Linux E X P R E S

Facebook

Vlastimil Ott

ott.jpg

Dlouholetý uživatel Linuxu, autor mnoha článků, založením a dřívějším zaměstnáním učitel, v současnosti šéfredaktor tohoto webu. Rád zpívá, hraje na kytaru a jezdí svým drsným zeleným korejským kulihráškem.


O Linuxu jsem poprvé uslyšel někdy v roce 1996-97, zejména v souvislosti s faktem, že už tehdy pro něj existoval webový server - Apache. Kamarád Vojta tehdy psal různé stránky a zmiňoval jakýsi [nový] jazyk PHP a taky operační systém, na kterém je možné to všechno vyzkoušet i bez online připojení do netu, což byl tehdy velký problém. Dnes se tomu říká LAMP - Linux, Apache, MySQL, PHP (MySQL jsme tehdy tuším ještě neznali).

K instalaci jsme se společně tehdy nedostali. Vojta zřejmě testoval různé WinLinuxy z CD Chipu, co si pamatuju, já jsem někdy v roce 1998, to už na Slezské univerzitě v Opavě, viděl Linux v učebně. Jednak jako terminál a program Pine a jednak také v grafickém prostředí (resp. Midnight Commander).

bSprávce učebny se bohužel neměl k nějaké instruktáži - štvalo mě ovládání Pine, protože jsem mu prve nerozuměl - nicméně byl ochoten zapůjčit mi na víkend cenný tovar: CD Red Hat Linuxu. Doma jsem samozřejmě nevěděl, co s ním, protože jsem k němu neměl ani řádku manuálu. Takže pro mě byl zápis /dev/hda1, LILO a textový režim nesrozumitelný - nevěděl jsem prostě co s tím, kde a jak.

Ale zaujalo mě to. Na nějakou dobu jsem nevěděl, odkud to chytit, impulsy žádné nebyly. Až v roce 1999 vydal CPress troufám si tvrdit opravdu legendární (protože ovlivnil hodně lidí) Red Hat Linux 6.2 společně s knížkou, která vše srozumitelně popisovala a vysvětlovala.

Tehdy bylo jasné, že je to zatím hračka, ale neuvěřitelné množství různých nápadů a jejich dobrých či špatných realizací bylo lákadlem do budoucna. Člověk než si to všechno osahal, tak našel zase nové věci k prozkoumání. A to prosím bez přístupu na net - jednak jsem vůbec neměl modem, jednak jsem moc nevěděl, co s ním.

Základním zvratem bylo později zpřístupnění kancelářského balíku OpenOffice.org, který byl od verze 1.1 už velmi použitelný. Nastal rozmach distribucí, vypalovaných CD zasílaných na dobírku, zkoušení, ladění, učení se. Někdy v roce 2000 jsem víceméně ze zvědavosti zašel na seminář o nějakém LaTeXu - a když jsem ho viděl v akci na Linuxu, bylo rozhodnuto.

Následně jsem cílevědomě postupoval směrem k úplnému přechodu na Linux. Někdy v roce 2002-2003 se mi to povedlo. Byl to Slackware, který mě hodně naučil, nicméně se nestal mou distribucí natrvalo. Vyzkoušel jsem potom ještě velmi krátce Debian, pak Edubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Arch Linux až nakonec jsem dozrál k Mandrivě. :-) (Jak ostatně Ivan Bíbr předpokládal.)

Linux používám proto, že je efektivní. Nedovedu si představit, že bych stylem, na který jsem zvyklý, pracoval v jiném systému - zřejmě by to šlo, ale jistý si tím nejsem (a nemám důvod to zkoušet). Líbí se mi rozmanitost programů a z toho plynoucí možnost výběru. Mám několik "killer apps" - tedy programů, bez kterých bych si práci (zábavu) nedovedl představit. Těší mě taky skutečnost, že mohu - v rámci svých možností - přispět: překladem programu do češtiny, prací na návodech nebo jinak. Linux mě baví.

Diskuze (0) Nahoru