Linux E X P R E S

Facebook

První telefony s Ubuntu, otevřená řešení v Janově a dalších 500 vývojářů pro Tizen

dvatydny.gif

LibreOffice oslavil čtyři roky své existence. Ještě letos v prosinci bychom se měli dočkat prvních telefonů s Ubuntu. V italské Umbrii se daří LibreOffice, přešla na něj další dvě města. A hned téměř v sousedství, v Janově, také přecházejí na otevřená řešení; zde nejen na LibreOffice, ale na pracovních stanicích testují i Linux.


LibreOffice oslavil čtvrté narozeniny

Od prvního oznámení vytvoření svobodného kancelářského balíku LibreOffice uplynuly 27. září přesně čtyři roky. Společně s LibreOffice oslavila své narozeniny také nadace The Document Foundation, která vývoj LibreOffice sponzoruje.

LibreOffice před čtyřmi lety nevznikl na zelené louce, ale jako „fork“ OpenOffice.org, o jehož budoucnosti panovaly velké obavy – již v době, kdy měla vývoj OpenOffice.org na starosti společnost Sun, nebyla situace zcela ideální, ale teprve poté, co byl Sun odkoupen společností Oracle, se komunita začala o osud OpenOffice.org velmi obávat.

LibreOffice je tak výsledkem narůstajících obav, že by OpenOffice.org čekal osud jiných svobodných projektů, které Oracle převzal (tedy částečné či úplné uzavření nebo dokonce ukončení vývoje). Tyto obavy se nakonec ale nenaplnily, v roce 2011 Oracle předal OpenOffice.org do „péče“ nadaci Apache Foundation a ten je dodnes aktivně vyvíjen jako Apache OpenOffice.

První telefony s Ubuntu mají přijít ještě letos

Systém Ubuntu pro telefony a tablety nazvaný Ubuntu Touch je tu s námi již od začátku loňského roku, ale nějaký skutečný telefon nebo tablet se stále neobjevuje. To by se mělo změnit ještě letos, v prosinci by měli první dva výrobci – čínský Meizu a španělský BQ – představit první chytré telefony s Ubuntu Touch.

Meizu MX4, který bude s Ubuntu dostupný, by měl nabídnout čip MediaTek MT6595, procesor Samsung Exynos 5430, 4 GB operační paměti a rozlišení 2560x1536. Cena ještě není známa, ale pravděpodobně se bude pohybovat mezi dvěma sty a čtyřmi sty dolary. Zda budou telefony (oficiálně) dostupné také u nás, se také ještě neví.

Samotný systém Ubuntu Touch je již od 16. září –,,připraven“ - vyšla totiž tzv. RTM (Release to Manufacturing) verze. Tu si zatím můžete vyzkoušet na oficiálně podporovaných telefonech a tabletech Nexus.

Finální betaverze Ubuntu 14.10

Vyšla druhá a poslední betaverze připravovaného Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, jehož finální vydání je plánováno na 23. října. Vydání se netýká jen Ubuntu, ale i jeho hlavních odnoží – Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin (Ubuntu pro čínský trh), Ubuntu GNOME, Ubuntu Studio a Xubuntu. Beta (a logicky ani finální vydání) nenabízejí příliš mnoho novinek, zdá se, že se vývojáři Ubuntu plně zaměřili na vývoj Ubuntu Touch a na „klasické“ Ubuntu jim příliš mnoho sil nezbylo. Jedná se tak spíše o běžné aktualizace všech základních aplikací a o drobné úpravy v samotném Ubuntu.

Open data & gov

Dvě města v Umbrii přecházejí na LibreOffice

Radnice měst Todi a Terni v italském regionu Umbrie přecházejí na LibreOffice. V Todi, kde bychom na radnici nalezli 70 počítačů, již přechod probíhá a měl by být nyní dokončován. V Terni teprve začal a po jeho dokončení si LibreOffice bude moci připsat dalších 50 instalací.

V celé Umbrii se ale jedná spíše o drobný úspěch, mnohem větší čísla nalezneme, pokud se podíváme na jednu z provincií tohoto regionu a to konkrétně do Perugie. Tam již LibreOffice můžeme nalézt na 1 200 počítačích místní samosprávy a 600 počítačích místních zdravotnických zařízení. O to vše se stará organizace LibreUmbria sponzorovaná právě regionem Umbrie.

Janov pokračuje v přechodu na otevřená řešení

V Itálii zůstaneme i u druhého dnešního úspěšného nasazování otevřeného softwaru, přesuneme se pouze o kousek na sever do přístavního města Janov. Tam již s otevřenými řešeními koketují delší dobu, a protože jsou dosavadní zkušenosti pozitivní, pilotní nasazení se rozšiřuje.

Aktuálně se testuje nasazení Linuxu na menším výběru pracovních stanic a předpokládá se, že právě Linux nahradí dosud používaný proprietární operační systém, který ale již není výrobcem podporován. Linux již radnice používá na serverech a také na třiašedesáti počítačích ve školách (zde vládne poněkud překvapivě Debian).

Kromě operačního systému se bude janovské řešení týkat také kancelářského balíku, kterým by se nově měl stát LibreOffice. Zaměstnanci města jsou na změnu připravováni pomocí e-learningových kurzů, které by je měly seznámit s LibreOffice a formátem ODF.

(Téměř) jednou větou

  • Samsung ohlásil svůj telefon s otevřeným systémem Tizen na listopad a není jasné, jestli se nakonec vůbec vlastně objeví. Na vývoj Tizenu Samsung přesouvá dalších 500 vývojářů z mobilní divize, ovšem zaměřit se mají na spotřební elektroniku a Internet věcí (IoT).
  • Vyšla OpenMandriva Lx 2014.1, první údržbová verze OpenMandrivy vydané v květnu letošního roku. Kromě mnoha „běžných“ aktualizací přinášejících hlavně opravy chyb se vývojáři zaměřili také na zrychlení startu systému, který by se měl vejít do sedmnácti sekund (u SSD disků do dvanácti).
  • Po mnoha odkladech vyšla alfa verze připravované Fedory 21. K dispozici je nově ve třech „variantách“: Workstation, Cloud a Server. Finální vydání je naplánováno na 2. prosinec letošního roku.
  • Debian opět mění výchozí grafické rozhraní. Tím se po kratší přestávce, kdy bylo uživatelům jako výchozí nabízeno Xfce, opět stane GNOME.
  • Vyšla nová verze 3D modelovacího programu Blender. Seznam novinek ve verzi 2.72 naleznete na blender.org.

Diskuze (4) Nahoru