V Rusku se budou prodávat počítače s předinstalovaným Ubuntu
Počítače s předinstalovaným Ubuntu již delší dobu můžeme nalézt na pultech obchodů v Číně a v Indii. Nyní se nabídka posouvá poněkud blíže k našim hranicím, do Ruska. Stejně jako v prvních dvou jmenovaných zemí se bude jednat o počítače od firmy HP.
Do prodeje půjdou především různé varianty notebooků HP 15, ale také dvacetipalcový all-in-one desktop. Na všech počítačích bude nainstalována nejnovější verze Ubuntu s prodlouženou podporou (LTS) – Ubuntu 14.04 Trusty Tahr.
Qt slaví 20 let
20 let od prvního vydání oslavila grafická knihovna Qt. Qt si za svůj život prošla vskutku mnohým a ve skutečnosti je celý projekt ještě starší – vývoj totiž běžel již od roku 1991, v roce 1995 byla vydána první veřejná verze 0.9.
V současné době se na vývoji podílí kromě rozsáhlé komunity především firma Digia, ta totiž Qt v roce 2011 koupila od Nokie, která tři roky předtím pohltila společnost Trolltech, původního autora Qt.
Qt má od samého vzniku dvojí licencování – komerční licenci, která umožňuje stavět nad ní uzavřený software a otevřenou licenci. Tou je v současné době GPL (případně LGPL), ale nebylo tomu tak vždy. Qt si prošla dvěma fázemi, kdy sice měla otevřené licence, ale nikoli zcela svobodné (alespoň podle definice Free Software Foundation) a především nekompatibilní s GPL.
Qt dnes používá mnoho otevřených projektů, z nichž největším je bezesporu grafické prostředí KDE, kteří také do Qt nejvíce přispívají.
Open data & gov
Úspěšné nasazení Ubuntu ve španělské škole
Španělská církevní škola Colegio Agustinos de León v roce 2013 úspěšně přešla na Ubuntu. Studenti a učitelé zde nyní používají 120 počítačů s Ubuntu.
Učitel informatiky Fernando Lanero si přechod jen pochvaluje a úspěch Ubuntu může také doložit zajímavými čísly. Počty různých technických problémů (včetně například virů) s počítači učitelů klesly za rok o 63 % a u počítačů v učebnách dokonce o 90 %. Škole se také povedlo ušetřit 35 tisíc Euro na licencích. Přechod na Ubuntu se (ne)překvapivě povedl lépe u studentů než u učitelů. Studentům se Linux líbí díky jeho spojování s hackerstvím.
Největší problém při přechodu byl s elektronickými tabulemi, kterými je škola vybavena a jejichž výrobce Ubuntu nepodporuje. S tím naštěstí pomohla španělská linuxová komunita a tyto „chytré“ tabule jsou již v Ubuntu podporovány. Menší problém také představovaly některé dokumenty (především tabulky), s nimiž si LibreOffice neporadil. Tento problém byl dočasně vyřešen využitím cloudového kancelářského balíku, ale pracuje se na převedení všech dokumentů na otevřené formáty.
(Téměř) jednou větou
- Šesté číslo časopisu LinuxVoice (z loňského září) bylo uvolněno ke stažení pod licencí CreativeCommons BY-SA. Celkem má 116 stran, stáhnout si můžete buď celé číslo v PDF nebo ePUB nebo i jen jednotlivé články v PDF.
- Vyšla verze 1.0 nástroje DNF, který ve Fedoře slouží pro instalaci balíčků ze zdrojů. Od Fedory 22 se navíc DNF stane hlavním takovým nástrojem a zcela nahradí dříve používaný Yum.
- Vyšel systemd 220. Z projektu byla vyčleněna knihovna libgudev (a zařazena pod GNOME), přímo do systemd byl naopak přiřazen dříve vytvořený UEFI boot manager gummiboot.
- Do kancelářského balíku byla přidána podpora pro import formátů Apple Pages a Apple Numbers.
- Symantec upozorňuje na „falešnou“ verzi SSH klienta Putty, která koluje po internetu. Trojanem infikovaná verze odesílá přihlašovací údaje na server útočníkovi.
- Konference CryptoFest, která se bude konat v Praze 6. června, zná svůj program.