Linux E X P R E S

Facebook

Anna Taliánová

Anna Taliánová je absolventkou Západočeské univerzity v Plzni (fakulty právnické) a je také dlouholetou uživatelkou operačního systému MS Windows (1999 – jaro 2007). Pracuje na laptopu IBM ThinkPad T30 již několik let starém, ale funkčním.


Linux jako takový jsem poprvé viděla u správce internetové sítě na laptopu, který používal ke konfiguraci a zprovoznění sítě v panelovém domě, kde bydlím. Šlo o linuxovou distribuci Ubuntu. Graficky se mi hned zalíbila a zaujala mě. Říkala jsem si: Hm, to je zajímavé... Zeptala jsem se tedy na název Linuxu, a prozatím nic nového nepodnikala.

Co mě však trochu déle trápilo, byly finanční důvody. Nešlo o to, že bych potřebovala přímo specializované programy pro grafiky jako Photoshop a podobné, avšak programy, co jsem potřebovala, v součtu tvořily docela slušnou sumu – několik tisíc: samozřejmě v první řadě antivirus, v mém případě AVG 7, dále Nero na vypalování CD, Total Commander, PhotoFiltre Studio, WinRAR. O samotných Windows nemluvě.

Potom jsem se nesměle začala dívat po informacích na internetu: Možná bych zkusila ten Linux? Jeden jsem už viděla... Velmi mi pomohly internetové stránky Proč linux (hlavně tabulka ekvivalentních aplikací) a web Root.cz. Velmi děkuji tvůrcům těchto webů za pomoc potřebnými informacemi. Samozřejmě jsem našla i webové stránky linuxové distribuce Ubuntu a tamější fórum pro začínající uživatele Ubuntu. Svým vzhledem mě nejvíce zaujalo Ubuntu a je potřeba uvést rovněž, že mi velmi pomohl on-line tipovač na výběr linuxové distribuce (teď si však nevzpomenu internetovou adresu). Poradil mi Ubuntu a Fedoru nebo Mandrivu. Celkem spolehlivě a reálně.

Následovala má registrace na českém fóru Ubuntu.cz a můj první začátečnický dotaz ze dne 14.03.2007 ohledně podpory systému souborů NTFS (zápis a čtení) a náhradu za mnou používané menší programy pro (operační systém) Windows plus několik maličkých utilit – čím je nahradit v Linuxu. Dotaz byl na fóru ochotně a rychle zodpovězen, což mě jen podpořilo v myšlence skutečně přejít na Linux – distribuci Ubuntu a utvrdilo v tom, že to není nereálné. Měla jsem radost z takové rychlé a vstřícné, laskavé odpovědi, a přitom věcné. Tedy je zcela namístě velice poděkovat všem, kdo radí a pomáhají na uvedeném českém fóru, jak administrátorům tak moderátorům i všem ostatním rádcům...

Cesta k přechodu na operační systém Ubuntu Linux se již chýlila ke svému cíli. Distribuci jsem si vybrala, stroj – tedy laptop IBM - mám, ráda bych jen one-boot systém (na laptopu jen Linux), linuxové aplikace, co se mi budou hodit jako náhrada za windowsové programy také už mám po kupě... Tak jdeme na to! Zazálohovala jsem si na CD i na USB flash disk všechny potřebné dokumenty a poprosila jednoho studenta IT oboru pracujícího u oné firmy, která zprovozňovala internetovou síť, o instalaci linuxové distribuce Ubuntu. CD (přesněji řečeno DVD, kam se vejde více aplikací) pro instalaci jsem sehnala prostřednictvím internetu (jistá firma) za cenu média a poštovného. Ubuntu 6.10 „Edgy Eft“ vydané v říjnu 2006 bylo úspěšně nainstalováno na můj stroj.

Pokud jde o řešení dotazů anebo problémů, obracela jsem se (a stále se obracím) na české Ubuntu fórum. Velkou většinu mých dotazů zodpověděli na [vyřešeno]. :-)

A nyní ještě zbývá zodpovědět otázku, co se mi na Linuxu líbí a co nikoliv.

Jednoznačné plus pro Linux je nepotřebnost antivirového programu i firewallu (zatím jsem zastáncem tohoto názoru), odpadá též defragmentace disku, na kterou jsou zvyklí uživatelé Windows, neexistují zde registry známé ve Windows, protože systém souborů na disku i adresářová struktura se naprosto liší od Windows, nicméně adresářová struktura Linuxu je každopádně logičtější a přehlednější (jde jen o zvyk) a též systém souborů Linuxu nepotřebuje žádnou defragmentaci, protože data zapisuje na disk úplně jinak než systém souborů používaný ve Windows.

Pro úplnost je třeba dodat, že otázka virů pro Linux je sporná – část linuxových uživatelů tvrdí, že viry nikdy Linux neohrozí, a druhá část se domnívá, že viry pro Linux už jsou, a je jen otázkou času jejich masové rozšíření. Pokud je o firewall v Linuxu – taktéž existují dva naprosto rozdílné názory, kdy část uživatelů Linuxu firewall pokládá za zbytečnost a zbylá část má za to, že firewall je nezbytný pro eliminaci útoků na počítač.

Dalšími klady je spousta open-source softwaru, tedy volně šiřitelných aplikací pro Linux, kdy stačí jen být připojen k internetu a již můžete vybírat doslova z tisíce nejrůznějších programů! :-) ...to je skutečně něco, co jsem ve Windows nikdy neviděla (znám samozřejmě české download servery jako Stahuj.cz, Slunečnice.cz a Studna.cz a něco jsem se již programů pro Windows za ty léta nahledala ;-)). Cena Linuxu, kdy platí zásada, že Linux jako takový je a bude z principu vždy úplně zdarma (zaplatíte jen cenu konkrétního média, tedy CD/DVD s Linuxem (případně náklady s tím spojené jako poštovné)), ovšem to nevylučuje možnost, zakoupit si „krabicovou verzi“ Linuxu (linuxové distribuce), kde máte zaručenou plnou technickou podporu, samozřejmě médium s konkrétní distribucí a manuál k linuxové distribuci.

A co mě nejprve hodně odstrašilo při volbě Linuxu – tedy první dojem nebyl zrovna úžasný – byla příkazová řádka neboli terminál, shell či konzole. Když jsem v kapesním přehledu linuxových příkazů viděla tu syntaxi, tak se mi příkazy zdály odporné s tím, že něco takového se nikdy nemohu naučit. A nakonec mě ta příkazová řádka „dostala“ svým neodolatelným kouzlem... :-) a není potřeba se jí panicky bát nebo z ní mít fóbii.

Je faktem, že v běžném provozu a při běžné činnosti by začínající uživatel neměl vůbec potřebovat terminál, nicméně alespoň v distribuci Ubuntu je některé věci potřeba udělat právě v terminálu, zkušenost s jinými distribucemi zatím nemám, tak nemohu posoudit, jak na tom ohledně terminálu jsou.

V Linuxu se začínající uživatel musí být ochoten něco nového naučit, ale jedni to vidí jako nevýhodu a druzí jako výhodu. Osobně se přikláním k druhému názoru, vidím to jako výhodu, neboť množství znalostí je v jistém (slova) smyslu neomezené...

Nevýhody Linuxu – literatura to není, té je v současnosti již dostatek (i ohledně linuxových distribucí, těch největších určitě), možná bych uvedla předsudky a malou informovanost o Linuxu mezi uživateli obecně, což se ale dá postupně měnit k lepšímu a předsudky efektivně likvidovat :-) plus také malou informovanost o Linuxu na školách (od základních po vysoké), která Linuxu příliš neprospívá. Ovšem i to se dá pomalu měnit poskytováním informací, případně CD anebo DVD s Linuxem... :-)

Diskuze (0) Nahoru