Linux E X P R E S

Facebook

Beta verze Red Hat Enterprise Linux 8.1

RedHat8.jpg

Red Hat uvedl v květnu novou verzi operačního systému Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8, ale její vývoj stále pokračuje rychlým tempem, a proto už nyní byla uvolněna beta verze aktualizace RHEL 8.1, která přináší zlepšení možností správy systému, nové zabezpečovací prvky a nástroje pro zvýšení vývojářské produktivity. Samozřejmostí je pak aktualizace ovladačů a oprava zjištěných chyb.


Mezi zásadní novinky v RHELu patří zmíněné vylepšené možnosti správy. „Webová konzole Red Hat Enterprise Linuxu nyní podporuje detailnější konfiguraci pravidel firewallu a systémových služeb, mezi které se například řadí lepší konfigurace zón firewallu, filtrování protokolů v závislosti na službách, nebo filtrování síťových služeb na základě metadat jako název a stav služby,“ uvádí Luděk Šmíd, senior manažer brněnského vývojového centra Red Hat, které je největším vývojovým centrem společnosti na světě. „Kromě toho, pro virtuální stroje běžící na systému RHEL 8.1 Beta lze nyní pomocí webové konzole importovat existující obrazy QCOW, spravovat různé typy datových úložišť, upravovat konfiguraci automatického spouštění a alokace paměti a také pozastavit a znovu spouštět existující virtuální stroje.“ 

1918_cockpit-fw-zones-add.png

Rozšířené zabezpečení

RHEL 8.1 Beta přidává nové profily pro SELinux zaměřené na kontejnery. S touto novou funkcí je možné vytvářet více přizpůsobené bezpečnostní zásady a tím docílit lepší kontrolu nad přístupem kontejnerů ke zdrojům hostitelského systému, jako například k úložišti, hardwarovým prostředkům a síti. Správci mohou pomocí nového seznamu povolených aplikací mnohem přesněji zvolit, které aplikace je možné v systému spouštět. Tato funkce omezuje potenciální riziko spouštění neznámých nebo nedůvěryhodných aplikací. Kromě toho se bude systém RHEL 8.1 Beta používat při certifikačním procesu pro FIPS-140 a Common Criteria.

RHEL_timeline.png

Nástroje pro zvýšení vývojářské produktivity

Systém RHEL 8.1 přináší několik nových verzí vývojářských nástrojů, aplikačních prostředí a programovacích jazyků. Tyto balíčky lze získat prostřednictvím nástroje yum a jsou součástí všech předplatných systému Red Hat Enterprise Linux.

Systém RHEL 8 zavedl komponentu Image Builder, která umožňuje vytvářet vlastní obrazy systému v různých formátech. Ve verzi 8.1 Beta se nástroj Image Builder dočkal rozšíření a podporuje další konfigurační možnosti pro přidávání uživatelů a SSH klíčů. Byla rovněž přidána podpora pro nové formáty, které podporují cloudové platformy jako Google Cloud Platform a Alibaba Cloud. Společně s těmito novinkami nyní systém RHEL 8.1 Beta podporuje všechny důležité cloudové infrastrukturní platformy jako AWS, Microsoft Azure, OpenStack a VMWare.

Výkon

„S každou novou verzí systému RHEL chceme ještě více zvýšit jeho výkon,“ dodává Luděk Šmíd. „Se systémem RHEL 8.1 Beta chceme tohoto cíle dosáhnout pomocí klíčových nástrojů jako eBPF, jenž představuje rozšířenou verzi filtru Berkeley Packet a řeší složité problémy se sítí, a XDP (eXpress Data Path - dostupný jako Tech Preview).“

1918_cockpit-system-restart.png

Úplný seznam nových funkcí, vylepšení a oprav je dostupný v poznámkách k vydání.

Diskuze (0) Nahoru