Linux E X P R E S

Facebook

Aby Word měl konkurenci

Snadná instalace, používání, nízké nároky na počítač, podpora všech běžných formátů dokumentů a operačních systémů. Takto by se daly stručně charakterizovat hlavní přednosti programu pro zpracování textu se jménem AbiWord. V tomto článku se na něj podíváme podrobněji.


AbiWord je program sloužící pro zpracování textu. Svým vzhledem připomíná Microsoft Word a hodí se tak i pro uživatele zvyklé na práci s tímto programem. Velkou výhodou AbiWordu je možnost jeho použití na všech běžných platformách, zároveň se jedná o open-source produkt.

Když jsem se ním před několika lety setkal poprvé, ocenil jsem jeho nenáročnost. Ta se do dnešní doby prakticky nezměnila. Pro jeho fungování vám bude stačit počítač s procesorem 486DX a 16 MB operační paměti. Tyto údaje nejsou nikterak přehnané a z vlastní zkušenosti je mohu jenom potvrdit.

Dostupné funkce

Na první pohled působí pracovní prostředí AbiWordu příjemně, známě a jednoduše. Všechny standardní tlačítka a nabídky jsou tam, kde mají být a dělají to, co se od nich očekává. Kromě těchto klasických funkcí program disponuje i celou řadou funkcí pokročilých.

Obrázek: Tento článek v AbiWordu vznikal

Do dokumentu je možné vkládat záhlaví, zápatí, automatický text (čísla stránek, datum, jméno autora, atd.), dále textová pole, obrázky, obsah, poznámky pod čarou a tabulky. Nebudu zde vyjmenovávat vše, ale možností je spousta.

Z těch standardních voleb, bych zmínil práci s tabulátory, vytváření a změny stylů, práci s více sloupci textu, odrážky a číslování. Program umožňuje i práci se zlomy (spojení více slov, udržení řádků společně) a sledování historie dokumentu. Samozřejmostí je kontrola pravopisu.

AbiWord je obsažen snad ve všech distribucích, takže instalaci provedete jednoduše a způsobem, na který jste zvyklí. Pro své zobrazení používá komponenty GTK.

Příjemně mě překvapila možnost hromadné korespondence a vkládání vzorců. Vzorce se vytváří stejně jako v LaTeXu, což považuji za veliké plus.

K AbiWordu bylo vytvořeno i množství zásuvných modulů. Některé jsou sice pro psaní českých textů nepoužitelné, ale za zmínku stojí alespoň možnost vyhledání označeného textu na Wikipedii, editace vložených obrázků pomocí GIMPu a tezaurus (není český).

Podporované souborové formáty

Když vynechám polemiku o schopnostech otevírání (ukládání) do těchto formátů, můžeme otevřít snad vše, podporovány jsou: DocBook, OpenDocument, Microsoft Word, HTML, WordPerfect, T602, StarWriter, Palm Document, OpenOffice Writer, Microsoft Write, Rich Text Format a další.

Zde bych zejména ocenil schopnosti otevírat ne příliš typické a v dnešní době třeba zastaralé formáty textových souborů. V tomto případě vám AbiWord umožní převod vašich starých dokumentů do novějšího formátu a jejich otevření obecně.

Program obsahuje propracovanou nápovědu v podobě HTML stránek. Bohužel zatím pouze v angličtině.

Krom těchto a nejen těchto formátů můžete ukládat do souborů vhodných pro zpracování v LaTeXu (češtinu bude nutné ručně nastavit v hlavičce) a vyzdvihuji také možnosti pro HTML. Můžete si vybrat mezi standardem HTML a XML, používat moderní CSS styly a navíc při převodu nedojde k nepříjemnému převodu českých znaků na HTML entity.

Výsledné hodnocení

Stručně řečeno, hodně muziky za málo peněz. Jedinou nevýhodu bych spatřoval v místy nestandardním českém překladu. Např. nabídka Vložit – Zlom, která znamená zavedenější Vložit – Konec. Otázkou zůstává, co je srozumitelnější, pro uživatele jiných programů to ovšem může být matoucí. Dodnes s úsměvem vzpomínám na jednu z předchozích verzí, kdy jsem pomocí nabídky Vložit – Vlepit „vlepoval“ zkopírovaný text.

Rozhraní pak celkově působí působí velmi jednoduchými dojmem, a tak lze program s klidným svědomím doporučit začátečníkům, a díky pokročilým možnostem nejen jim. Mottem projektu je „Zpracování textu pro každého“ – a mně nezbývá než souhlasit.

Diskuze (9) Nahoru