Linux E X P R E S

Facebook

Martin Šín

sin.jpg

Narodil se v roce 1980 v Pardubicích a po gymnáziu vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové obor Matematika a Informatika. Po škole nastoupil jako učitel a dodnes učí na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové, kde působí i jako správce sítě. Ve volném čase se zabývá překlady programů s otevřeným zdrojovým kódem a vylepšováním distribuce Debian, kterou také používá.


Protože je

  • spolehlivý: Pokud v Linuxu něco nainstaluji a ono to funguje, mám zajištěno, že to bude fungovat i nadále, tzn. nejen zítra, ale i pozítří nebo za měsíc či rok. Pokud bych nyní pominul možné chyby při aktualizacích na novější software, jediné problémy, které musím řešit, jsou chyby hardwaru.
  • víceuživatelský: Umožňuje skutečnou práci více uživatelů na jednom počítači najednou, která není nijak omezena. S počítačem může pracovat najednou více uživatelů, ať už sedí fyzicky u něj, nebo jsou od sebe na kilometry vzdáleni, tzn. nemusím čekat, než uživatel dodělá svoji práci, potřebuju-li administrovat systém, můžu začít hned pracovat.
  • bezproblémový: Jediná operace, která vyžaduje restart systému, je zavedení nového jádra. Můžu provádět nová nastavení systému a zavádět nové ovladače bez nutnosti restartovat počítač.
  • stabilní: Od jisté doby počítač při vypínání pouze hibernuji, tím se mi zrychlí další start systému a zároveň je počítač vždy v takovém stavu, v jakém jsem ho nechal, a tak může po spuštění pokračovat na úkolech jemu svěřených (např. převodu videa). Ať už dělám cokoliv (třeba hraju hry), i po několika měsících běhu je systém stále stejně čilý jako ze začátku, spíš ještě o něco rychlejší, díky kešování dat.
  • nenáročný: Linux využije dostupný hardware. Pokud mu přidám operační paměť, Linux ji využije na kešování dat, čímž se systém o něco zrychlí, pokud ukončím grafický režim, umožním mu přesměrovat svůj výkon např. na převod videa.
  • aktuální: Nemusím se starat o aktualizace, o to, kde stáhnout aplikaci, ani kam ji nainstalovat, vše za mě provede systém. Při nebo po aktualizaci dokonce ani nemusím program ukončit, až se mi bude chtít, program spustím znova a zavede se mi jeho novější verze.
  • bezpečný: Na Internetu se mohu pohybovat bez obav, viry nemám a spyware také ne. Navíc nepotřebuji antivirus a tím šetřím systémové prostředky počítače.
  • robustní: Linux mě nutí pracovat pod účtem obyčejného uživatele, tzn. mé ať už mylné nebo omylné zásahy do systému nenapáchají žádnou škodu. Přitom, pokud se stanu superuživatelem (rootem), získám tím opravdu neomezená práva a mohu skutečně cokoliv.
  • jednoduchý: Součástí systému je spousta jednoúčelových nástrojů, které dělají jen jednu činnost. Jejich spojením však získám velmi účinné programy, které splní i ty nejnáročnější požadavky.
  • tichý: Platí zde následující pořekadlo: „Žádná zpráva - dobrá zpráva.“ Tzn. Linux uživatele neruší od jeho práce. Pokud mě však zajímá činnost nějakého programu, naleznu tyto informace v jeho logu. No a pokud je situace skutečně naléhavá (např. se zhroutí pole RAID na serveru), pak pošle zdvořilý email.
  • konfigurovatelný: Veškerá konfigurace je uložena v adresáři /etc, případně v konfiguračních souborech domovského adresáře daného uživatele. Nastavení konfiguračních voleb probíhá v textovém režimu a jednotlivé volby bývají bohatě komentovány. Za každé situace tedy vím, kde hledat nastavení nově nainstalovaného programu.
  • svobodný: Linux je zdarma. Na vývoji se může podílet kdokoliv a prakticky jakkoliv, ať už píše programy, překládá, tvoří dokumentaci nebo hlásí chyby. Všichni jsou bez rozdílu vítáni.
  • sexy: Linux mi dává možnost volby. Pokud nechci, tak nemusím, pokud chci, pak můžu. Vždy existuje ještě další možnost, jak to provést, jakou aplikaci použít, volba je pouze na mně. Linux se mi líbí.

Diskuze (0) Nahoru