Linux E X P R E S

Facebook

Co je nového po půl roce vývoje Fedory 24 Workstation?

Fedora

Dnes po několika odkladech vychází nová verze Fedory. Co se za šest měsíců stihlo vytvořit a dostat do této populární linuxové distribuce?


Už tradičně nejnovější GNOME

Tak jako vždy pochází velké množství novinek z výchozího prostředí ve Fedoře – GNOME Shellu. Na první pohled si určitě spousta uživatelů všimne výrazně vylepšeného výchozího písma Cantarell. Už není potřeba ručně aplikovat některé triky, které písmo ve Fedoře po instalaci opravily, ale vše vypadá dobře už ve výchozím nastavení.

Takhle vypadá Fedora 24 Workstation po prvním spuštění Takhle vypadá Fedora 24 Workstation po prvním spuštění

V Nastavení už pomalu začal přechod na nový vzhled, který se tentokrát stihl jen v modulu Myš a Touchpad. Názor na něj si bude asi muset udělat každý sám, ale mně osobně se docela líbí. V recenzi zmíním jen některé novinky v aplikacích, celkový přehled naleznete například v článku Jiřího Eischmanna.

Nové nastavení Myši a Touchpadu Nové nastavení Myši a Touchpadu

Software

Nejvíce změn se ze všech aplikací odehrálo asi v Software. Kromě podpory pro upgrade systému, o kterém bude ještě řeč později, přibyla podpora pro aplikace xdg-app. Ty se ale nedávno přejmenovaly na Flatpak a Software bohužel balíky typu flatpak nepodporuje. To je určitě škoda a osobně si myslím, že podpora pro Flatpak by měla být backportována i do aktuální stabilní řady GNOME. Kromě toho byla do Software přidána možnost hodnocení aplikací, kterou vyvinuli vývojáři GNOME společně s vývojáři Ubuntu.

Mapy

Tato někdy opomíjená aplikace dostala tentokrát také spoustu novinek. Můžete už nyní přímo editovat mapové podklady OpenStreetMap (k úpravám ale potřebujete účet na openstreetmap.org). A když budete plánovat cestu na dovolenou, tak si už můžete itinerář vytisknout.

Editace map přímo z aplikace Mapy Editace map přímo z aplikace Mapy

Fotky

Ve výchozím prohlížeči Fotky doposud chyběla možnost obrázky editovat. Uživatelé tak museli i na jednoduché úpravy jako je třeba ořez a odstranění červených očí sáhnout rovnou po pokročilém a složitějším editoru, jako je GIMP. To se naštěstí v této verzi změnilo a jednoduché úpravy fotek lze dělat přímo v prohlížeči obrázků.

V aplikaci Fotky už lze provádět jednoduché úpravy V aplikaci Fotky už lze provádět jednoduché úpravy



Web

Když vám z nějakého důvodu nevyhovuje Firefox a Chrome, tak by měl být Web jasnou volbou. Na rozdíl od většiny ostatních „malých“ prohlížečů totiž používá nejnovější a záplatovaný WebKit. V této verzi je nyní k dispozici podpora pro obnovení sezení, ve výchozím stavu je zapnuté WebGL a informace o probíhajícím stahování jsou nyní zobrazeny prostřednictvím popoveru.

Kromě těchto novinek pro uživatele přibyla v Epiphany ještě jedna zajímavá možnost pro vývojáře. Od této verze totiž Epiphany podporuje tzv. aplikační režim, díky čemuž můžete vytvářet webové aplikace, které se plně integrují s prostředím. Tato funkcionalita je ještě v plenkách a takto vytvořené aplikace budou fungovat zatím jen v GNOME.

Nové zobrazení stahování v prohlížeči Web (Epiphany) Nové zobrazení stahování v prohlížeči Web (Epiphany)

Wayland ještě ne

Už to vypadalo, že se do Fedory 24 dostane ve výchozím stavu aktivní Wayland. Bohužel došlo na poslední chvíli k odsunutí této změny do Fedory 25 a i ve Fedoře 24 je výchozím X server. Určitě vám ale doporučuji Wayland aspoň vyzkoušet a třeba i nahlásit nějaké chybky, které objevíte. Troufám si tvrdit, že většina uživatelů ani neuvidí rozdíl. Vývojáři tady odvedli obrovský kus práce a mně osobně už chybí jen podpora pro Redshift.

Upgrade stačí naklikat

Jak už jsem zmínil výše, tak aplikace Software podporuje grafické aktualizace. Celé to ve výsledku vypadá tak, že stačí jen klepnout na oznámení o dostupné nové verzi distribuce (případně otevřít Software) a zahájit upgrade. GNOME Software pak nové balíky automaticky stáhne a vyzve vás k restartu systému.

Před nabootováním proběhne samotný proces aktualizace (což může nějakou chvíli trvat a systém během toho nelze používat) o jehož průběhu vás informuje ukazatel s procentuálním průběhem aktualizace. Sám jsem upgrade prošel i na několika systémech s divokou kombinací různých repozitářů a aplikací z nich nainstalovaných.

Dokonce na rozdíl od Ubuntu nedojde k deaktivaci ručně přidaných repozitářů a všechny závislosti by se měly automaticky vyřešit. Nejlepší na tom celé je, že už upgrade z Fedory 23 bude možný provést touto cestou. Několik dní po vydání Fedory 24 se totiž do repozitářů Fedory 23 dostane Software z Fedory 24.

Pokročilejší uživatelé samozřejmě stále mohou používat čistě dnf, kdy je systém během procesu aktualizace balíků normálně použitelný, ale tuto možnost tým Fedora QA vůbec netestuje a je tady velká šance, že se něco rozbije.

Zhodnocení

Fedora 24 Workstation přináší spoustu zajímavých novinek a určitě se vyplatí upgradovat na tuto verzi. Oproti předchozím vydáním je povýšení na Fedoru 24 velice jednoduché a zvládne to i úplný začátečník bez nutnosti otevřít terminál. Podpora pro Fedoru 23 navíc skončí někdy na přelomu roku měsíc po vydání Fedory 25, takže stejně nelze moc dlouho vyčkávat.

Pozvánka na Release Party

Na závěr článku bych vás chtěl pozvat na Fedora 24 Release Party. Nejbližší je ta brněnská, kterou organizuji já a bude se konat už tento pátek (24. června) v brněnském Impact Hubu. Další Fedora 24 Release Party bude někdy během července v Praze. Na party je samozřejmě vstup zdarma a k dispozici bude občerstvení a také propagační materiály Fedory. Více informací naleznete na webu mojefedora.cz.

Fedora Release Party

Diskuze (8) Nahoru