Dobrý den, než se pustíme do rozhovoru o CZLUGu, můžete mi říci něco o sobě?
Narodil jsem se v létě roku 1983, tedy rok před vznikem GNU. Kromě základní školy jsem absolvoval elektrotechnickou průmyslovku zakončenou maturitou. Nyní navštěvuji Ústav elektrotechniky a informatiky na pardubické univerzitě. Pardubice jsou též mé domovské město.
Jak jste se vlastně dostal k Linuxu a CZLUGu?
První Linux se ke mně dostal jako příloha některého z časopisů, původně jsem byl velmi zvědavý, co tento systém umí, posléze jsem ho bral jako výzvu naučit se něco nového. Nadšení mi zůstalo. Členem CZLUGu jsem se stal poté, co jsem si řekl, že bych pro Linux, respektive pro free/open-software, mohl udělat něco víc než být jen uživatel. To mě také motivovalo k tomu, abych kandidoval do voleb vedení tohoto sdružení.
Už v předchozí otázce jsem se zmínil o CZLUGu, můžete nám toto sdružení přiblížit?
CZLUG je zájmové sdružení uživatelů Linuxu, tedy lidí, kteří věří tomu, že Linux je konkurenceschopný systém. V našem sdružení jsou lidé více či méně aktivní, neboť členství nikoho k žádné aktivitě nezavazuje, byť je podmíněné členským příspěvkem, podle mě nijak přemrštěným. Členem se může stát každý i méně zkušený uživatel operačního systému Linux. Za peníze, které má CZLUG k dispozici, podporuje prospěšné projekty. Mimoto jsme společně se svazem texistů uspořádali již čtvrtý ročník konference SLT, která letos probíhala ve Znojmě, a která mívá tradičně i pestrý doprovodný program. Mimo to jsme se dvěma zástupci podíleli na demonstraci proti softwarovým patentům v Bruselu. Čas od času vedení sdružení vysloví formou tiskové zprávy svůj postoj k aktuálním problémům okolo free/open software.
Zmínil jsem jste se o free/open softwaru. Můžete mi říci svůj názor na problematiku softwarových patentů?
Teoreticky by patenty byly prospěšné, ale my žijeme v reálném světě. Faktem také zůstává to, že řada programových postupů vychází z principů, které se používaly dávno před tím, než např. IBM vydala první mechanickou kalkulačku. Nebo také to, že patentové úřady ve Státech nejsou schopné rozlišit to, co by patentovatelné být mělo, tedy skutečně nějakou převratnou a netriviální novinku, a to, co by se ani na přihláškách objevit nemělo – jako například patent na ukládání konfigurace do xml dokumentu. Jako by si konfigurační data zasloužila nějakou výjimku pro to, aby si jedna forma jejich skladování zasloužila patentovatelnost. A to nemluvím o situaci, kdy na nějakou technologii získá jedna společnost patent jen proto, že stihla rychleji běžet na patentový úřad, nebo i hůře, že svůj patent získala na úkor jiného, byť otevřeného projektu. Ovšem to myslím jako příklad, já sám o takovém případu nevím.
Můžete mi prozradit plány sdružení CZLUG do budoucna?
Především asi větší popularita Linuxu nebo free software všeobecně. Každý, kdo toto odvětví softwarového průmyslu lépe sleduje, si nemůže nevšimnout pokroku, jaký Linux za posledních pár let zvládnul. A nejenom Linux, neboť kompletní systém tvoří i řada jiných projektů jako KDE nebo GNOME. Myslím, že hlavním faktorem je i větší popularita, neboť dnes již existují linuxové varianty komerčního softwaru, ze kterých má řada dlouhou historii jak ve světě PC tak již dříve ve světě špičkových unixových stanic. Nemohu nejmenovat Pro/E (špičkový grafický systém Pro/Engineer, pozn. redakce), se kterým jsem mohl pracovat. Což je ale pro většinu uživatelů ještě důležitější, roste i počet softwaru pro domácí a kancelářské použití jako kancelářské balíky typu Office nebo software pro komunikaci na síti (samozřejmě i Internetu). Hráče asi potěší i to, že je také velké množství linuxových her, od logických po strategie. Samozřejmě je tu i možnost provozovat i hry pro OS Windows, tomu napomáhá projekt Wine.
Můžete nás pozvat na nejbližší akci CZLUGu?
Zatím mlhavá je valná hromada CZLUGu, při které bývá pravidelně seminář. Odhadem by se mohla konat v prosinci či lednu. Možná také čtenáři zaregistrovali konferenci Jednoty školských informatiků, která se uskutečnila 13. listopadu v Praze, kde mohli spatřit mimo jiné i moji maličkost. Za zmínku též stojí druhý ročník konference LinuXchange 2004, která se konala v Olomouci.
Děkuji za rozhovor.
Také děkuji.
Za LinuxEXPRES se ptal Jan Pavelka