Linux E X P R E S

Facebook

Eclipse 3.1

Lukáš Zapletal vás seznámí s novinkami verze 3.1.


Na Eclipse 3.1 se čekalo dlouho. Vždyť jazyk Java 5.0, jehož podpora byla asi nejžhavější novinkou, je už nějaký ten měsíc ve finální verzi k dispozici. V následujícím textu bych rád představil platformu Eclipse, ukázal, k čemu je vůbec v Linuxu dobrá a seznámil vás s novinkami verze 3.1. Podívejme se, jestli Eclipse 3.1 skutečně „zatemnil“ svoje konkurenty.

Obrázek: 1.jpg

Projekt Eclipse byl svým původem vývojovým prostředím pro jazyk Java vytvořený v laboratořích firmy IBM. Projekt se ale rozrostl natolik, že se stal spíše platformou pro jiná prostředí nebo rozsáhlé programy vyžadující stejné přístupy – editory kódu (dokumentů), práci v týmu a pokročilé uživatelské prostředí. Eclipse stojí a padá na objektové modulární architektuře, celá platforma je napsána v jazyce Java.

Základním stavebním kamenem je prostředí (workspace), nad kterým běží vrstva pro vývoj v jazyce Java. Ta může být doplněna vrstvou pro C/C++, nebo jinou nadstavbou, která může využívat služeb prostředí – editorů, dialogů, nastavení, toolbarů nebo týmové spolupráce.

Nová verze přináší řadu změn. Samotné prostředí (workspace) je postaveno na nové verzi knihoven SWT/JFace s novými prvky (strom v tabulce, nové posuvníky, odkazy v labelech nebo vylepšený vzhled na Windows XP a GTK). Konečně je také v SWT k dispozici kvalitní vektorový engine, který však přidává jednu závislost na Linuxu navíc – knihovna Cairo Vector Engine.

Celé prostředí je rychlejší, některá okna byla přeuspořádána a jsou daleko přehlednější (např. nastavení). Vývojáři se také zaměřili na dialogy pro manipulaci se soubory, toolbary (nyní podporují drag and drop) nebo snadnější odpojování oken. Jako velmi praktické mohu označit víceřádkové regulární výrazy. Vylepšen byl také systém nápovědy, který je nyní více ve stylu MS Visual Studio .NET a umí vyhledávat klíčová slova také na Google.com.

Co se týče programování v jazyce Java, musím vyzdvihnout plnou podporu verze 5.0. To se týká zejména interního inkrementálního kompilátoru (Eclipse nepoužívá tedy distribuční javac, ačkoliv jej můžete použít třeba pomocí Antu). Eclipse 3.1 zná všechny nové vlastnosti, které byly do verze 5.0 přidány.

Snad nejváženější vlastností Eclipse jsou opravy kódu (code fixes) a refactoring. Jde o to, že pokud uděláte v kódu známou chybu nebo překlep, nejen, že vás prostředí upozorní – ono navrhne řešení. Stiskem kombinace kláves můžete ihned tento návrh přijmout. Programátoři Eclipse odvedli od verze 2.0 obrovský kus práce a dnešní verze je vybavena obrovským množstvím oprav, včetně těch týkajících se verze 5.0. Možnosti refactoringu naprosto převyšují všechna IDE, se kterými jsem měl možnost pracovat.

To se týká všech aspektů IDE: od návrhářů tříd, přes bublinkovou nápovědu, opravy kódu, generické typy, statické importy, výčty nebo anotace. Například posledně jmenovanou vlastnost nové verze jazyka je možné využít při potlačování varování. Také nový prvek foreach je samozřejmě podporován a nejen to – můžete si nechat převést všechny stávající smyčky na novou (často přehlednější) variantu.

Editor nedoznal značných změn, protože je již dlouhou dobu považován za jeden z nejlepších editorů pro jazyk Java vůbec. Líbí se mi možnost doplňování kódu už i v komentářích nebo nechat si zobrazit hodnotu lokalizovaného řetězce. Kosmetických změn se dostalo na celé Java prostředí – upraveno bylo mnoho dialogů a přidáno několik tlačítek, aby se programátor rychleji a intuitivněji dostal tam, kde potřebuje.

Například pokud použijete třídu z balíčku, který nemáte na začátku zdrojového souboru importován, prostředí automaticky upozorní, že import chybí. Vy se ani nemusíte obtěžovat s kurzorem na začátek souboru – stačí kombinace kláves a import je vložen automaticky. Pokud jsou programátoři dostatečně zkušení, dá se tak výrazně zvýšit produktivita.

Ačkoliv nejsem přílišný fanda debuggerů, protože zastávám názor, že jakmile programátor musí v Javě sáhnout po debuggeru, tak něco není v pořádku (s návrhem programu, nebo s programátorem samotným), musím podotknout, že se úprav dočkal i vestavěný debugger. Zrychlil se zejména start.

Obrázek: 2.jpg

Ačkoliv mnoho odborníků tvrdí, že se Eclipse hodí hlavně na vývoj serverových javovských komponent, musím upozornit na to, že pro jiné oblasti – zejména desktop (Swing, SWT, GTK) nebo mobilní zařízení (J2ME) – existuje mnoho vysoce použitelných pluginů. S tímto špičkovým open-source produktem zkrátka moderní linuxový vývojář musí počítat. Nemáte-li v lásce Javu, zkuste třeba plugin pro „spřátelený“ jazyk Python.

Diskuze (0) Nahoru