Linux E X P R E S

Facebook

VOKD: Úspěšný přechod na Linux

Na letošním Invexu jsme si povídali s Ing. Miroslavem Safernou o realizaci přechodu výrobní firmy na Linux. Otázky kladl Lukáš Zapletal.


Můžete v krátkosti představit společnost VOKD, a.s.?

Stavební firma z Ostravy, 100% vlastněna OKD, působí v oblastech důlní stavební činnosti (ražby, hloubení, rekonstrukce jam), klasického stavebnictví a výrobě stavebních hmot. Význačná pobočka (dceřiné společnosti) ve Španělsku. 1250 zaměstnanců, 250 PC, 15 serverů.

Současný trend, kdy se firma Microsoft staví zády k jakýmkoli výzvám, aby otevřela formát svých dokumentů (zejména Wordu a Excelu), je tristní. Jak vy řešíte tento palčivý problém?

Řešení VOKD je dočasné (interní formát dokumentů MS Office 2000-XP). Po přijetí OpenDocument formátu za ISO normu okamžitě přejdeme na nativní formát OpenOffice.org. Do informačního systému jsme zavedli možnost ukládat dokumenty v PDF formátu. To bylo přijato s povděkem.

Firma Microsoft podle mého názoru nechává příliš velkého "fóra" svému open-source rivalovi Firefoxu, když věčně zdržuje vydání nové verze svého prohlížeče. Čísla mluví jasně - ve světě už přes 10 % používá Firefox a tento trend se stále zvyšuje. Nemyslíte, že Microsoftu může vlak ujet natolik, že jej už nedožene?

Já myslím, že ve světě, aspoň z pohledu znalé odborné veřejnosti, jí ten vlak již ujel. Tato firma na to reaguje jako vždy po svém, a to tak, že za ni mluví spřízněné firmy. Pro příklad uvedu prohlášení Symantecu o počtu bezpečnostních chyb v Mozille a u MSIE. I když ve článku bylo správně uvedeno to, že zpráva nehovoří o metodě výpočtu chyb (pro ilustraci - 15 výskytů chyb přetečení zásobníku u MSIE bylo bráno jako 1 chyba), tak jsem zaznamenal, že zastánci MSIE byli opět na koni. Jim to prostě stačilo a s klapkami na očích nehledí na skutečnou realitu. Je mi líto těch českých softwarových firem, které umí programovat řešení jen pro jeden typ prohlížeče.

Zastávám názor, že Microsoft jde proti proudu FOSS (Free And Open Source Software - pozn. redakce). Proud ale stále sílí a jednou to nemusí ustát ani takový gigant, jakým Microsoft bezesporu je. Myslíte, že se jednou otočí a nechá se unášet, nebo jej nejspíš tato dravá řeka smete?

Asi myslíte to, že se nepřihlásil k ODF. Jsem přesvědčen, že uvnitř Microsoftu to vře, navenek zachovává vážnou tvář. Myslím, že jakmile bude plugin venku, pak bude i následovat schválení ISO. No a co se stane u nás? Rozjede se masivní marketingová kampaň, že z titulu sjednocení ISO formátu a EU je potřeba celoplošně inovovat. Já si dovolím malý odborný odhad, při počtu 1 mil. desktopů v ČR a ceně 10 tis. se jedná o 10 miliard Kč. To je byznys, o který jde jedné cca 40členné s.r.o. Naproti tomu je cca 40 dobrovolníků kolem lokalizačního týmu OpenOffice.org a ti svou prací vytvořili adekvátní náhradu. Já to vidím jako čin, který je hoden celospolečenského uznání a odměny. Někde jsem četl, že vznikla i aktivita na získání titulu IT projekt roku - Lokalizace OpenOffice.org 2.0. Plně ji podporuji. V republice není IT projekt, který by měl větší celospolečenský efekt. Snad mi nechcete namluvit, že za všemi cenami z IT branže je lobby jistých zájmových skupin?

Ano, narážel jsem na zmíněný problém Open Document Formatu. Naše vláda je známá tím, že v mezinárodních otázkách hraje vždy mrtvého brouka, nemá názor, nebo se (až na výjimky) přikloní na stranu vlád ovlivněných vysokou lobbistickou hrou. Dočkáme se někdy, že by česká vláda povstala takříkajíc "z mrtvých" a nařídila by používání Open Documentu ve státní správě?

Já po posledním Invexu jsem optimista a s vašim názorem v oblasti IT nesouhlasím. Ono totiž na různých doprovodných akcích k Invexu vystoupili i zástupci MI ČR a své prezentace předváděli na produktech OpenOffice.org. Již to samo je dobrá zpráva. S mnohými jsem posléze hovořil a nabyl jsem dojmu, že od jara letošního roku se situace radikálně lepší. Chce to ale mnoho postupných kroků. V prvé řadě je to zamezení vyžadování dalších podkladů a dokumentů striktně jen na formulářích jednoho proprietárního systému. Pro příklad, když si bude nezisková organizace žádat grant, musí tu žádost stvořit na počítači s MS Windows a s kancelářským balíkem této firmy a jeho poslední verzi. To je jistě špatné. Je to ale jen jeden dílčí problémek. Podstatnější je to, že naše školství neprodukuje (vyjma IT oborů) specialisty na patřičné úrovni. Jen se podívejte na náplň Rekvalifikačních kurzů nebo taková Počítačová praktika - konkrétní studijní program na IT oborů VŠ. Tam se prakticky učí ovládaní PC na Windows, Kancelář se rovná MS Office a Internet OE a IE.

Díval jsem se do daných osnov a nevěřil jsem svým očím, žádné moderní styly, nic z toho, jen klikátka, tučné písmo. Zde jsme minimálně 10 let pozadu, a to pominu fakt, že soubory DOC a XLS by se vůbec neměly posílat internetem. Takže je potřeba začít na našich školách. Dále jsou to školicí centra. Jen velmi málo z nich je vás schopno vyškolit na OpenOffice.org. Například chci vyzvednout EIITE.

MI ČR k této problematice již přijalo opatření. Ono skutečně za současné situace nejde ze dne na den zavést do celé státní správy OpenOffice.org. Musí se postupovat metodicky a k tomu je potřeba i jistého politického rozhodnutí. Příklad jedno z takových je příklad Brazílie. Tam se do státní správy nedostane žádný softwarový produkt, který není na bázi open-source technologií. Já bych to doplnil na české poměry. Do státní správy bych nedovolil koupit žádnou výpočetní techniku od firmy, která současně nezajistí implementaci a servis open-source nástrojů např. pro základní kancelářský balík a pro základní internetové aplikace. Věřím, že pak se situace náramně oživí. Motivovalo by to totiž dodavatele hardwarových systémů. Ti by se měli přece starat o konečný efekt zákazníků a ne jenom jak zvětšit svůj zisk tím, jak na prodávaný hardware navázat proprietární komerční software. Myslím, že již nastala doba, kdy si gigant již nemůže diktovat. To není z mé hlavy a reprodukuji jen slova jednoho kapitána celosvětově význačné IT firmy.

Aktivity MI mě prozatím nechávají chladným, protože máme před volbami a ani po nich nebude lehké cokoli prosazovat. Dostali jsme se od Linuxu přes OpenOffice.org až po politiku. Děkuji za příjemný rozhovor.

Diskuze (0) Nahoru