Dříve to moc nešlo
Bývaly doby, kdy to bývalo se zpracování videa v Linuxu komplikované. Problémem byla hlavně absence podpory kodeků ve stříhacích aplikacích, proto se video muselo nejdřív konvertovat, aby se s ním vůbec dalo pracovat. V dobách páskových kamer byl problém i s rozhraním FireWire, jehož podpora nebyla na stoprocentní úrovni. To už je ale naštěstí pryč.
Dnes si můžeme vybrat z řady programů, které nabízejí různé možnosti ohledně střihu a dalšího nelineárního zpracování videa. Některé aplikace jsou svobodné a obvykle je najdeme přímo v repozitářích populárních linuxových distribucí, jiné jsou proprietární a typicky je potřeba za jejich použití platit.
Kdenlive
Kdenlive je videoeditor určený především pro prostředí KDE Plasma. Jednu chvíli to s jeho dalším vývojem vypadalo špatně, ale tento stav naštěstí trval jen pár měsíců a dnes je aplikace z hlediska vývoje živá a perspektivní.
Ve Kdenlive nečekejte širokou škálu funkcí jako třeba v Adobe Premiere Pro – podobá se spíše jednodušší verzi nazývané Elements. Je ovšem zdarma, rychlejší a hlavně pro Linux. Zvládá veškeré běžné stříhací operace ve více stopách, vkládání přechodů a efektů, jednoduché úpravy zvuku, titulkování apod.
Na vstupu i výstupu podporuje celou řadu formátů (video, zvuk, sekvence obrázků). Kromě klasického renderování videa do výstupního souboru lze využít i průvodce vytvořením DVD. Kromě předinstalovaných doplňků (efektů, přechodů, renderovacích či titulkovacích profilů apod.) lze další stáhnout z komunitní nabídky přímo v programu.
OpenShot
OpenShot je jednodušší aplikace než Kdenlive. Zvládá základní stříhací funkce včetně aplikace přechodů a efektů, ale nic moc víc od něj nečekejte. Uživatelské rozhraní je jednoduché, působí trochu nedotaženým dojmem, ale svou funkci plní spolehlivě.
Na rozdíl od Kdenlive není OpenShot spjat s žádným desktopovým prostředím a dokonce ani s konkrétném operačním systémem. Kromě Linuxu je k dispozici i ve Windows a v OS X. A co víc, tvůrci nabízejí i cloudové řešení, kde je k dispozici rozhraní OpenShot Cloud API, využitelné přes REST z libovolného front-endu.
Pro tvorbu běžných aplikací je připravena duálně licencovaná (GNU LGPL a proprietární licence) knihovna libopenshot.
Pitivi
Pitivi je – podobně jako Kdenlive – editor spjatý s konkrétním desktopovým prostředím, v tomto případě GNOME. Lze ho ale samozřejmě používat i jinde. Dokonce patří mezi aplikace dostupné jako Flatpak, což výrazně zjednodušuje situaci napříč linuxovými distribucemi (můžete tak používat například novější verzi, než jaká je k dispozici v distribučním repozitáři).
Někdy může být určitý problém s uživatelským rozhraním, jako vidíte na obrázku níže (časová osa je bíle na šedém pozadí, takže je velmi špatně viditelná).
Co se týká rozsahu funkcí, je na tom Pitivi podobně jako jako OpenShot, nabídka různých efektů je ale podstatně větší. Při renderování výstupního videa je potřeba se vypořádat s trochu méně logickým nastavováním kontejneru a kodeku, ale to je především věc zvyku.
Lightworks
Lightworks je reprezentantem proprietárních aplikací a bohatou funkční škálou. Je multiplatformní (Linux, Windows, OS X) a má dvě edice (Free a Pro), lišící se škálou podpory výstupních videoformátů (verze Free podporuje výstup jen pro YouTube a Vimeo v nízkém rozlišení, kdežto Pro zvládá i 4K a řadu klasických výstupů včetně DVD a Blu-ray).
Licenci edice Pro lze pořídit jak jednorázově (za 338 eur), tak formou předplatného na určité období (20 eur na měsíc nebo 135 eur na rok). V jednorázové a roční verzi je zahrnuta i licence na pluginové balíčky Boris FX a Boris Graffiti (jen pro Windows a OS X). Edici Free lze používat zdarma, ale je potřeba aplikaci do 7 dnů zaregistrovat.
Lightworks nabízí vše potřebné pro stříhání videa, vkládání přechodů, efektů a další zpracování. Samozřejmostí jsou nástroje pro práci se zvukem, titulkování nebo ovládání připojených kamer a dalších zařízení. V edici Pro lze využít i spolupráci více uživatelů na projektu v reálném čase nebo zpracování stereoskopického videa (3D).
Pro Lightworks existuje i speciální ovládací hardware: Shuttle Pro (jednoduchý ovladač), Console (profesionální ovladač) a Keyboard (klávesnice).
To není vše...
Kromě uvedených videoeditorů lze v Linuxu používat i řadu dalších, jako je například Shotcut, Blender (jeho primární určení je jiné, ale zpracování videa umí také), Cinelerra, LiVES, nebo Flowblade.