Pořízení kabeláže, vybavení projekční technikou a jiné položky neporovnáváme. Toto je potřeba zajistit při každém řešení slušné počítačové učebny.

Celkem jsme tedy investovali do hledání řešení asi 40.000,- Kč včetně oprav, pokusů, omylů. Naší ekonomickou výhodou bylo, že jsme měli polovinu stanic původních a osm PC jsme získali darem. Druhou výhodou byla velmi dobrá spolupráce s K.I.K. s.r.o. a pochopitelně podstatná byla i důvěra ředitele školy k projektu.

Open-source aplikace lze velmi dobře využít jak ve výuce informatiky, tak i při práci s multimédii, internetem, grafikou. Velmi palčivým problémem open-source aplikací je nedostatek programů pro výuku jazyků.

Z kalkulace vyplývá, že libovolná škola může takovouto učebnu s 20 stanicemi, serverem, switchem, tiskárnou a aplikacemi pořídit za cca 140.000 Kč, přičemž nic nebrání tomu, aby správce připojil do sítě i stanice i s jinými operačními systémy. Podaří-li se škole sehnat sponzorsky vyřazené počítače například z banky, lze učebnu s dvaceti PC pořídit už za 60.000 Kč. V kalkulaci jsou započteny i náklady na instalaci a školení správce učebny.

Obrázek: ZŠ Postřelmov 2.jpg

Mgr. Miroslav Šimák (ZŠ Postřelmov) je k zastižení na adrese M.Simak@seznam_cz.

Informace (technické a metodické) o projektu průběžně na http://sweb.cz/zspostrelmov/debian/ s možností domluvy návštěvy, spolupráce či výměny zkušeností.

Diskuze (1) Nahoru