Linux E X P R E S

Facebook

ZONER vyrábí vlastní antivirový systém pro Linux

Na naše otázky odpovídal pan Robert Sobola z firmy ZONER Software.


Můžete v krátkosti představit firmu ZONER Software?

ZONER Software dnes reprezentuje tři stěžejní obchodní aktivity. Jsme klíčovým hráčem na poli internetových služeb. Nabízíme profesionální webhosting (www.czechia.cz), registraci domén (www.regzone.cz) a e-komerci (www.inshop.cz), tedy vše co, každý podnikatel potřebuje pro spuštění elektronického obchodování. Druhou významnou aktivitou naší společnosti je vývoj softwaru pro správu digitální fotografie, grafického softwaru a programu na tvorbu čárového kódu (www.zoner.cz/software). Třetí velmi významnou aktivitou naší společnosti je ZONER PRESS, vydavatelství odborné literatury (www.zonerpress.cz).

Jaký má ZONER vztah k Linuxu? Předpokládám, že webhostingová divize velice kladný.

Naše společnost má opravdu velice kladný vztah k Linuxu. Naše webhostingové služby CZECHIA.COM nabízejí několik programů na platformě Linux a nejnovější nabídkou je i komerční hosting na PHP5. Služby na Linuxu dále rozšiřujeme a můžeme říci, že linuxové objednávky "válcují" objednávky druhého systému. V letošním roce jsme na Linux přešli i s elektronickou poštou pro naše zákazníky a vyvinuli jsme vlastní poštovní systém Z-Mail. Navíc již před rokem byl spuštěn free projekt www.php5.cz, který má dnes obrovskou uživatelskou základnu.

Popište nám linuxovou webhostingovou infrastrukturu, prosím.

Naši administrátoři se v současné době starají o zhruba devadesát serverů, na kterých je nainstalován Linux. Na Linuxu máme postavený poštovní systém Z-mail, značnou část webhostingu a serverhostingu a v neposlední řadě i monitoring služeb. Používáme téměř výhradně distribuce Debian a Gentoo. Debian je na serverech, kde je vyžadována stabilita verzí (především hostingové servery) a Gentoo všude tam, kde je potřeba maximální výkon a nejčerstvější verze softwaru (vývojové servery, poštovní systém).

Zahájili jste prodej nového produktu, určeného výhradně pro Linux. Můžete nám jej přiblížit?

Je pravda, že společnost ZONER Software uzavřela partnerství se společností IceWarp, která vyvíjí a prodává produkt Merak Mail Server. Naše společnost se stala výhradním partnerem a prodejcem tohoto produktu pro Českou a Slovenskou republiku. Není již ale pravda, že produkt je určen výhradně pro Linux. Spíše naopak. Merak byl vyvíjen od roku 1999 pouze pro platformu Windows.

Tlak a rostoucí počet uživatelů Linuxu měl však za následek částečnou změnu strategie. Nicméně již dnes používá tento software po světě více než 50000 společností, které obhospodařují dohromady téměř 30 milionů uživatelů.

Komu je vlastně produkt určen? Co nabízí MERAK navíc oproti konkurenci?

Tento produkt je vhodný jak pro malé a střední kanceláře, tak pro technicky náročné internetové projekty jako ISP a webhostingové společnosti. Pokud se podíváme na trh v ČR drobnohledem, zjistíme, že právě tato vlastnost Meraku přidává. V podstatě žádný běžně distribuovaný e-mailový server v ČR nemůže být použit pro všechny druhy projektů a je primárně vyvíjen pro konkrétní cílovou skupinu. Technologických výhod je hned několik.

Merak Mail Server disponuje unikátní technologií Antispamu, založenou na všech dostupných technologiích (nově byl přidán i Greylisting). Dále bych zdůraznil unikátní systém aktualizací antiviru. Merak Mail Server je několikanásobně výkonnější v porovnání s konkurencí co do počtu simultánních spojení. Transparentní API umožňuje nadsadit nad Merak jakoukoliv aplikaci. Nespornou výhodou je také podpora externích databázových systémů přes ODBC (i jiné než MSSQL). Dále bych mohl jmenovat oddělený webmail od web administrace, kompletní volitelnost vzhledu webmailu a kompatibilitu s MS Outlookem pomocí konektoru.

Z praxe ale víme jednu věc. Uživatele nezajímá ani tak technologie jako řešení. IceWarp Software již od počátku razí strategii individuálního přístupu v takové míře jako nikdo jiný. Uživatelé mají i do jisté míry možnost podílet se na vlastním vývoji aplikací. Celý produkt vznikl na úrovni myšlenky - nasloucháme a pomáháme. Pokud má zákazník problém, jsme schopni jej individuálně řešit. A to jak přidáním funkcí, tak instalací na zakázku.

V neposlední řadě bych chtěl zdůraznit, že administrační i uživatelské rozhraní je v českém jazyce a za velmi přijatelnou cenu. Cena instalace pro neomezený počet uživatelů je proti konkurenci poloviční.

Jaká je licenční politika?

Licenční politika je velmi průhledná a nenáročná. Umožňuje uživateli sestavit si řešení přímo podle jeho požadavků, platit pouze za to, co je nutné pro splnění jeho potřeb a co je pro něho v danou chvíli aktuální. Pozdější dokoupení další modulů za zvýhodněnou cenu je samozřejmostí. Uživatel si může zakoupit pouze určitý počet licencí či cenově velmi výhodné instalace na neomezený počet domén a uživatelů. Pokud vše shrneme, je možné říci, že jednou z konkurenčních výhod je vhodně nastavená licenční politika a nízká cena.

Vyvíjíte také antivirový systém. Můžete o něm něco málo prozradit? Jedná se o novou technologii, nebo bude postaven na nějakém produktu?

ZONER ANTIVIRUS (ZAV) je moderní antivirový systém, navržený pro systémy Windows 2000+ a Linux, pro procesory i386 kompatibilní. Jádro ZAVu je moderní, nově navržené (multithreadové) a sestává z jedné separátní komponenty. V případě Windows se jedná o DLL knihovnu a v případě systému Linux o sdílenou knihovnu, kterou lze připojit k libovolnému programu a souboru antivirové databáze, ve které jsou uloženy definice známých virů.

Jádro v této verzi používá k detekci virů následující techniky: algoritmická detekce, statická heuristická analýza, dynamická heuristická analýza, run-time heuristická analýza, vyspělý emulátor kódu, rekurzivní dekomprimační/dekódovací moduly. Tyto techniky umožňují identifikovat neznámé, nové viry a to je klíčový argument pro ZONER ANTIVIRUS. ZAV je již několik měsíců testován na mail serverech Zoneru (InMail, Czechia, …) na systémech Windows 2000. Produkt ZAV je speciálně navržen pro výkonné mail servery a v blízké době bude uvedeno i desktop řešení pro mail klienty.

Diskuze (0) Nahoru