Linux E X P R E S

Facebook

Libor Šedivý

libor_sedivy.jpg

Jmenuji se Libor Šedivý, je mi 23 let a momentálně studuji na ČZU v Praze. S počítači jsem se pomalu začal seznamovat již na konci éry MS-DOS, kdy se na scénu pomalu začal dostávat systém Windows od Microsoftu. Tento systém mě na rozdíl od MS-DOSu zaujal svým grafickým rozhraním, takže jsem u jeho jednotlivých verzí zůstal velmi dlouho, v podstatě až do doby Windows XP. Avšak na svém počítači jsem měl pouze systém Windows ME a na novou verzi XP jsem neměl peníze. A tak začala má cesta k linuxovým distribucím. Nyní vím, že jsem udělal krok správným směrem. V následujícím textu bych se proto s vámi rád podělil o své zkušenosti.


Už před několika lety jsem slyšel něco o tom, že existuje jakýsi alternativní systém zvaný Linux. V recenzi mě však odradil „nepřívětivý“ terminál a malá podpora grafických aplikací. Nicméně po nějaké době se mi do rukou dostalo takzvané live CD s linuxovou distribucí SUSE Linux. Jelikož jsem vždy měl rád testování různých programů apod., neváhal jsem a začal zkoušet práci s tímto systémem. Bohužel jsem tenkrát neměl na testování mnoho času, a tak jsem se vrátil zpět k Windows.

Avšak po nějaké době, kdy jsem občasně zkoušel různá další live CD a také třeba český Danix, jsem náhodou narazil na další distribuci s názvem Mandrake (dnes Mandriva). Jelikož se snadno dala instalovat a já už měl více zkušeností, nainstaloval jsem si tedy svůj první Linux do počítače. Pár dní mi vydrželo mé nadšení, ale po nějaké době, kdy jsem nemohl vyřešit některé nesrovnalosti, jsem se postupně opět vrátil k Windows. Přechod na novou Mandrivu také nepomohl, ale systém obecně mě již zaujal tak, že jsem jen tak ze zvědavosti začal prohlížet stránky jiných distribucí.

Po velmi krátkém hledání jsem narazil na české stránky Ubuntu. Už fórum mě velmi zaujalo a to nemluvím ani o propracované wiki, kde bylo a je mnoho návodů, a to přímo v češtině, což ocení i zkušený uživatel. Netrvalo dlouho a už jsem měl na počítači nainstalován nový operační systém. Ubuntu mě natolik zaujalo, že jsem systém Windows časem prakticky přestal používat a nyní téměř výhradně používám právě tuto distribuci. Vím, že existují i další distribuce, některé i více podobné Windows – s prostředím KDE, ale mně naopak vyhovuje jednoduchost a použitelnost Ubuntu. V poslední době si ověřuji, že tato distribuce je vhodná i pro pokročilé uživatele, stačí jen chtít.

Čím Linux zaujal?

A čím mě Linux vlastně zaujal a co na něm mám nejraději? To je vcelku těžká otázka. Především oceňuji rozsáhlou nabídku často kvalitních programů, které jsou v dnešní době již na velmi slušné úrovni. Jejich drtivá většina je zdarma a dokonce je u některých možno upravovat i kód, což ale moc nevyužívám. Velká většina dnešních distribucí používá vlastní balíčkovací systém, takže nainstalovat program je jednoduché i pro naprostého laika. Velké množství programů bývá už v nabídce distribuce, takže nemusíte neustále hledat po internetu a stačí si je vyhledat v seznamu. Není zde těžké si také vytvořit vlastní program, což jsem využil, když mi v systému chyběla možnost zobrazit si svátky a narozeniny mých příbuzných přesně dle mého specifického požadavku.

Další věcí, které jsem se obával při provozu Linuxu, byla správa multimédií. Dnes již opravdu není problém si na systému pustit písničku třeba ve formátu MP3 či mnoha dalších, video a fotky též nejsou žádným problémem. Máte iPod nebo telefon s podporou mass storage? Není nic jednoduššího než si přetáhnout své skladby do těchto zařízení a pak je poslouchat ve vysoké kvalitě. V této oblasti Linux již dávno dotahuje své rivaly a troufám si tvrdit, že časem bude ještě na lepší úrovni.

Co je pro mě také velmi důležité, je kancelářský balík. Ani v tomto nemohu být zklamán. Osobně používám OpenOffice.org. Lze v něm otevřít prakticky libovolné textové, tabulkové, obrázkové, prezentační a další soubory, které využiji nejen při práci. Bohužel se pořád setkávám s částečnou nekompatibilitou se soubory z kancelářského balíku MS Office, ale věřím, že schválení nových formátů (ODF, ale i OOXML od MS) a otevření dalších formátů MS přispěje k lepší komunikaci s úřady a dalšími institucemi.

Co se týče internetu, tam je Linux doslova králem. Už od počátku byl vyvíjen jako víceuživatelský a s velmi dobrou podporou síťového prostředí. Kdo má rád prohlížeč Firefox či Operu, jistě uvítá jejich dostupnost i na tomto operačním systému. Weboví vývojáři dokonce dokáží zprovoznit i Internet Explorer, ale tuto možnost moc nedoporučuji. Samozřejmě existuje i celá další škála alternativ k těmto programům, avšak to je v Linuxu skoro pravidlem.

Co se týče pošty, tak já osobně používám Thunderbird od Mozilly, na velmi dobré úrovni je ale i výborný Evolution, který je mimochodem součástí Ubuntu. Na komunikaci pomocí IM sítí používám klient Gajim pro protokol Jabber a díky transportu mohu psát i do jiných sítí – ICQ, MSN a dalších. Pro ICQ zde existují také klienti, avšak ti nejsou (ostatně jako i ti pro Windows), oficiální (kromě ICQ klienta samotného). Možností práce na internetu je spousta, to by bylo na celý další článek. Jen dodám, že Java a Flash na Linuxu jedou stejně dobře jako na jiných platformách. Posledním bonbónkem je pak to, že v tomto systému prakticky nenarazíte na viry (to vím i z osobní zkušenosti) a pád systému je opravdu výjimkou.

Není sice úplně dokonalý, ale...

Abych Linux jen nechválil, musím podotknout, že některé věci mi nešly zrovna tak, jak bych si přál. Šlo především o podporu mé wifi karty a grafické karty. Zprvu toto nastavení bylo vskutku složité, ale s každou novou verzí distribucí se podpora lepší, takže už nyní jsem schopen bez větších zásahů nastavit si plné rozlišení na mém širokoúhlém monitoru. Podpora wifi adaptérů se také zlepšila, přesto jsem však nucen stále používat ovladač pro Windows pomocí speciálního programu. Jsem optimista a věřím, že i tyto problémy brzy odpadnou. Největší problém však je, že výrobci ovladače pro Linux prakticky nedodávají, ale čím dál častěji se začínají objevovat světlé výjimky a věřím, že tento vývoj bude nadále pokračovat.

Na závěr bych chtěl dodat, že dnes už bych si práci na počítači bez Linuxu ani nedovedl představit. Ani jsem zde neuvedl všechny funkcionality systému, které používám (psaní dokumentů a tvorba webových stránek, konvertování multimédií, práci s terminálem, prohlížení internetu, správa u úprava fotografií, občasná tvorba skriptů, chatování, poslouchání hudby a internetových rádií a mnoho mnoho dalšího), ale zdá se, že dnešní moderní linuxové distribuci jsou připravený pro běžné uživatele. O tom jsem se také nedávno přesvědčil, když jsem kamarádovi nainstaloval Ubuntu a druhý den ho vidím, jak si ve škole vesele zapisuje v OpenOffice.org vykládanou látku – a to Linux nikdy nepoužíval. Také můj otec začal používat Linux na svém počítači (neměl pro Windows ovladač pro síťovou kartu, ale Ubuntu ji umí používat) a nyní je, zdá se, spokojen. I můj bratr plně přešel na Linux a o jiném operačním systému už ani nepřemýšlí.

Tímto textem jsem vám nechtěl říci „Linux je skvělý, přestaňte používat ostatní operační systémy“, ale to, že je to systém, který mám rád, který se mi dobře používá a který je dobré vyzkoušet, pokud vám ten váš nevyhovuje. Je to čistě na vás. O praktické využitelnosti tohoto systému mě totiž přesvědčily dva roky jeho intenzivního používání.

Diskuze (0) Nahoru