Linux E X P R E S

Facebook

Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android

Android

Technologie Anbox slibuje spouštění aplikací pro Android v běžné linuxové distribuci s plnou integrací. Pojďme se na ni podívat podrobněji. 


Android je Linux, ale…

Android je v zásadě linuxový systém … ale ne tak docela. Využívá sice (upravené) linuxové jádro, některé součásti GNU a různé další typické linuxové komponenty, ale nad tím se nachází hodně cizího softwaru. Proto většina linuxových aplikací (ať už konzolových nebo grafických) neběží v Androidu a programy pro Android zase nelze přímo spouštět v klasických linuxových distribucích.

Protože jsou ale mnohé programy pro Android velmi populární a nemají v Linuxu adekvátní náhradu (a už vůbec ne dotykovou, pokud je chce někdo využívat s dotykovým displejem), existují snahy usnadnit spouštění těchto aplikací v běžných linuxových distribucích.

Anbox se představuje

Jedním z takových řešení je Anbox („Android in a Box“) – nová technologie, na niž upozornil server OMG! Ubuntu! Funguje tak, že spustí celý systém Android v kontejneru, kde je izolován od hardwaru i zbytku systému. Přístup k hardwaru zajišťuje hostitelský systém.

Anbox je připraven k instalaci primárně přes mechanismus Snappy, určený právě pro běh softwaru v kontejnerech. Nejjednodušší je to tedy samozřejmě na Ubuntu a jeho derivátech (včetně distribuce Linux Mint), ale lze instalovat i jinam.

Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse) Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse)

Běh v kontejneru je hlavním rozdílem Anboxu oproti hlavním dosud používaným řešením (jako je například Shashlik nebo Genymobile), založeným na emulátoru QEMU. Výsledkem je tedy vyšší výkon a lepší integrace do hostitelského systému.

Anbox je zatím ještě velmi syrový (alfaverze) a proto je třeba počítat s tím, že zdaleka vše nemusí fungovat tak, jak má.

Instalujeme a spouštíme

Pro instalaci do Ubuntu (a derivátů) je třeba mít nejdřív nainstalován nástroj snappy. Ten je v balíčku snapd a přiinstalovává si jako závislost ještě balíček snap-confine. Dalším krokem je příprava instalátoru:

sudo snap install --classic anbox-installer

Následně instalátor spustíme (slouží kromě instalace i k deinstalaci):

/snap/bin/anbox-installer

Instalátor si přidá PPA repozitář pro Anbox a nainstaluje z něj balíčky s moduly pro jádro a s dalšími potřebnými soubory. Po instalaci je potřeba restartovat systém. Pokud instalace havaruje (může se to stát a stává se to), spusťte ji znovu, případně i několikrát.

Po restartu byste měli vidět aplikaci Anbox v nabídce programů. Přes tuto položku se spouští nabídka aplikací – ve výchozím stavu je tam několik programů z AOSP. Další lze doinstalovat ručně pomocí Android Debug Bridge.

Aplikaci Google Play pro přístup do aplikačního obchodu bohužel nainstalovat nelze. Google umožňuje instalaci jen do certifikovaných zařízení.

V současném stavu vývoje se může stát, že Anbox nepůjde vůbec spustit a nebude jasné proč. To se také stalo při zběžném testování, proto se může podívat pouze na snímky z videa na YouTube.

Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse) Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse)

Shrnutí

Anbox není tak daleko s vývojem (přestože se hodně práce udělalo v rámci Ubuntu pro telefony, které ale končí) jako jiná podobná řešení. Proto zatím není a určitě ještě nějakou dobu nebude vhodný pro běžné používání. Zároveň ale vypadá nadějně, a to i proto, že jde cestou vyššího výkonu a těsnější integrace do Linuxu, než nabízí emulace použitá v jiných řešeních.



Diskuze (5) Nahoru