Linux E X P R E S

Facebook

13+ bezplatných nástrojů pro webové vývojáře a kodéry

color_palette.jpg

Pro vývoj webových stránek a aplikací je potřeba poměrně dost aplikací a podpůrných nástrojů. Je nutné je kupovat, nebo tuto poptávku pokrývá open source? Vybrali jsme několik aplikací, které považujeme za kvalitní a které nestojí ani korunu. Některé z nich jsou open source, některé dostupné jako webové online služby. 


Tento výběr je subjektivní, nemá jít o „konečný“ seznam. Vaše oblíbené programy uvítáme v diskuzi. A ano, ve Vimu to jde taky. ;-)

Pořádný editor nebo IDE

Každému vyhovuje něco jiného, někdo má rád Vi(m), někdo raději komplexní prostředí. Škoda, že Quanta Plus skončila tak potupně...

Komodo IDE

Komplexní vývojové prostředí s podporou pro „webové“ jazyky, chytrý editor (folding, kontrola syntaxe, nápověda k funkcím a samozřejmě zvýraznění syntaxe), projekty. Možnost rozšířit pomocí pluginů. Placená varianta má větší množství funkcí.

Naše starší recenze

http://www.activestate.com/komodo-edit, multiplatformní, 65 MB

Komodo Edit Komodo Edit

Aptana Studio

Další z aplikací založena na Eclipse, díky čemuž je poměrně náročná na výkon, ale zároveň poskytuje značný komfort v ovládání a dostupných funkcích. Obsahuje různé průvodce, integrovaný debuger, podporu pro Git, S/FTP/S, editor s mnoha funkcemi (nápověda k funkcím, útržky kódu, folding, zvýrazňování a další). Jde o komplexní IDE pro vývoj webových aplikací.

http://www.aptana.com/products/studio3, multiplatformní, 124 MB

Ale je dost možné, že vám bude stačit některé z jednoduchých editorů jako Medit, Geany nebo Gedit s pluginy – přečtěte si náš starší seriál.

Aptana Studio 3 Aptana Studio 3

Generátory kódu

Některý kód se obtížně ladí nebo připravuje. Práci mohou usnadnit generátory. Vybíráme některé z nich, všechny jsou to webové aplikace.

GenerateWP

Stačí doplnit názvy či argumenty a nástroj vám vygeneruje kód pro vytvoření vlastního typu článku, taxonomie, nového stavu článku, shortcode, sidebaru a dalších objektů používaných (a upravovaných) ve WordPressu. Minimalizujete tak riziko chyby a ušetříte si čas.

http://generatewp.com, online

Initializr – kostra nového webu

Když chcete vytvořit stránku postavenou na HTML5 a CSS3, která má být responzivní, validní a ideálně by měla využívat jQuery... budete všechen její kód vymýšlet či odněkud kopírovat? Nechte si základní kostru vygenerovat webem Initializr. Takové minimální šabloně se říká boilerplate a původně vznikla na http://html5boilerplate.com. Je otestovaná a široce využívaná, existuje množství klonů a kopií.

http://www.initializr.com, online

CSS3 Generator

Podobně časově náročné je to s vytvořením funkčního CSS3 kódu. Proč nevyužít připravené a vyzkoušené fragmenty? Tento generátor vám vygeneruje kód pro kulaté rohy, stínování, průhlednost, vícesloupcovou sazbu, přechody nebo transformace objektů. Vše můžete interaktivně upravovat.

http://css3generator.com, online

Ultimate CSS Gradient Generator

To, co neumí předchozí generátor, doplňuje tento – gradienty (barevné přechody). Můžete si vybrat z připravených vzorků, upravit je ve vizuálním režimu, zohlednit přitom podporu problémového MSIE. Výsledkem je univerzálně funkční kód, který stačí vložit do souboru se stylopisem.

http://www.colorzilla.com/gradient-editor/, online

Nástroje pro práci s barvami

Barvy jsou věda a při vytváření webů je potřeba vzít to v potaz.

ColorScheme Designer

Petr Staníček aka Pixy vytvořil tento skvělý nástroj již před několika lety a stále je nepostradatelný. Díky němu vytvoříte barevnou paletu, a to s ohledem na pravidla „barvotvorby“. Studené či teplé odstíny, analogické či komplementární, s vysokým či nízkým konstrastem. Výsledkem je unikátní adresa s vaší paletou, vzorník a kódy. Velmi doporučujeme.

http://colorschemedesigner.com, online

Lokální nástroje pro výběr barev

Stejně důležité jsou ale lokálně instalované nástroje pro práci s barevnou paletou. Často stačí základní gColor2 nebo pokročilejší Gpick, který už pracuje se stejnými pojmy jako ColorScheme Designer. Existuje mnoho doplňků pro prohlížeče, např. ColorZilla (kam patří také výše uvedený Ultimate CSS Gradient Generator).

http://www.colorzilla.com, doplňky pro prohlížeč

http://code.google.com/p/gpick/, Linux, Windows

Nástroj pro práci s barvami Gpick Nástroj pro práci s barvami Gpick

Drátěné modely, wireframy

Vytvořit kvalitní „dráťák“ je pracné, ale v procesu výroby webu či aplikace má své klíčové místo. Aplikací už není takové množství a jsou obvykle nějak limitované.

Lumzy.com

Aplikace běží v prohlížeči a není potřeba se registrovat ani za ni platit. Do okamžiku, než chcete svůj výtvor uložit – pak je vyžadována registrace. Export je možný v JPG a PDF. Aplikace obsahuje inventář ovládacích prvků, kontejnerů a prvků pro layout, který bohatě vyhovuje průměrné potřebě. Taktéž jsou k dispozici šablony pro stránky (page masters), dokonce témata vzhledu ve stylu Windows a Mac OS X. Práci lze sdílet s kolegy a diskutovat u ní.

POZN Subjektivní komentář – vzhled prvků se mi nelíbí, jejich grafické zpracování je na můj vkus příliš amatérské, i když je to zřejmě záměr.

http://www.lumzy.com/, zdarma, online

MockFlow.com

Množství funkcí se překrývá s jinými službami včetně zmíněného Lumzy. S tím rozdílem, že vzhled prvků působí estetičtějším dojmem, přesto neztrácí dojem ruční kresby. Účet zdarma umožňuje uložit pouze omezené množství stránek. Export je možný do PDF, PNG, PPT, textové specifikace do DOC, XLS, layout do HTML5.

http://mockflow.com, omezeně zdarma, online

MockFlow - tvorba drátěných modelů MockFlow - tvorba drátěných modelů

WireframeSketcher

Profesionální nástroj pro prototypování a návrhy aplikací a webových stránek. Postaveno na Eclipse. Obsahuje množství vizuálních prvků a témat, aby bylo možné univerzální použití (vzhled Windows, Mac OS X, iOS, Android, web aplikací). Zřejmě nejlepší nástroj, na který autor článku narazil.

http://wireframesketcher.com, multiplatformní, 14 zkušební doba, poté nelze ukládat, licence 99 dolarů

Firefox bez Firebugu?

Uvádím speciálně Firefox, protože jeho vývojářské nástroje dosáhly vysoké kvality. Takové, že už ani není potřeba instalovat Firebug nebo Web Developer Toolbar. Stačí stisknout Ctrl-Shift-i a jednotlivé prvky o sobě začnou povídat. Skvělý je také režim responzivního designu (Ctrl-Shift-m) a samozřejmě editor stylů. Naprosto perfektní je pak 3D pohled na prvky stránky.

Testování responzivního režimu u šablony WordPressu Testování responzivního režimu u šablony WordPressu

Průzkumník kódu ve Firefoxu Průzkumník kódu ve Firefoxu

Trojrozměrný pohled na stránku a její prvky Trojrozměrný pohled na stránku a její prvky

Další nástroje

Tento přehled je určitým subjektivním výběrem, jistě bychom mohli uvést další aplikace, které webový vývojář či kodér potřebuje či využije:

Diskuze (19) Nahoru