Linux E X P R E S

Facebook

Rozhovor: Martin Holec, Openmobility

openmoko.jpg

Martin Holec je jeden ze zakladatelů a předseda občanského sdružení Openmobility. Požádal jsem Martina o rozhovor, protože se blíží asi nejzajímavější česká konference o svobodných mobilních technologiích, kterou sdružení Openmobility již druhým rokem pořádá.


Student a freelancer, zastánce open source a svobodné kultury. Linux používá od roku 2006, otevřeným mobilním technologiím se věnuje od roku 2008. Na Internetu vystupuje pod nickem Martix, odvozeným od jeho křestního jména. To je Martin Holec, jeden ze zakladatelů a předseda občanského sdružení Openmobility.

Martin Holec z Openmobility Martin Holec z Openmobility

Blíží se konference, která je pro mnohé čtenáře LinuxEXPRESu hodně zajímavá. Rád bych se dozvěděl něco o vašem občanském sdružení i o této konferenci, kterou pořádáte. Ale popořadě, nechci předbíhat. Mnohé bude jistě zajímat, jak vás vlastně napadla myšlenka začít se zabývat otevřenými mobilními technologiemi.

Touto myšlenkou jsem se začal zabývat v roce 2008, kdy se na trh dostal prvního open-source telefon Neo FreeRunner. Vyráběla ho společnost Openmoko Inc. Tehdy jsem uvažoval o koupi smartphonu a zalíbila se mi myšlenka zcela otevřeného mobilního telefonu. Již dříve existovaly mobily a kapesní počítače (PDA), na kterých běžel Linux, jednalo se většinou o neoficiální porty, které vyvíjela výhradně komunita. Ale tyto porty měly velmi omezenou podporu hardwaru. Na trhu se objevily i mobilní telefony dodávené s Linuxem, třeba Motorola A780, ale nebyly otevřené uživatelským úpravám nebo zásahům do systému.

Společnost Openmoko Inc. (zkratka znamená Open Mobile Kommunikations) přinesla revoluci. Byla to první otevřená mobilní platforma pojmenovaná jednoduše Openmoko. S pomocí linuxové komunity vyvinula první plně otevřený mobilní telefon a vlastní linuxovou distribuci. Distribuce Openmoko byla odvozena od metadistribuce OpenEmbedded a obsahovala vlastní telefonní aplikace. Veškerý software byl od začátku vyvíjen jako open source, mohli jste si tak přizpůsobovat, vylepšovat a hackovat systém podle libosti.

Jenže software se dá psát pro téměř cokoli...

Software není vše, s čím přišlo Openmoko. K tomu všemu byla pod svobodnou licencí uvolněna také schémata zapojení hardwaru, návrh desky plošných spojů PCB a CAD návrhy obalu zařízení. Můžete tak vzít návrh Neo FreeRunneru, vylepšit ho, připojit k němu další periférie nebo si třeba vyrobit vlastní revizi. Tomu se říká open-source hardware a nemusí to být jen telefon. Existuje mnoho projektů zabývajících se vývojem nejrůznějšího hardwaru, od návrhu mikroprocesorů přes vývojové kity (Arduino, Beagle Board) až po celá zařízení (3D tiskárna RepRap).

Takže Neo FreeRunner byl skutečně první?

Ještě před příchodem Neo FreeRunneru byl v roce 2007 vyroben v omezeném množství jeho předchůdce, Neo 1973. Ale ten byl převážně určen jen vývojářům spolupracujícím na projektu a nebyl široce distribuován tak jako Neo FreeRunner.

Neo FreeRunner, zdroj Wikipedia Neo FreeRunner, zdroj Wikipedia

Ve sdružení Openmobility jsou jen příznivci Openmoko, nebo se zabýváte i jinými platformami? Jaké jsou vaše aktivity?

Neomezujeme se jen na Neo FreeRunner, našim cílem je podpora a propagace všech otevřených mobilních technologií a open-source hardwaru. Spravujeme komunitní webový portál Openmobility.cz, tam se snažíme informovat čtenáře o novinkách a vývoji. Zabýváme se i méně známými, ale přesto zajímavými platformami - kromě Openmoko je to také MeeGo a Always Innovating. A také nejrůznějším hardwarem, který upoutá naši pozornost. Mnoho z nás si pořídilo například Nokii N900, TouchBook od Always Innovating a Panda Board. Avšak naší hlavní aktivitou a důvodem, proč vlastně sdružení vzniklo, je konference Openmobility, tu chceme pořádat každoročně. První ročník konference proběhl loni v dubnu na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Řekněte nám víc o letošním ročníku.

Konference proběhne již tuto sobotu v Brně na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Začínáme v 9:00 a končíme v 18:00 hod. po závěrečném slosování návštěvnických anket.

Co mohou návštěvníci konference Openmobility očekávat?

Mohou se těšit na přednášky a workshopy z oblasti otevřených mobilních technologií a open-source hardwaru. Konference je zaměřená jak na běžné uživatele a nadšence, tak i na vývojáře mobilních aplikací. Budou tam představeny nejrůznější linuxové mobilní platformy. Čtenář si jistě najde svá oblíbená témata.

Které mobilní platformy máte na mysli?

Maemo a jeho nástupce MeeGo, webOS a samozřejmě také Android.

Bude možné potkat nějakou zajímavou osobnost? Kdo tam bude přednášet?

Mezi přednášejícími se najdou jak členové Openmobility, tak i vývojáři z dalších organizací a firem jako CZ.NIC a Red Hat. A také studenti fakult informačních technologií z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Tito studenti pracují na zajímavých open-source projektech často v rámci svých bakalářských či diplomových prací. Na konferenci se návštěvníkům představí také přednášející, které mohou znát jako autory některých linuxových článků a blogů. Osobnost, respektive nějaké jméno, které by vyloženě vynikalo nad ostatními, letos mezi přednášejícími nemáme, ale příští rok máme v plánu pozvat na konferenci i některé vývojáře ze zahraniční.

Podobné zajímavé akce bývají dost náročné, kolik stojí vstup? Naše čtenáře budou zajímat nějaké podrobnější informace o celé akci.

Openmobility je čistě komunitní akce pořádána dobrovolníky, vstup je zdarma, díky společnosti Red Hat, která sponzoruje pronájem prostor. V předsálí návštěvník uvidí a také si může vyzkoušet ukázky nejrůznějších mobilních zařízení. Mezi ně budou patřit Nokia N900, Neo FreeRunner, Touch Book a Genesi Efika. Dále vývojové desky a kity jako Panda Board, STAX a Arduino. Pak se může jít podívat na přednášky a workshopy, které budou probíhat paralelně ve dvou přilehlých učebnách.

Budou na konferenci nějaké suvenýry? A bude afterparty?

Jistě, přijďte se podívat. Nabízíme návštěvníkům možnost zakoupit si trička Openmobility za 250 Kč, pro členy sdružení jsou zlevněny na 200 Kč. Můžete tímto přispět na konferenci a chod našeho sdružení.

Jestli bude afterparty, ještě nevím, to záleží na individuální domluvě. V okolí je několik restaurací, kam můžeme po skončení konference zajít na večeři. A na oběd taky. A už v pátek večer se možná někteří společně sejdeme na srazu LvB.

A co nějaká jiná akce, můžeme něco v blízké budoucnosti očekávat?

Hned v neděli, den po konferenci, proběhne schůze (valná hromada) členů občanského sdružení Openmobility. Na programu je přijímání nových členů, hodnocení činnosti sdružení, představení a diskuze plánů do budoucna. Poté podepisování PGP/GPG klíčů sloužících pro elektronické hlasování (podpis).

Zároveň pořádáme již třetí Neo FreeRunner rework party, kde si zájemce může nechat za drobný poplatek odborně opravit některý ze známých hardwarových problémů tohoto telefonu. Nabízíme buzz fix, ten je zdarma, recamping fix za 50 Kč, bass fix za 100 Kč a RTC battery replace za stovku. Naši členové mají slevu dvacet procent. A těm, kteří si předem objednali Navigation Board, provedeme jeho montáž. Zájemci o rework nás mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailu info@openmobility_cz i v průběhu roku a poté poslat našemu technikovi svůj Neo FreeRunner na opravu.

Zmínil jste Navigation Board? Co to je?

Přídavná miniaturní deska se součástkami, která se umístí do Neo FreeRunneru a významně rozšíří jeho navigační schopnosti. Přidává 3D gyroskop, 3D kompas, výškoměr, přesnější 3D akcelerometr, než je v Neo FreeRunneru, a čipy pro další rozhraní. S vhodným softwarem můžete potom využít možností inerciální navigace a nemusíte se spoléhat jen na dostupnost a přesnost GPS signálu.

Vraťme se ještě k samotnému sdružení. Co vás vedlo k jeho založení?

Ještě před vznikem sdružení vznikla česká Openmoko komunita. Tvoří ji lidé, kteří se zúčastnili první hromadné objednávky Neo FreeRunneru v červenci 2008, a také ti, co se k nám časem připojili. Tehdy jsem založil Jabber konferenci (MUC), ta dnes sídlí na openmoko@muc_openmoko_cz. V ní se dodnes scházíme, diskutujeme a radíme.

O čem diskutujete konkrétně?

O nejrůznějších tématech z oblasti otevřených mobilních technologií a open-source hardwaru. Řešíme hlavně platformu Openmoko, ale i ty ostatní a samozřejmě také sdružení Openmobility.

Co vás ale vedlo k založení občanského sdružení?

S nápadem založit občanské sdružení přišli Jaroslav Řezník (Rezza) a Jan Mareš (iVir), kteří mi nezávisle na sobě přednesli podobný návrh. Tehdy v listopadu 2009 jsme totiž začínali uvažovat o uspořádání konference zaměřené výhradně na otevřené mobilní technologie a open-source hardware. Ty se čím dál tím více rozvíjejí, ale na zaběhlých linuxových konferencích není dostatek prostoru pro jejich prezentaci. Chceme nabídnout prostor pro prezentaci všech otevřených platforem, nebo alespoň těch nejzajímavějších z nich.

Právě proto jsme se my tři rozhodli založit občanské sdružení Openmobility, které pořádání Openmobility konference formálně zaštítí. Tím hlavně zajistí sponzora pro pronájem prostorů pro uskutečnění akce a osloví přednášející a partnery. Na ustanovující schůzi, která proběhla v prosinci 2010, jsme přijali naše první členy a společně s nimi schválili stanovy sdružení.

Potkaly vás při zakládání sdružení nějaké potíže?

Nenazval bych to potížemi, ale jen zdržením. Ze začátku mezi námi panovala neochota zakládat vlastní občanské sdružení, chtěli jsme se vyhnout administraci, kterou právní subjekt přináší navíc, protože tohle děláme ve svém volném čase a chceme se hlavně věnovat užitečným věcem a ne administrativě. Nejprve jsme se snažili připojit k nějaké větší skupině s podobnými cíli, časem jsme si však uvědomili, že vlastní občanské sdružení bude pro nás a naše členy přece jen lepší řešení. Jsme tak plně soběstační a nezávislí, každý člen může svým hlasem ovlivňovat chod našeho sdružení stejně jako ostatní členové. Tak jako to chodí u ostatních občanských sdružení.

A jaké to je řídit takové občanské sdružení?

Myslím, že je ještě brzo to posuzovat. Občanské sdružení Openmobility bylo založeno teprve loni v prosinci a zatím máme jen osm členů. Avšak ze začátku nám nejvíc práce dala příprava stanov a vyřízení formalit nutných pro založení sdružení. Poté jsme se již začali zabývat konkrétními činnostmi, hlavně přípravou Openmobility konference a komunikací s potenciálními sponzory a partnery.

Jak se lze stát členem tohoto občanského sdružení a jaké další výhody mají členové?

Naším členem se může stát každý, kdo má zájem nějakým způsobem podporovat aktivity našeho občanského sdružení, které souvisí s cíli uvedenými v našich stanovách a zároveň s těmito stanovami jako budoucí člen souhlasí. Členem se může stát i občan jiného státu, např. Slovenské republiky.

Nejpádnějším důvodem, proč se stát členem našeho sdružení, je, že člen od nás může získat podporu při realizaci svého vlastního projektu, pokud tento projekt odpovídá cílům sdružení (otevřené mobilní technologie a open-source hardware). Podpora může být propagační, personální, finanční a popřípadě i jiná, záleží na domluvě. Mezi výhody patří možnost být zastupován sdružením při jednáních s ostatními právnickými osobami – sponzory, nadacemi a dalšími institucemi. Dále možnost užívat zařízení patřící sdružení a členské slevy na služby poskytované sdružením. Postup, jak se stát členem, je uveden na našem webu Openmobility.cz. Zájemci o členství mohou odevzdat vyplněnou přihlášku i v průběhu konference, podrobnosti se dozví na místě.

Jaký je další rozvoj občanského sdružení a jakým směrem se chcete ubírat? Co vlastně občanské sdružení přináší širší komunitě?

Jsme teprve na začátku. Zatím se snažíme rozběhnout náš webový portál tak, aby na něm pravidelně a alespoň několikrát do měsíce vycházely články. Hledáme proto autory článků a zpráviček se zájmem o otevřené mobilní technologie nebo open-source hardware. Hledáme ale také grafiky a webdesignéry, kteří nám pomohou navrhnout vlastní šablonu pro náš portál. Případní zájemci nás můžou kontaktovat na e-mailu info@openmobility_cz.

Také se snažíme každým rokem udělat konferenci o kousek větší a zajímavější pro návštěvníky. Jak už jsem řekl dříve, chceme příští rok pozvat na konferenci zahraniční vývojáře a nabídnout tak návštěvníkům i přednášky v angličtině.

Ale to není vše, máme několik dalších nápadů. Patří mezi ně i vývoj open-source hardwaru, který bychom rádi v budoucnu realizovali. Uvítáme přitom pomoc komunity, ta však může přijít i s vlastními návrhy a společně s námi na nich začít pracovat.

Pokud má někdo zájem nás podpořit, zapojit se nebo se chce o nás jen více dozvědět, může nás kontaktovat e-mailem na adrese info@openmobility_cz nebo se připojit na naši Jabber konferenci openmoko@muc_openmoko_cz. Těšíme se na setkání s vámi na Openmobility konferenci a na našem Jabberu!

Děkuji za rozhovor a těším se na setkání tuto sobotu v Brně. Na shledanou.

Na shledanou.

Zprávy z Openmobility konference můžete sledovat také na Identi.ca a na Twitteru. Sledujte hashtag: #openmobility2011. Další informace o sdružení můžete získat na webu www.openmobility.cz.

Diskuze (0) Nahoru