Linux E X P R E S

Facebook

Rozhovor: Robert Kačírek, Opera Software

Je zaměstnán v Opera Software. Působí na pozici "Software Developer, Symbian OS", tedy jako vývojář pro operační systém Symbian. Převážně pracuje na S60, což je uživatelské prostředí pro mobilní telefony Nokia - např. 6600, 6630, 6680, N70, E60, N80, N91 a další. Naslouchal mu Jiří Eischmann.


Jak jsem se stal zaměstnancem Opery? Rozhodl jsem se změnit zaměstnání a čirou náhodou jsem nalezl na nějakém diskusním fóru informace, že Opera hledá (mimo jiné) programátory pro OS Symbian, který jsem v té době docela dobře znal. Poslal jsem proto do Opery mailem CV a po několika pohovorech (telefonickém a poté i osobním) a testech mi bylo nabídnuto zaměstnání. S radostí jsem jej přijal, protože jsem Operu používal již několik let a měl jsem opravdu respekt k lidem, kteří ji tvořili a těšil jsem se, že budu jedním z nich.

Robert Kačírek

Ze začátku jsem byl trochu vystrašený, ale Opera mi pomohla se zařízením nejdůležitějších věci, jako je bydlení nebo vyřízení různých povolení. První věc, která mě překvapila, bylo skutečně rozmanité mezinárodní prostředí. V Opeře pracuje nemalé procento cizinců (když jsem nastupoval, tak to bylo kolem 50 %) - více než třiceti národností. Já osobně se domnívám, že je to velká výhoda, protože různí lidé z různých konců světa řeší problémy odlišně a to je pro celý kolektiv přínosem, mohou se učit jedni od druhých. Samozřejmě jsem se nejvíce setkal (a setkávám) s programátory a testery, kteří jsou dle mého názoru špičkoví odborníci a své práci skutečně rozumí. Jsou tu specialisté na síťování, HTTP, HTML, bezpečnost, atd., je tu Haakon Wiu Lee, který stál u zrodu CSS, když pracoval v CERNu. Ze začátku jsem byl také překvapen, že kdykoliv za někým přijdu a potřebuji pomoc, nikdo mě neposlal pryč s tím, že nemá čas, ale vždy přerušil svou práci a snažil se mi poskytnout informace k vyřešení problémů.

Já sám pracují v sekci Symbian, kde portujeme Operu na mobilní telefony pod OS Symbian, nicméně jsem často v kontaktu s lidmi z tzv. core, kteří jsou zodpovědní za platformně nezávislé jádro prohlížeče. Spolu s kolegy implementujeme kód, který se od ostatních platforem liší a musí být proto napsán speciálně pro danou platformu. Mimo jiné také dbáme pečlivě na výkon, protože rychlost je pro nás velmi důležitým kritériem. V týmu jsou další lidé z různých zemí (např. Island, Švédsko, UK, Makedonie, Itálie), se kterými si rozdělíme práci, na níž poté pracujeme. Vzhledem k různým národnostem je pochopitelně jednací jazyk angličtina.

Práce v Opeře ovšem neznamená jen programování, v Opeře se dějí i různé společenské akce. Lidé, převážně cizinci, se scházejí a podnikají různé výlety v menších či větších skupinách. Minulý rok, když Opera slavila 10 let své existence, jsme měli velkou zahradní slavnost, kde byli všichni zaměstnanci Opery. Každý pátek odpoledne se pořádá tzv. Noc v Opeře, kdy se lidé setkají více neformálně a diskutují nad pivkem nebo vínkem a baví se.

Bohužel nemám dost přehled o povědomí o Opeře v ČR, jsem od toho přece jen trochu odtržen. Nicméně se občas snažím povědomí o Opeře zvýšit, např. besedou se studenty na ZCU, kterou laskavě zorganizoval pan Herout. Vývoj Opery pochopitelně pokračuje, snažíme se přidávat nové platformy, nové funkce a technologie, přičemž se snažíme dodržovat co možná nejlépe současné standardy. V praxi to vypadá tak, že pokud dostaneme od zákazníka nový úkol, projdeme příslušnou specifikaci, provedeme diskuzi, zda je takový požadavek řešitelný a poté rozhodneme, zda bude pouze pro danou platformu nebo zda se stane součástí jádra tak, aby i ostatní týmy a ostatní platformy z toho mohly těžit. To je v Opeře velmi důležité, abychom sdíleli své výsledky a nedělali dvojí práci. Rovněž tak při opravě chyb (ano, i Opera má chyby :) ) příslušná oprava proudí ke všem ostatním týmům a ony ji mohou zahrnout do svých projektů. To samozřejmě vyžaduje dobrý systém komunikace mezi týmy. Opera také podporuje lidi, aby přicházeli s novými nápady či podněty k vylepšení, které jsou diskutovány a případně implementovány.

Diskuze (0) Nahoru