Linux E X P R E S

Facebook

Rozhovor: Jörg Schilling

Když vznikal program cdrecord, stála vypalovačka 22 tisíc marek, vzpomíná Jörg Schilling, kterého se ptal Vlastimil Ott .


Jörgu Schillingovi je 49 let a žije v Berlíně. Vyvíjí relativně velké množství open-source projektů. Od roku 1995 je to univerzální program pro vypalování cdrecord, který je více či méně známý všem uživatelům (nejen) Linuxu. Schilling pracuje ve Fraunhofer Institut for Open Communication Systems (FOKUS). Součástí aktivit FOKUS je také berliOS, softwarový archiv konkurující SourceForge. V současnosti se JS věnuje vývoji OpenSolarisu, aktivně působí v mnoha oborech vývoje open source. Těsně před tím, než odjel na konferenci vývojářů, nám stihl odpovědět na otázky.

Pracujete ve FOKUS. Co je náplní vaší práce? Na co se zaměřuje FOKUS?

Pracuji na projektu berliOS. FOKUS je výzkumné pracoviště, které se realizuje v oblasti sítí. V sedmdesátých letech mělo jako první v Německu připojení do Internetu (Arpanetu).

FOKUS byl ještě před patnácti lety součástí Hahn Meitner Institut, potom GMD. V rámci spojení GMD a Fraunhofer Institut (FI) je tedy od roku 2002 součástí FI. Spolupráce FOKUS je úzce spjata s berlínskou Technickou univerzitou.

Proč jste vlastně začal používat open-source programy?

První open-source program, který jsem kolem roku 1986 začal používat, byl systém News. Později přišla Free Software Foundation s kompilátorem GCC, který používám zhruba od roku 1987.

Kdy a proč jste začal vyvíjet cdrecord? Měl jste hned od počátku dostatek informací o firmwaru? Vycházejí vám výrobci zařízení vstříc?

Chtěl jsem s tím začít v roce 1992, když jsem byl na tiskové konferenci firem Kodak a Philips ve Frankfurtu, kde byla představena první CD vypalovačka. Tehdy bych býval dostal i nějaké informace od Philipsu. Nebylo ale možné koupit zařízení, které tehdy stálo 22000 marek. Když jsem potom začal pracovat ve FOKUS, bylo tam přesně tohle zařízení (CDD-521) k dispozici.

Po určité době hledání jsem pololegálně sehnal i dokumentaci. Za další dva až tři roky mi vyšly vstříc i firmy jako Sony, Yamaha, Plextor, Pioneer, NEC.

Jak vypadá počítač, na kterém své programy vyvíjíte a testujete? Dostáváte hardware formou sponzorských darů?

V současnosti používám doma stroj s operačním systémem Solaris 9. Linux je pro vývoj SCSI programů nevhodný, protože člověk nezíská z ovladačů dostatek chybových hlášení a protože jsou debuggery v Linuxu – ve srovnání s tím, co člověk dostane zdarma se Solarisem – dost omezené.

Od Plextoru dostávám pravidelně nové vypalovačky. Od firem NEC, Pioneer a Sony na požádání. Čas od času dostanu také jiný hardware, jako to byl například nedávno Pegasus PPC pro portování Solarisu na PPC.

Co plánujete do budoucna?

Momentálně pracuji na unixové distribuci založené na OpenSolarisu. První verzi bych chtěl mít hotovou, až bude OpenSolaris ve druhém kvartálu 2005 k dispozici pro každého.

Ohledně cdrecord: Blue Ray Support a lokalizaci pomocí gettext().

A jiný software?

Teď má před cdrecordem přednost star, doufám, že vývoj mi půjde rychle a star-1.5 bude používat superstabilní inkrementální dump funkci. (Program star je implementace unixového tar na SunOS, resp. Solaris. Pozn. red.)

Jste aktivní ve vývoji jádra?

Ano, ale ne v oblasti Linuxu, neboť mi připadá, že jeho vývojáři o mou radu nebo spolupráci z mně neznámého důvodu nestojí. V uplynulém roce byly v jádru provedeny změny, které vypalování CD/DVD značně ztěžují.

O to více se angažuji ve vývoji OpenSolarisu. V této oblasti se komunikuje na technické bázi a rozhodnutí se uskutečňují na základě technických závěrů, a ne na základě osobních sympatií, jako tomu je u Linuxu.

Jaký je váš názor na budoucí vývoj jádra?

Jádro OpenSolarisu získá jistě ještě v tomto roce mnoho nových ovladačů a nezůstane tak za Linuxem pozadu. Vývoj linuxového jádra se dostane do vážných problémů, pokud to bude pokračovat jako dosud. Vypadá to ale, že mezitím minimálně Alan Cox pochopil to, na co já upozorňuji už více než dva roky: The ups and downs of life with Linus.

Joerg Schilling

Hrají tedy také osobní sympatie (antipatie) svou roli?

Já nemám žádné antipatie proti vývojářům kernelu. Ale připadá mi, že oni mají něco proti mně. Proto je pro mě jakákoliv práce pro linuxové jádro bohužel ztráta času. Lidi, se kterými nejsou žádné problémy, jsem našel v OpenSolaris komunitě.

Jakou linuxovou distribuci používáte?

Přijde na to, Linux používám jenom pro účely portování. Vývoj probíhá na Solarisu. Používám v současnosti ještě OpenWin a na nových počítačích s dostatečným množstvím paměti Solaris 10 a Java Desktop systém – JDS 3.0 je součást Solarisu 10.

Naše čtenáře nakonec ještě zajímá váš oblíbený textový editor, grafický desktop a konfigurace vašeho osobního počítače.

Můj nejmilejší editor je ved, který jsem si napsal sám a který používám od roku 1984. Jako správce oken se mi pro slabší stroje líbí olvwm.

Děkuji za zajímavé povídání.

Diskuze (0) Nahoru