Linux E X P R E S

Facebook

Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

calibre.png

Při práci s elektronickými knihami je samozřejmě možné vystačit s prostředky operačního systému a s jednoduchým prohlížečem. Za mnohem komfortnější ovšem považuji použití specializovaného programu. Jakého? Dle mého mínění je (nejen) v Linuxu současnou nejlepší volbou správce elektronických knih Calibre.


Calibre patří mezi rychle vyvíjené programy, které si navzdory nízkému číslu verze už našly cestu do repozitářů linuxových distribucí. Pro recenzi jsem zvolil verzi 0.6.42, kterou najdete v linuxových distribucích Ubuntu 10.04 a Mandriva 2010. Calibre je licencován pod licencí GPL v3 a jeho autoři mu dali do vínku podporu Linuxu, Windows a Mac OS X. Provedení základního okna programu vám zčásti prozradí jeho možnosti.

Seznam knihSeznam knih

Správa knih a jejich čtení

Základní úlohou Calibre je účinná správa elektronických knih pomocí metadat tj. doplňujících textových informací k jednotlivým knihám. Pro podrobnější vysvětlení musíme sáhnout do způsobu organizace tradiční papírové knihovny. Kromě knih v ní najdete přehledně seřazenou kartotéku. Vůbec nezáleží na tom, zda je kartotéka vyřešena pomocí papírových karet nebo moderněji elektronicky. Důležité je, že obsahuje velmi stručné informace o každé knize, čímž vám usnadní nalezení té, kterou budete chtít číst. Elektronické knihy v pojetí Calibre samozřejmě zůstávají knihami, kartotéka je reprezentována metadaty.

Organizace datOrganizace dat

Hned po instalaci programu a volbě předvoleného adresáře by měl následovat import vašich knih. Na něm je nejvíce patrná praktičnost autorů programu. Knihy je možné importovat jak jednotlivě, tak hromadně z předem připravených adresářů. Doporučuji knihy před importem připravit do adresářové struktury Autor/Název knihy/soubory s knihou v různých formátech. Calibre bude předpokládat, že jde o jednu knihu v různých formátech a založí k ní pouze jeden záznam v metadatech.

Přidat knihyPřidat knihy

Při importu jsou knihy ukládány do nově vytvářené adresářové struktury uvnitř předvoleného adresáře, např. ~/Calibre_Library. V témže adresáři také najdete nenápadný soubor metadata.db.

Technicky zdatnější uživatelé už tuší, kam mířím. Pro přesun všech knih a metadat do jiného počítače postačí přesunout celý adresář Calibre_Library a upravit nastavení programu tak, aby byl uvedený adresář základním adresářem Calibre.

Co se týče metadat, opravdu se podobají záznamu z tradiční kartotéky. Kromě jiného obsahují název knihy, jméno a příjmení autora, náhled obálky, informace o vydavateli a číslo ISBN. Namítnete-li, že vyplňování metadat je pro běžného uživatele příliš pracné, mám pro vás dobrou zprávu. Máte-li správně zadán alespoň název knihy a jméno autora, můžete spustit stažení metadat z internetu, konkrétně z Google Books, IsbnDB a z Amazonu. Calibre ho zvládne jak jednotlivě, tak hromadně, a to včetně náhledů obálek.

MetadataMetadata

Knihy pak můžete pohodlně číst přímo v Calibre. V nastaveních programu najdete možnost buď nechat otevírat knihy pomocí externího programu dle nastavení operačního systému, nebo použít interní prohlížeč. Dle mého mínění je právě prohlížeč nejslabší součástí Calibre. Problém nevidím v tom, že by si neporadil s oblíbenými formáty PalmDOC, Epub, Mobi a mnoha dalšími. Stejně tak je jeho funkční výbava poměrně standardní. Knihy je možné opatřovat záložkami, kopírovat její části do schránky apod. Hlavní nevýhodou prohlížeče je jeho až neuvěřitelná pomalost - například při práci s formátem PalmDOC, a to i na moderním rychlém počítači.

Prohlížeč knihProhlížeč knih

Zkoušel jsem nechat Calibre otevírat problémové formáty knih ve vynikajícím FBReaderu. Bohužel právě FBReader příliš spoléhá na svoji interní organizaci e-knih a s Calibre odmítá spolupracovat.

Spolupráce se čtečkami e-knih a s internetem

Základní přidanou hodnotou, kterou Calibre přináší svým uživatelům, je spolupráce se čtečkami e-knih. Nejde jen o tlačítko pro jednoduchý transfer knih do čtečky. Většina „Ebook Readers“ umí komunikovat s počítačem pomocí USB Mass Storage. Mnohem větším usnadněním je možnost konverze knih, a to nejen do určitého formátu, ale přímo do formátu upraveného tak, aby v plné míře vyhovoval konkrétnímu modelu čtečky. Vlastníci většího množství knih ocení možnost převodu knihy nejen po jedné, ale také v dávce. Současná verze programu umí pracovat se vstupními formáty CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT a umí je konvertovat do výstupních EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT. Díky promyšlenému uživatelskému rozhraní není převod knih nijak složitý, zvláště jste-li vlastníky čtečky, jejíž profil vám Calibre nabídne při převodu.

Převod formátuPřevod formátu

V bohatých možnostech nastavení převodu nechybí ani převod kódování české diakritiky a tloušťka okrajů. Moje zkušenost s kvalitou převodu je poměrně dobrá, ale několikrát se mi také stalo, že Calibre nedokázal určitou knihu převést. Viníkem je na jedné straně možná až přílišná rozmanitost formátů elektronických knih, na straně druhé ne zcela dokonalé importní filtry Calibre.

Vlastníci hardwarových čteček elektronických knih jistě ocení možnost stahování článků přímo z webu. Vzhledem k tomu, že čtečky zatím většinou nedisponují přístupem do bezdrátových sítí, může být čtení stažených zpráv „off-line“ velice praktické. Ovšem ovládání zdrojů zpráv mi připadá z uživatelského pohledu mírně nedořešené. Pro každý z nich je nutné mít tzv. recept, což není nic jiného než krátký konfigurační soubor obsahující pravidla pro stahování daného webu. Soubor receptů dodaných s programem zatím obsahuje pouze jeden namířený na web v češtině. S jeho pomocí si můžete stahovat články ze stránek webu iLiteratura.cz. Mám za to, že běžný neprogramující uživatel si s tvorbou receptů neporadí.

ReceptRecept

Se slzou v oku vzpomínám na Plucker, kterým jsem už před pěti lety stahoval články do svého dnes už stařičkého Palmu Zire 72. Šlo to bez nutnosti cokoli komplikovaně konfigurovat. Na druhou stranu jsou výsledky stahování Calibre v mnohem lepší formě.

Ještě bych se měl zmínit o poslední trochu rozporuplné části programu. Je jí obsahový server, zpřístupňující vaše knihy do internetu. K mému překvapení fungoval výborně. Při jeho zkoušení se mi do mysli zavrtal malý červíček. Pokud ke knihám můžu přistupovat bez hesla odkudkoli, může se k nim snadno dostat také kdokoli jiný. To je u nás u copyrightem chráněných knih jednoznačné porušení zákona. Proto bych použití uvedené vlastnosti programu doporučil pouze uvnitř chráněné domácí sítě.

ServerServer

Shrnutí

Mám za to, že navzdory nízkému číslu verze Calibre dozrál pro použití běžnými uživateli. Souhlasím s námitkou, že některým jeho částem by se dala vytknout přílišná pomalost, jiným nedostatečné propracování. Přesto může být Calibre vynikajícím domácím knihovníkem, který umožní udržet pořádek ve vaší sbírce e-knih. Především vlastníkům hardwarových čteček vřele doporučuji jeho vyzkoušení.

Diskuze (31) Nahoru