Linux E X P R E S

Facebook

ARAnyM - virtuální Atari

Virtualizace nám dává možnost současně spustit více operačních systémů na jednom počítači. Většinou jde o operační systémy určené pro ten počítač, na kterém jsou spouštěny a jde tedy opravdu jen o to, že se jich spouští více. Virtualizace v širším slova smyslu ovšem neznamená jen „emulaci“ PCčka na PCčku. V paměti daného počítače (a s využitím dalších jeho zdrojů) můžeme předstírat, že jde o zcela jiný počítač.


Právě to je stěžejní myšlenkou projektu Atari Running on Any Machine (ARAnyM). Ten je reakcí skupiny uživatelů 32bitových osobních počítačů a unixových stanic značky Atari na to, že stejnojmenná firma ukončila v polovině devadesátých let jejich výrobu. Tím byla zmařena jedna z mála příležitostí rozvíjet alternativu dominujícím PC.

Původně se jednalo o průkopnickou firmu v oblasti počítačových her (počátky jsou v oboru arkádových her). V osmdesátých letech minulého století patřila mezi nejvýznamnější tvůrce domácích počítačů i počítačových her.

Obrázek:  1.jpg

Uživatelské rozhraní Atari

V druhé polovině devadesátých let se dostala vlivem série špatných obchodních rozhodnutí i svých akcionářů do krize a několikrát změnila majitele a zcela se přestala věnovat původnímu zaměření. Z původní firmy se dnes užívá pouze jméno a duševní práva na mnoho her, za jejichž stvořením tato firma stála.

Bylo jasné, že nového Atari hardwaru se nedočkáme a starý hardware začal zastarávat. Mechanické závady a opotřebení bylo možné v nejhorším případě překonat emulací, tj. programem spuštěným na PC, který předstíral, že je Atari ST nebo Falcon. Neřešil ovšem otázku morálního zastarávání, což se nepovedlo ani pomocí akcelerátorů a klonů. Ty dodnes nepřekračují rychlost 200 MHz (ačkoli Duke Nukem 3D nebo Quake už si na nich zahrajete).

ARAnyM není emulátor. Nesnaží se totiž napodobovat žádný existující počítač, nýbrž udělat z počítače, na kterém běží (PC, Mac, Sun, ...), co nejvýkonnější TOS kompatibilní klon využívajíc maximum jeho paměti a procesorového výkonu. Za zmínku stojí, že vývoj dnes již mezinárodního projektu započala skupina vývojářů z České republiky: Petr Stehlík, Milan Juřík, Stanislav Opíchal a Ctirad Feřtr.

Na domovské stránce projektu jsou k dispozici vedle tar.gz se zdroji také binární balíčky RPM a DEB (ARAnyM je oficiálně součástí Debianu). Instalace je tedy snadná. Pro spuštění ARAnyMu je však potřeba mít obraz paměti ROM s operačním systémem TOS, který u Atari plní i funkce BIOSu. Pokud takový obraz nemáte, nezoufejte a stáhněte si ze stránek projektu ještě AFROS.

AFROS je balíček se spoustou Atari softwaru a obrazem systému EmuTOS, což je svobodná náhrada uzavřeného TOSu, určená pro emulátory. Teprve na něm uvidíte pravou sílu ARAnyMu. Dříve byl AFROS šířen jako obraz disku. Nyní je to adresářová struktura zabalená jako ZIP. Získaný archiv tedy rozbalte do libovolného adresáře. Dále se v příkazové řádce do daného adresáře přepněte (pomocí cd). ARAnyM pak spustíte příkazem aranym -c config.

Nejprve se objeví logo EmuTOS a systémové údaje. Po kontrole paměti se začne dost rychle spouštět FreeMiNT vypisující spoustu textových hlášek. Obdoba s Linuxem není náhodná. FreeMiNT je totiž moderní operační systém vycházející z jádra BSD (viz Lubomírův linuxový lexikon). Základní aplikace jsou portovány z GNU a distribuce SpareMiNT je založena na RPM balíčcích. Start systému skončí spuštěním grafického prostředí AES s desktopem TeraDesk.

V AFROSu dále najdeme i nějaký ten uživatelský software – textový editor Qed, webový prohlížeč HighWire, prohlížeč hypertextů ST-Guide. Další software si můžete stáhnout z internetu a nainstalovat pouhým rozbalením do podadresáře drive_c v AFROSu. Tento adresář se chová jako disk C: . TOS totiž vycházel z DOSového adresování disků a FreeMiNT toto chování z důvodu udržení zpětné kompatibility také převzal.

Zobrazování ARAnyMu můžeme přepínat mezi celoobrazovkovým režimem a režimem v okně pomocí klávesy [Scroll Lock]. Ukončíme jej kombinací [Shift+Pause]. Spoustu dalších úžasných funkcí (prekompilace just-in-time, emulace síťového rozhraní, API pro komunikaci s hostitelským OS, ...) již popsat nestihnu, a proto si vás jen dovolím odkázat na dokumentaci, konferenci vývojářů a další zdroje uvedené na domovské stránce projektu.

Informace o aktuálním dění v Atari komunitě, novém (nyní již prakticky pouze svobodném) softwaru, pořádaných akcích, desítky zajímavých odkazů apod. najdete na Česko-slovenském Atari portálu – cs.atari.org. Mnozí z vás na (osmibitovém) Atari kdysi začínali. Nyní máte možnost se do stále aktivního Atari světa díky ARAnyMu vrátit.

Diskuze (0) Nahoru