Linux E X P R E S

Facebook

Rozhovor: Zdeněk Zatloukal, PCLinuxOS.cz

pclos.png

Když jsem z důvodu plánované recenze PCLinuxOS 2010 CZ, nainstaloval systém na svůj počítač, byl jsem natolik překvapen, že jsem si neodpustil rozhovor s vedoucím komunity, která tuto distribuci tvoří, Zdeňkem Zatloukalem.


Přečtěte si recenzi distribuce: PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu. V roce 2009 jsme vydali rozhovor s Davidem Šmídem, který měl tehdy PCLinuxOS na starost: Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz.

Dobrý večer, jsem rád, že jsem se mohl s vámi tímto způsobem sejít a položit vám pár otázek. Jste nový správce českého PCLinuxOS, kdy a za jakých podmínek jste převzal místo správce?

Popravdě označení správce jsem slyšel poprvé od vás. Loni jsem začal spolumoderovat fórum a letos na jaře jsem si začal pohrávat s myšlenkou o CZ remasteru live CD.

Aha, tak trochu nevíte, že jste vlastně správce. Oslovil nás jeden čtenář s prosbou o recenzi české verze PCLinuxOS a upozornil nás na nového „správce“. Odtud to označení.

Přiznám se, že mě to nenapadlo. PCLinuxOS je distribuce, na které jsem začínal a dodnes ji používám a po odchodu části komunity jsem se začal angažovat.

Vy jako živnostník máte mnoho starostí a věnujete práci spoustu času, kolik času vám zbývá na činnost okolo PCLinuxOS?

Je to koníček, který mne baví a tak si čas najdu. Člověk nemůže jenom pracovat.

PCLinuxOS CZ PCLinuxOS CZ

No ano, to je pravda. Jak je vlastně velká komunita okolo českého PCLinuxOS?

Počet aktivních členů je malý. V tuto chvíli je nás zhruba deset.

A máte představu, kdo jsou lidé, kteří používají PCLinuxOS? Hovoří se o velkém množství lidí, kteří používají PCLinuxOS jako přechod z Microsoft Windows.

To je pravda. PCLinuxOS je často instalován lidem, kteří si sami počítače nespravují a také jej uživatelé instalují právě pro jednoduchost a připravenost. Pokud nakouknete k nám na fórum, uvidíte převážně dotazy úplných začátečníků GNU/Linuxu.

Já se musím přiznat, že jsem vzhledem k plánované recenzi nainstaloval PCLinuxOS na svůj počítač a opravdu jsem byl překvapen jeho jednoduchostí a funkčností - a dnes z něho vedu tento rozhovor. Jak byste vyzdvihl českou verzi před tou „originální“?

Jsem rád, že jste příjemně překvapen. Pokud pominu lokalizaci, tak česká komunita pracuje na několika skriptech, které mají za cíl ještě trochu zjednodušit začátky v Linuxu. Celé je to v začátcích, ale pracujeme na tom.

Vyvíjíte některé aplikace, které potom použijete v české komunitní verzi? A uvažujete o vydání verze v jiném pracovním prostředí, než je současné KDE?

V tuto chvíli je na live CD instalátor, který umožňuje několik vybraných aplikací instalovat bez znalostí balíčkovacího systému. Tento výběr chceme rozšířit tak, aby obsahoval z každé skupiny běžných aplikací alespoň jednu. Nedávno jsme začali pracovat na průvodci systémem, který by měl ukázat začátečníkům postupy v Linuxu, a chystáme ještě několik dalších aplikací. V současné době neuvažujeme o jiném prostředí, na to je nás prozatím málo.

Stejně jednoduchá jako aktualizace, je i instalace vybraných aplikací Stejně jednoduchá jako aktualizace, je i instalace vybraných aplikací

Instalátor jsem viděl a je to velmi dobrá myšlenka. Znamená to tedy, že se opravdu zaměřujete na lidi migrující z Windows? Je to ten směr, kterým se chcete ubírat i do budoucna?

Myslím si, že většina uživatelů Linuxu má svou oblíbenou distribuci již vybranou. Čas od času vyzkouší jinou, a pokud se mu zalíbí, většinou nepotřebuje pomoc komunity. Naše snaha se ubírá přiblížení Linuxu uživatelům, kteří chtějí nějakou distribuci vyzkoušet. Takže vlastně ano.

To je výborná myšlenka a osobně s vámi velice sympatizuji, myslím si, že je dobré přiblížit Linux i lidem, kteří o něm moc nevědí. Českou verzi vyvíjíte společně s tou oficiální, nebo čekáte na vydání konečné verze a tu potom upravíte?

Děkujeme. Nejsme napojeni na vývojový tým. V tomto ohledu asi ještě nějakou dobu počkáme, dokud se aktivní komunita nerozroste. Po vydání originální edice ji upravujeme.

Pokud by se tedy našel po přečtení těchto řádků někdo, kdo by vás chtěl podporovat nebo s vámi spolupracovat, má dveře otevřené? Říkal jste, že PCLinuxOS byla vaše první distribuce, byla také jediná nebo jste se k ní zase vrátil? A kdy jste se k Linuxu vůbec dostal poprvé?

Rozhodně. Je spousta věcí, které jdou v komunitě dělat. Webové stránky, publikování, moderování fóra, ale také je mnoho dalších aktivit, do kterých se mohou zájemci zapojit. PCLinuxOS jsem vlastně nikdy neopustil. Snad jen v době krize ve vývojovém týmu, po níž vývoj stagnoval. Samozřejmě jsem si vyzkoušel celou řadu distribucí, ale mou oblíbenou zůstal PCLinuxOS. Po Linuxu jsem pokukoval již v dobách SuSE Linuxu 6.4, ale skutečně jsem ho vyzkoušel až na přelomu let 2007/2008.

Tak to jste již vlastně taková stálice PCLinuxOS. Chtěl bych vám tímto poděkovat za ochotu a za odpovědi na naše otázky. A zároveň vám chci popřát mnoho úspěchů v další práci kolem vývoje české verze PCLinuxOS a samozřejmě mnoho a mnoho spokojených uživatelů.

Myslím, že mohu poděkovat za celou komunitu, budeme se snažit. Čas na podporu PCLinuxOS si najdu vždy.

Ještě jednou díky a na shledanou třeba při vydání nové verze PCLinuxOS.

Budu se těšit, dobrou noc.

Diskuze (13) Nahoru