Linux E X P R E S

Facebook

Deník aktivit vám pomáhá zaznamenávat vaši činnost

activity_journal.png

Čím jsme starší, tím častěji se nám stává, že zapomínáme na mnoho důležitých věcí, ať už jsou to oslavy narozenin, jít něco někam zaplatit, či udělat nějakou práci. A s postupem času to bude nejspíš horší a horší. A tak není divu, že nejrůznější pomůcky, které nám mohou připomenout to či ono, se pro nás pomalu, ale jistě stávají nutnou výbavou pro každý den.


Jak se vyznat v nepořádku

Nepořádek v počítači, jaký mám já sám, má asi mnoho z nás. Tak velký jako já, už ale asi jen málokdo. K tomuto závěru dojdu vždy, když hledám nějaký soubor, se kterým jsem ještě před hodinou pracoval, a nyní jej najednou nemohu nikde najít. Až donedávna jsem tuto situaci řešil za pomoci vyhledávání v systému, či pomocí historie dokumentů u dané aplikace, pokud je takovou funkcí vybavena.

Mezi takové aplikace patří například kancelářský balík LibreOffice, některé multimediální přehrávače, grafické editory či prohlížeče webových stránek. Rovněž i řada komunikátorů obsahuje službu zaznamenávání historie komunikace mezi uživateli. To poskytuje možnost vyhnout se například trapasům při příští komunikaci s daným uživatelem. Co když vám ale takový uživatel například pošle fotku svého domácího mazlíčka a vy si za boha nemůžete vzpomenout, kam jste ji uložili?

Ačkoliv věřím, že mnozí z vás jsou na tom s adresářovou strukturou dokumentů o něco lépe než já, ani to nemusí zaručit snadnou práci s vašimi dokumenty. Úplně stačí, když máte dokumenty pojmenované podobnými, nic neříkajícími názvy, a vyjde to prakticky nastejno. Typickým příkladem mohou být stovky fotografií, importovaných z digitálního fotoaparátu apod.

Univerzální nástroj pro správu dat asi neexistuje, a těžko říci, zda vůbec existovat někdy bude. Avšak již nyní jsou k dispozici některé pomůcky, které mohou práci se soubory výrazně usnadnit. Deník aktivit je jednou z nich.

Zaznamenávání aktivit

Pokud byste si měli zaznamenávat denní aktivity na počítači manuálně, asi byste nedělali nic jiného. Systém to dělá za vás. Ovšem tyto údaje ukládá do systémových logů, a ty nejsou zrovna uživatelsky nejpřívětivější. Představte si ale program, který shrne vše, co jste za celý den prováděli, do graficky přijatelné podoby, a setřídí podle data a času do přehledného kalendáře, kde můžete snadno dohledat veškeré svoje aktivity.

Středa až pátek Středa až pátek

Deník aktivit funguje tak, že se spouští na pozadí při každém startu počítače a zaznamenává jak programy, které jste v určitý den spustili, tak to, jaké soubory jste v těchto programech otevřeli, s tím, že tyto soubory je možné skrze Deník opětovně otevřít jediným kliknutím, nebo si zobrazit například jejich náhled, jedná-li se o fotografii.

Jednotlivé aktivity jsou rozděleny podle doby, v níž aktivita probíhala, a to na ráno, odpoledne a večer. Aplikace, které Deník aktivit nezná, jsou označeny jako Unknown, tedy neznámé. V okně programu je pak zobrazena aktivita za poslední tři dny, přičemž ve spodním grafu je možné označit další uplynulé dny pro zobrazení.

Rovněž je možné vybrat si i jiné typy zobrazení, například zobrazení aktivit pouze pro jeden den jako náhledy jednotlivých položek, anebo jako časovou osu. Deník aktivit má rovněž možnost vyhledávání položek, s možností filtrovat výsledky dle typu. Aktivity je možné zobrazovat i z předešlých let, jsou-li výpisy dostupné. Pokud ne, výpisy jsou pochopitelně prázdné.

Pátek Pátek

Teď byste si asi mohli říci, že se jedná o software, jenž slouží ke šmírování uživatelů ze strany správce sítě. Tak to ale není. V žádném případě se nejedná o program typu Hlídací pes (pro Microsoft Windows) či něco podobného. K výpisu aktivit uživatele má přístup pouze a jen daný uživatel. Deník aktivit také nezobrazuje například navštívené URL adresy ve webovém prohlížeči či e-mailovou poštu. Pochopitelně je dobré, aby každý uživatel v počítači měl v systému vlastní účet, aby se v tomto ohledu zamezilo nechtěnému, což není případ jen tohoto programu.

Instalace programu

Deník aktivit můžete snadno nainstalovat za pomoci libovolného správce balíků. V Ubuntu postačí použít k instalaci Centrum Softwaru pro Ubuntu, kde napíšete název programu Deník aktivit a zvolíte jej k instalaci. Pokud preferujete jiné způsoby instalace balíčků, vězte, že anglicky se program jmenuje Activity Journal a balíček gnome-activity-journal.

Klady a zápory

Během testování Deníku aktivit jsem nenarazil dosud na žádnou chybu, snad jen pouze na jednu nepříjemnost, kterou má skoro každý druhý program v Linuxu (a nejen v Linuxu). Ačkoliv je program přeložen do češtiny, tu a tam se v něm vyskytují anglické výrazy. Co v Deníku aktivit postrádám, je možnost ukládání aktivit do samostatného souboru. Osobně bych si dokázal představit nějaký formát pro LibreOffice.

Program je poměrně nenáročný na výkon počítače, má velmi přehledné rozhraní, s jehož pomocí můžete velmi snadno mapovat vaši každodenní činnost. Dostupný je v základním repozitáři a je určen pro běh v prostředí GNOME, ale poběží samozřejmě i v dalších.

Diskuze (0) Nahoru