Linux E X P R E S

Facebook

Irena Šafářová

irena_safarova.jpg

Tak už si zase sedám k počítači a běhá mi mráz po zádech. Pouštím ho a hádám: „Kolik virů tam bude dnes?“ No schválně: včera tři, předevčírem pět - a předtím? Kdo ví?! Úplně nejvíce jich bylo jednou 230! Už to ani nemám sílu počítat. Bill Gates za to asi nemůže. On viry nevymýšlí. To je ten Windows opravdu tak děravý nebo jsou vymýšleči virů tak dobří, že se dokáže celý Windows zhroutit?


irena_safarova1.jpg

Tak na tohle nemám sílu. Antivirový program, antispywarový program, antimalwarový program... Kolik jich tam vlastně mám? Zabírají místo na disku, místo v paměti, snižují výkon CPU, atd. Mám pokračovat? Asi netřeba.

Brouzdám po internetu a nechce se mi věřit, že existuje na světě jen jeden operační systém. Hledám a nacházím. Existuje jich více – iMac (od firmy Apple) a Linux (více distribucí). Trvalo mi pár dní, než jsem zjistila potřebné informace. Firma Apple má určitě vynikající počítače, ale já potřebuji pro svůj skoro nový hardware nějaký operační systém, který budu moci nainstalovat a používat ho tak, jak je.

Co já vlastně na počítači dělám? Potřebuji připojení k internetu, psát dopisy, poslouchat hudbu, malovat obrázky, upravovat fotky, učit se angličtinu, nahrávat a upravovat televizní pořady, zahrát si hry, vypalovat DVD, atd. Našlo by se toho víc. Splňuje můj vysněný operační systém (newindowsácký) tahle kritéria? Zjišťuji, že skoro ano.

Programy v Linuxu, například Amarok (správce hudby), Avidemux (úprava filmů), Audacity (úprava zvuku), GIMP (fotky a rastrová grafika), Inkscape (vektorové kreslení), DigiKam (stahování fotek z fotoaparátu a jejich úprava), Kaffeine (nahrávání televizních pořadů a přehrávač medií), Opera a Firefox (prohlížení internetu), OpenOffice.org (psaní textu, výpočty, prezentace), K3b (vypalování) a některé další jsou plnohodnotnou náhradou za windowsovské programy. Problém by mohl nastat s programem na učení angličtiny (LanguageLab) a vizuální architekt (ArCon). Takové programy – téhle úrovně – pod Linuxem nejsou.

Další brouzdání po internetu mě přesvědčuje, že nenahraditelné programy pojedou přes Wine. Vybírám si tu „svou“ distribuci Linuxu a zkouším ji nainstalovat podle příručky. Myslím, že volím dobře. Mandriva (tenkrát ve verzi 2006) jede spolehlivě. S hardwarem nejsou žádné problémy. Podle knihy se orientuji i v programech pro mě neznámých. Přes Wine instaluji program na učení angličtiny. ArCon putuje na počítač k synovi, protože má Windows na hry.

Windows jsem opustila. Mám ho pořád nainstalovaný, ale už jsem na tomto oddílu nebyla hóóódně dlouho. Občas pouze sáhnu po originálních windowsáckých knihovnách – do Wine.

Irena Šafářová,
Orlová-Poruba,
momentálně na Úřadu práce
dálkové studium na Obchodní akademii

Diskuze (0) Nahoru