Linux E X P R E S

Facebook

Ubuntu LTS Enablement Stacks

ubuntu_circle.png

Zprovoznění všech komponent vašeho počítače ve vaší oblíbené linuxové distribuci může být v některých případech nesnadný úkol. Stačí, aby jádro této linuxové distribuce bylo výrazně starší než hardware na kterém ho hodláte provozovat, a na potíže je zaděláno. Uživatelům distribuce Ubuntu 12.04 s dlouhodobou podporou přichází na pomoc LTS Enablement Stacks.


LTS Enablement Stacks nejsou ničím jiným, než volitelnou aktualizací distribuce Ubuntu LTS, která bude fungovat také ve všech distribucích, které jsou na ní založeny, např. v Xubuntu, Kubuntu, Edubuntu a mnoha dalších. Aktualizace se skládá z jádra distribuce, Xserveru a knihovny Mesa.

Podívejme se na jednoduchý příklad z praxe. Můj notebook Lenovo Thinkpad E430 si s distribucí Xubuntu 12.04 zpočátku rozuměl na jedničku s hvězdičkou. Aktualizace jádra na verzi 3.2.0-52 ale stabilitě systému příliš neprospěla. Notebook začal v náhodných intervalech „zatuhávat“, přičemž mu nedokázalo pomoci ani použití SysRq kláves. Nezbývalo, než sáhnout po tlačítku vypínače. Bohužel ani syslog neobsahoval žádnou informaci, která by vedla k nalezení příčiny problému. Chvilka pátrání na internetu mě přivedla k informaci o údajných potížích systému řízení spotřeby starších linuxových jader a relativně nové čipové sady Mobile Intel HM77 Express, použité právě u Thinkpadu E430. Bylo zřejmé, že upgrade jádra by mohl problém odstranit.

V minulosti by v tomto okamžiku nezbylo, než opustit LTS verzi distribuce a upgradovat na novější verzi, ovšem s krátkodobou podporou. Od verze 12.04 už to není nutné. Stačí nainstalovat příslušné balíčky pomocí Centra Software pro Ubuntu, nebo mnohem jednodušeji napsat do terminálu příslušný příkaz. Použil jsem následující:

sudo apt-get install –install-recommends linux-generic-lts-quantal xserver-xorg-lts-quantal

Máte-li nainstalovanou Mesu, bude nutné příkaz rozšířit na:

sudo apt-get install –install-recommends linux-generic-lts-quantal xserver-xorg-lts-quantal libgl1-mesa-glx-lts-quantal

Systém nově nastartoval na jádře 3.5.0-39 z Ubuntu 12.10 a potíže s nestabilitou patřily minulosti. Dle stránky Ubuntu wiki je možné podobným způsobem doinstalovat ještě novější jádro, Xserver a Mesu z Ubuntu 13.04. Příkaz bude pak vypadat následně:

sudo apt-get install –install-recommends linux-generic-lts-raring xserver-xorg-lts-raring

Pro uživatele, kteří se k instalaci Ubuntu 12.04 LTS teprve chystají mám dobrou zprávu. Nemusí nic doinstalovávat, stačí použít k instalaci iso obraz odpovídající verze distribuce, který je příslušnou verzí jádra, Xserveru a Mesy již vybaven. Kromě uvedených dvou, obsahují plány do budoucna možnost doinstalovat HWE jádro a související Xserver s Mesou také z verzí 13.10 a 14.04.

Iso obraz Ubuntu LTS jádro Xserver Mesa Zdroj komponent
12.04, 12.04.1 3.2 1.12 8.0 12.04 (Pangolin) HWE
12.04.2 3.5 1.13 9.0 12.10 (Quantal) HWE
12.04.3 3.8 1.13 9.1 13.04 (Raring) HWE
12.04.4 ? ? ? 13.10 (Saucy) HWE


Jistě si nyní kladete otázku, proč Canonical jednoduše nepřidal novější verzi jader přímo do pravidelných aktualizací distribuce. Uvědomme si, že LTS verze je určena konzervativním uživatelům, kteří vyžadují co nejvyšší stabilitu systému a neočekávají, že by jim byly hlavní části systému měněny v průběhu života distribuce. Novější verze totiž nemusí znamenat lepší ve všech ohledech. Například u jádra 3.5 v Ubuntu 12.04.2 se vyskytly potíže s nesvobodnými ovladači ke grafickým kartám ATI.

Z těchto důvodů rozlišuje Canonical dva základní druhy jader. Konzervativně udržovaná GA (General Availability) jádra a HWE (HardWare Enablement) jádra, která jsou udržována tak, aby co nejlépe sledovala vývoj hardware. Příznivci distribuce Debian uvedený přístup jistě velmi dobře znají, ovšem pod jinými názvy.

Použití aktualizace LTS Enablement Stacks je tedy dvojsečná zbraň. Na jednu stranu v ní obdržíte podporu nejnovějšího hardware, na stranu druhou ale přejdete na méně vyzrálé jádro systému. Proto používejte zdravý rozum a instalujte tuto aktualizaci jen tam, kde je to opravdu potřebné.

Diskuze (8) Nahoru