Linux E X P R E S

Facebook

Rozhovor: Tomáš Matějíček

Rozhovor s Tomášem Matějíčkem, autorem populární živé distribuce Slax.


Řekněte nám něco o sobě. Jaké máte záliby? Jaké zkušenosti?

Ahoj všem, moje jméno je Tomáš Matějíček, je mi 25 let a jsem tvůrcem live distribuce SLAX. V normálním životě pracuji jako IT support v jedné nejmenované firmě a ve volném čase se věnuji bohulibé činnosti pod GNU GPL licencí, v současnosti tedy hlavně SLAXu a pak svým skriptům pro vytvoření live distribuce.

Proč jste začal vyvíjet Slackware Live CD, dnes Slax?

Mým prvotním cílem před pár lety bylo vytvořit si bootovatelné CD. Ke svému úžasu jsem zjistil, že stejně snadno jde zařídit, aby z CD běžel celý systém. Ta myšlenka mě nadchla a vyrobené Slackware Live CD verze 1.0 jsem ukázal pár známým, kteří mě motivovali k dalšímu vyvíjení systému. Hlavním zdroj informací pro mě byla HOWTO, textové soubory z /usr/doc mého nainstalovaného Slackwaru. Co nebylo v "hautůčkách", to jsem našel Googlem. Občas jsem se i na něco optal i v mailové konferenci linux.cz, ale většinu věcí jsem musel nějak vyřešit sám. Já se v životě řídím zásadou "Co si sám neuděláš, to nemáš". Spousta lidí nabízela a stále nabízí pomoc jak s programováním, tak s grafikou, ale jen málokdo se přiblíží mým vysokým nárokům.

Proč jste si vybral zrovna Slackware a nezačal třeba "from scratch", tj. od základů, kompilací distribuce?

V době, když jsem se SLAXem začínal, jsem na něco takového neměl dostatečné znalosti. Poskládat předem připravenou skládanku a jen ji přimět běžet z CD není zas takový problém, ale vytvořit distribuci úplně od základů bych si ani teď netroufal.

Na celém projektu mě udivuje, jak skvěle jste se vypořádal s marketingem. Máte nějakého tajného spojence? Jak jste dosáhl takového (světového) úspěchu?

Tajné spojence bych vám samozřejmě prozradit nemohl, i když by nějací byli. :) Každý koníček něco stojí. Filatelista investuje do poštovních známek, cyklista do moderního kola a já se nebojím investovat do SLAXu. Díky tomu můžu například poskytovat zdarma všem uživatelům prostor na serveru pro ukládání nastavení (webconfig). Nemusím vynakládat peníze na reklamu, protože vlastnosti SLAXu se o ni postarají samy. Se zvednutým nosem a s patřičnou namyšleností můžu říct, SLAX je úspěšný, protože je dobrý.

Kolik času týdně věnujete vývoji?

To záleží na okolnostech, někdy hodinu týdně, jindy zas 10 hodin denně. V poslední době je to asi 5 hodin denně.

Na jakých strojích jej připravujete? Můžete nastínit metody vývoje?

Všechny dřívější verze SLAXu vznikaly na notebooku s pomalým procesorem a 190 MB RAMky. Teprve pro verzi 5 jsem někde sehnal stolní počítač s Intelem 2,4 GHz. Vývoj se odehrává ve dvou větvích. První z nich spočívá ve spravování skriptů pro vytváření obecného live CD, druhá větev pak je už jedno konkrétní CDčko - SLAX. Nedílnou součástí vývoje je věnovat alespoň 2 hodiny denně čtením diskusního fóra na stránkách SLAXu a odpovídat na dotazy. Je to přínosné pro obě strany, uživatel dostane žádanou pomoc a já mám feedback, tedy zpětnou vazbu, která je při vývoji distribuce nejdůležitější.

Skripty pro live CD je možné stáhnout. Existují projekty, které vznikly právě na základě Slaxu? Pomáhal jste nějak jejich autorům?

Ano, existuje, a není jich málo, z těch známějších je to například gNOX, GoblinX nebo Mutagenix. Další jsou už jen většinou modifikace existujícího SLAXu, například Klax, který byl vydán přímo lidmi z KDE.

Klasické téma - Slax kontra Knoppix. Berete ohled na nové vlastnosti Knoppixu? Myslíte, že jeho vývojáři sledují vás?

Úspěšně Knoppix/Danix ignoruji. SLAX vznikl úplně nezávisle. Netuším, jestli jeho vývojáři sledují mě, ale já se o Knoppix/Danix nestarám. Jdu svou cestou, která je (snad) lepší. Nedávno jsem viděl Knoppix i Danix nabootovaný a málem jsem vybouchnul smíchy nad implementací unionFS, kterou předvádí. Konečnému uživateli to samozřejmě nijak nevadí, ale implementovat kompletně novou metodu jako jednoduchý hack se mi nezdá jako nejlepší řešení. Opět se zvednutým nosem a s patřičnou namyšleností můžu říct, že z Knoppixu se v tomto ohledu nemám co učit.

Jak se mění zaměření Slaxu oproti původní myšlence? Vydáváte speciální verze - stíháte všechnu tu práci sám?

Původní myšlenka, od které se ustoupit nesmí, je velikost. SLAX je vytvářen tak, aby se vešel na 210 MB miniCD media, to je priorita číslo jedna. Speciální verze začaly vznikat hlavně kvůli uživatelům, kteří si nedokáží vytvořit moduly se svým oblíbeným softwarem. Zatím to stíhat jde, čas ukáže.

Co plánujete do budoucna ohledně Slaxu či jiného projektu?

SLAX bude k dispozici v modifikovaných verzích a také byla vydána česká mutace na stránkách www.slax.cz. Zároveň na stránkách www.slax.org vzniká sklad modulů s přídavným softwarem, vytvářeným uživateli po celém světě. Mám v hlavě ještě několik nápadů na vlastnosti, které jiné live distribuce nenabízejí, ale o nich zatím raději nebudu mluvit, to je takový marketingový tah.

Můžete nastínit, jak to celé funguje? Proč jste zvolil techniku modulů oproti zvětšení ISO obrazů?

To je celkem jednoduché, nelíbí se mi představa LiveCD typu "One fits all". Přidávat na CD stále víc a víc programů, abych uspokojil všechny tužby různých uživatelů, není rozumné řešení, CD médium má omezenou kapacitu. SLAX jde jinou cestou, nabízí všem uživatelům možnost vytvořit si velice snadno vlastní modifikaci odpovídající jeho potřebám. Každý si může vytvořit moduly nebo si je stáhne z webu a jednoduše je připálí na CD jako další session, zedituje ISO obraz před vypálením, nebo moduly zavede do systému až po nabootování, takzvaně "za letu". Jediná nevýhoda je nutnost něco si sám dodělávat, ale o tom přece Linux je. Oficiální modifikace SLAXu existují právě z toho důvodu, aby ušetřily práci lidem s podobnými požadavky.

Přeji mnoho spokojených "slaxařů" a další nápady. Díky za rozhovor.

Diskuze (2) Nahoru