Linux E X P R E S

Facebook

Seznamte se s kurzy oblasti Linux/Unix, které pro vás už 11 let připravuje Ing. Jan Vrbata – produktový manažer Počítačové školy GOPAS

gopas.gif

Počítačová škola GOPAS vznikla v roce 1992 a je největším poskytovatelem školení v oblasti informačních technologií na českém i slovenském trhu. Ročně absolvuje odborné kurzy téměř třicet tisíc studentů, z nichž většinu tvoří specialisté IT. I přesto, že působí na poměrně malém trhu, patří GOPAS k jednomu z největších poskytovatelů IT školení v Evropě.


V oblasti Linuxu GOPAS nabízí široké portfolio kurzů již více než jedenáct let. Za tu dobu absolvovalo kurzy několik stovek účastníků. Naše zkušenosti, požadavky zákazníků a nové trendy v oblasti nás inspirují k vytváření stále nových a zajímavých kurzů. Klasičtí uživatelé najdou v naší nabídce kurzy pro uživatelskou práci v prostředí KDE nebo GNOME a také kurzy pro práci s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Největší počet našich linuxových kurzů je ale určen systémovým správcům.

Na základní kurz, zabývající se instalací a počáteční konfigurací systému, navazuje celá řada navazujících školení. Tato školení lze v zásadě rozdělit na dvě skupiny, a to na skupinu kurzů administrace vlastního systému a na skupinu kurzů administrace aplikací provozovaných na serveru. Do první skupiny můžeme zařadit kurzy zaměřené na „klasickou“ práci s Unixem jako práce v shellech, správa uživatelů, souborů a souborových systémů, procesů, hardwarů, sítí, zálohování atd. Dále pak kurzy programování v shellu, Perlu, Pythonu a Ruby, všechny zaměřené také na vytváření skriptů v prostředí operačního systému Unix.

Ve druhé skupině kurzů, zabývajících se hlavně aplikacemi, najdete kurzy, které se zabývají provozem WWW serveru Apache, poštovního serveru Postfix, jmenného serveru BIND, FTP a NFS serveru, CIFS serveru Samba včetně integrace do Active Directory, ale i známým systémem pro IP telefonii Asterisk atd. Virtualizační technologie v Linuxu pro nás nejsou žádnou neznámou a v našem kurzu na toto téma se naučíte používat OpenVZ, Xen, KVM či Qemu. A protože zabezpečení serveru není radno zanedbávat, naučíme vás rozpoznat slabá místa systému, typy útoků a útočníků snažících se kompromitovat váš systém a samozřejmě možnostem, jak ho aktivně chránit. Naučíte se konfigurovat linuxový datagramový filtr Netfilter, základy šifrování a jeho použití v systémech jako PGP, SSL (TLS), OpenVPN a dm-crypt, dále provozovat systémy detekující průniky jako OSSEC, Snort a další. A pokud se rozhodnete nasadit na váš linuxový server nějaký pokročilý bezpečnostní systém, dozvíte se o tom, jak provozovat LIDS, GRSecurity nebo SELinux. Pokud potřebujete získat certifikace v oblasti linuxové administrace, nabízíme možnosti renomovaných společností na tomto poli, a to LPI (Linux Professional Institute).

Jan Vrbata Jan Vrbata

Naše kurzy probíhají na operačním systému CentOS, ale jsou cíleně koncipovány tak, aby poznatky získané posluchači byly co nejvíce použitelné v praxi na jiných systémech unixového typu, protože víme, že administrátor se v praxi většinou setká s různými systémy. Naši lektoři jsou ale schopni modifikovat standardní kurzy zcela dle potřeb zákazníka a přizpůsobit je požadavkům, ale také připravit individuální kurzy na témata, která v naší standardní nabídce nenajdete.

Ing. Jan Vrbata - produktový manažer kurzů oblasti Linux/Unix (ICP)

  • dokončené magisterské a doktorské studium na FEL ČVUT

  • s unixovými operačními systémy pracuje od roku 1990

  • s Linuxem od roku 1993

  • letité zkušenosti s administrací systémů Solaris, HP-UX, AIX, SCO, Linux, Mac OS X a dalšími Unixy v malých i velkých nasazeních

  • programování unixových aplikací i systémových součástí (části jádra Linuxu a NetBSD pro podporu speciálního hardwaru) v C, Objective-C a Pythonu

  • vývoj a správa webových aplikací v PHP a Pythonu

  • od roku 1999 lektor GOPASu a tvůrce celé sekce linuxových kurzů

  • zabývá se bezpečností operačního systému Unix a šifrováním

Diskuze (6) Nahoru