Linux E X P R E S

Facebook

Znáte autora Zamrzlé bubliny?

frozen_bubble.png

Před časem jsem o pár slov do rozhovoru požádal člověka jménem Guillaume Cottenceau. Jméno vám asi nic neříká, ale patrně jste hráli hru Frozen Bubble.


Princip hry je geniální a přitom velmi jednoduchý. Pomocí speciálního řiditelného děla vystřelujete kuličky různých barev a snažíte se vyčistit herní plochu. Pokud se k sobě dostane určité množství kuliček stejné barvy – explodují. Já osobně jsem se s hrou setkal jako se standardní součástí mé linuxové distribuce.

Nejdříve pár faktů o jejím autorovi. Guillaume Cottencenau je Francouz, momentálně usazen ve Švýcarsku. Narodil se před 28 lety. Je známý jako programátor v Perlu, ale především díky hře Frozen Bubble. Jisté skupině lidí jsou proti srsti jeho výroky o jednom dominantním operačním systému. Několik let pracoval ve firmě Mandriva S.A. vyvíjející populární distribuci Mandriva Linux. Momentálně je zaměstnán v jedné telekomunikační firmě se sídlem ve švýcarském Lausanne. Mluví francouzsky, anglicky a japonsky. Programuje v C++, Perlu, Javě nebo Ruby.

Obrázek:  1.jpg

Guillaume Cottenceau

Kromě Frozen Bubble se ještě věnuje projektu PLEAC (Programming Language Examples Alike Cookbook – Kuchařka příkladů v různých programovacích jazycích), což je projekt snažící se programátorům zprostředkovat sadu příkladů řešení obecných problémů v různých programovacích jazycích. Dále ještě zmíním projekt statické webové galerie Booh. Další podrobnosti si přečtěte dále.

Obrázek:  3.jpg

Hlavní nabídka Frozen Bubble

Začneme poněkud netradičně. Víte něco o České republice? Účastní se práce na projektu nějací Češi?

Znám Českou republiku, protože můj blízký kolega z práce zde ve Švýcarsku je z Česka. Je dobrý hokejista a lyžař. Proto věřím, že všichni Češi jsou skvělí lyžaři. Kromě toho jsem byl při vydávání minulé verze Frozen Bubble potěšen, že poté, co jsem přidal možnost lokalizace, milý chlapec z České republiky promptně připravil překlad do vašeho jazyka. („Milý chlapec“ je podle údajů na webu hry Vítězslav Šmíd, pozn. red.)

Byl jste někdy v Česku?

Ne, ještě nebyl. Slyšel jsem, jako mnoho lidí, o krásách Prahy, ale určitě je zde k vidění i více než jen tohle.

Prosím, představte nám několika slovy svůj projekt.

Když jsem začal používat výhradně Linux, byl jsem frustrován tím, že některé oblíbené hry, které jsem na svém PC hrál v jiném systému, nebyly dostupné. Objevil jsem Perl a velmi si jej oblíbil. V průběhu vánočních svátků jsem si trochu hrál se sdlperl a zjistil, že bude možné s jeho pomocí vyrobit hru. Proto jsem se rozhodl vytvořit jednu z her, kterou jsem si dříve oblíbil..

Musíte mít nějaké speciální dovednosti, abyste mohl programovat projekt, jako je Frozen Bubble?

Myslím si, že nejdůležitější je motivace a entuziasmus. Pak už je to jen příležitost přijít se zajímavým nápadem a potkat dobré lidi pro jejich implementaci!

Jaká je hlavní platforma pro vývoj Frozen Bubble?

Hra Frozen Bubble byla vyvíjena v době, kdy jsem byl zaměstnancem Mandrivy (v té době MandrakeSoftu) a byla samozřejmě vyvíjena na platformě Mandriva/Cooker. I když jsem odešel z Mandrivy, jsem s touto distribucí spjat.

Používáte Linux? Jakou distribuci a jaký software?

Samozřejmě a miluji Linux! Používám Mandrivu a v ní... Spoustu věcí, kromě jiných i Emacs, Perl, Ruby, strace. Vyjmenování všech bude obtížné.

Máte čas si s Frozen Bubble pohrát jako normální hráč? Jaké je vaše nejvyšší dosažené skóre?

Bohužel, momentálně jsem zaneprázdněn svým osobním životem. Před nějakou dobou jsem si však s kolegy v práci užíval novou síťovou hru. Při multiplayer tréninkovém módu jsem dosáhl skóre o něco méně než 100.

Frozen Bubble dnes není jen „one-man show“, je to práce celého týmu nejenom vývojáře, ale i grafika, tvůrce jednotlivých úrovní, hudebníka a tvůrce webových stránek.

Co můžete říci o propojení Mandrivy a Frozen Bubble?

Jak jsem již zmínil, hra Frozen Bubble byla vytvořena, když jsem pracoval pro Mandrivu, částečně v rámci mé pracovní doby. Grafik také pracoval pro Mandrivu, čili ve skutečnosti byla hra sponzorována Mandrivou. Později jsem Mandrivu opustil, grafik také. Proto nebyla poslední verze sponzorována Mandrivou, ale hru jsem opatřil titulkem „původně sponzorováno Mandrivou“.

Víte o nějakém „speciálním“ použití Frozen Bubble?

No, třeba Linus si ji osobně zahrál a máme o tom důkaz.

Obrázek:  2.jpg

Linus hrající Frozen Bubble

Co si myslíte o svobodném softwaru? Proč jste si podobnou licenci vybrali pro Frozen Bubble?

Svobodný software mám velmi rád, jsem jeho velkým fanouškem. Myslím si, že Linux, GNU a další věci kolem jsou skvělými kousky softwaru a svoboda používání a prozkoumávání je k nezaplacení. Používám Linux výhradně doma i v práci a už bych si použití jistého velmi rozšířeného operačního systému ani nedokázal představit.

Ale kromě mého osobního názoru byla hra Frozen Bubble licencována pod GNU GPL proto, protože byla sponzorována Mandrivou a tato firma velebí a podporuje svobodný software, a proto byla GNU GPL licence logickou volbou pro jeden z jejích sponzorovaných projektů.

Podělíte se s námi o budoucí plány pro Frozen Bubble?

V této chvíli nemám žádný přesný plán. Na konci roku 2006 jsem byl schopen dokončit novou verzi 2.0.0, přidat síťovou hru a některá další vylepšení. Byl to pro nás velký úspěch a dokončení nás stálo spoustu času. Myslím si, že to mělo cenu a lidé si to užívají! Musím říci, že jsem trochu překvapen relativně malým počtem online hráčů. Teď, když je nová verze Frozen Bubble dokončena, když budu mít čas, podívám se i na své další projekty (Pleac a Booh, jen co jsem si teď vzpomněl).

Jsou s projektem nějaké problémy?

Momentálně je mou největší frustrací relativně malé množství online hráčů.

Obrázek:  4.jpg

Síťové servery pro hru

Můžeme vás potkat na nějakých výstavách, přednáškách apod.?

Nemám žádné takové plány, i když kdo ví, třeba ano. Byl jsem na LSM a FOSDEM a užil si to, možná že budu mít ještě nějakou příležitost tam jet znovu.

Jaké jsou vaše koníčky, řekněte něco o své práci, osobním životě...

V zimě mám rád snowboard, v létě pěší turistiku. Kromě toho si myslím, že jsem jako ten člověk žijící v sousedství: poslouchám hudbu a můžu říci, že si užívám života.

Obrázek:  5.jpg

Nepříliš úspěšná hra

Chcete čtenářům ještě vzkázat něco speciálního?

Myslím si, že linuxoví fanoušci by měli úplně přestat používat jiný rozšířený operační systém, pokud je to možné, jen s malou frustrací a velkou adaptací. Jeho podíl na trhu by měl klesnout, aby naše svoboda posílila.

Obrázek:  6.jpg

Hra? Prohra...!

Diskuze (0) Nahoru