Dvoupanelová správa souborů
Je stále mnoho uživatelů, kteří nedají dopustit na dvoupanelové správce souborů a i v grafickém prostředí nechtějí přetahovat ikony souborů mezi okny, klikat na ně pravým tlačítkem myši nebo dlouze přemýšlet, jakou klávesovou zkratku použít pro tu či onu funkci.
Asi prvním a zcela jistě nejznámějším zástupce této rodiny programů býval Norton Commander, po němž následoval také hodně známý Volkov Commander a dodnes se v linuxovém světě velmi hojně používá Midnight Commander. Trochu v jejich stínu zůstává jiný program tohoto druhu: Far Manager.
Dvoupanelový souborový správce Far Manager
Far Manager je konzolová aplikace pro Microsoft Windows (pro Linux a další systémy bohužel zatím verze nejsou a je otázka, zda někdy budou), původně šířená jako shareware a nyní již delší dobu (ve vývojové větvi necelých 7 let) poskytovaná pod svobodnou licencí BSD. Kromě zdrojových kódů si zájemce může samozřejmě stáhnout instalační balíčky pro 32bitovou i 64bitovou architekturu x86.
Prostředí programu
Kdo si Far Manager nainstaluje a spustí, při první pohledu si může říct: „Vždyť je to Norton!“ (samozřejmě pokud ho kdysi zažil). Opravdu tak na první pohled vypadá – výchozí modrá barva panelů i celkový vzhled takovou asociaci vyvolávají, podobně jako základní sada operací přes funkční klávesy (kopírování pomocí F5, přejmenování/přesun F6, mazání F8 atd.). Ovšem to je asi tak všechno, protože Far toho umí nesrovnatelně víc.
Základní vlastnosti má samozřejmě společné se svými předchůdci. Dvoupanelová konzolová práce je velmi rychlá a na operace typu přejmenování nebo zkopírování souborů bude těžko hledat konkurenci. Na druhou stranu je třeba zapomenout na náhledy souborů, rozlišení jejich typů je však do určité míry možné (barevně).
Kromě základních funkcí dostupných především přes funkční klávesy (F1–F12), případně přes sadu menu vyvolávanou klávesou F9, lze klávesami Shift, Ctrl a Alt (plus jejich kombinacemi) přepínat na další sady funkcí. Lze se tak snadno dostat například do tvorby archivů, vytváření odkazů na soubory (ano, i ve Windows to lze, a to už poměrně dlouho – klasický Průzkumník to však před uživateli úspěšně tají) nebo měnit způsob a pořadí zobrazení souborů.
Vytvoření archivu v programu Far Manager
Je k dispozici čeština (v programu jako takovém; netýká se většiny pluginů), i když je občas otazné, zda jsou používané české zkratky dostatečně intuitivní a zda by nebylo přece jen lepší přepnout na angličtinu. K plné škále funkcí se lze dostat přes sadu menu, tam se českým uživatelům přece jen jejich mateřština může hodit. Program lze ovládat i myší, a to jak ve smyslu vyvolávání nabídek a funkcí, tak i přetahování souborů a jejich skupin mezi panely.
Co všechno Far Manager umí
Funkcí je v programu opravdu mnoho, proto zde není prostor na nějaký podrobnější popis. Tady jsou některé z nich heslovitě (bez uspořádání):
- práce s archivy (ZIP, 7-Zip, TAR, ...)
- správa procesů (místní i vzdálená – prohlížení, ukončování, změna priority, ...)
- práce se sítí SMB/CIFS (procházení sítě, přístup k souborům, mapování síťových disků, ...)
- využití dočasného panelu pro soubory
- vnitřní textový prohlížeč a editor (s podporou mnoha kódování, se zvýrazňováním syntaxe různých jazyků atd.)
- porovnávání souborů (jednoduché i pokročilé)
- hromadné přejmenovávání souborů
- práce v konzoli (mnohem lepší než
cmd.exe
) - aplikace příkazu na vybrané soubory
Chování těchto i jiných funkcí lze v poměrně širokém rozsahu nastavovat. Většinou vyhoví výchozí nastavení, ovšem třeba mazání standardně probíhá do koše, což u mnohých uživatelů není to, co by si představovali.
Správa procesů („prohlížecí“ klávesou F3 se zobrazí podrobné informace o zvoleném procesu)
Pokud je k nějaké operaci potřeba oprávnění administrátora, Far si ho umí vyžádat (a případně i zapamatovat). Prováděné operace se mohou ukládat (a také ve standardním nastavení ukládají) do historie, takže si lze pozdější práci významně usnadnit – týká se to i příkazů spouštěných v konzoli.
Pluginy pro Far
Jednou z hlavních výhod programu Far Manager je jeho systém pluginů (v češtině označovaných jako moduly). Několik jich je přibalených k základní instalaci – to jsou například moduly pro práci s procesy, archivy nebo pro hromadnou konverzi velikosti písmen v názvech souborů. Mnohem více si jich ale lze stáhnout a doinstalovat.
Tím se možnosti programu ještě dále rozšíří a lze ho využívat i pro účely, které jsou hodně vzdálené tomu, co se rozumí pod pojmem „správa souborů“. Toto jsou některé zajímavé pluginy:
- NetBox – přístup ke vzdáleným úložištím přes FTP, SFTP a SCP
- Registry browser – umožňuje procházet registry Windows, jako kdyby to byl adresářový strom
- Multimedia Viewer – prohlížeč/přehrávač multimédií bez opuštění programu
- Event Viewer / NT Events – prohlížeč systémových událostí
- Photo Hosting client – klient pro přístup k fotogaleriím, jako Picasa nebo Flickr
- SQLiteDB – editor databází SQLite
- Observer – umožňuje procházet souborové kontejnery a získávat z nich obsah
- MultiHasher – počítá různé heše: MD5, SHA1, SHA256, ...
- User manager – správce uživatelů, skupin, práv k souborům a jejich sdílení
Pluginů je k dispozici mnohem a mnohem víc, i když samozřejmě nemusejí být všechny kvalitní, stabilní a spolehlivé. Určitou komplikací také je, že vzhledem k ruskému původu programu jsou u některých pluginů informace jen v ruštině (i když plugin sám je i anglicky, případně v dalších jazycích).
Vytvoření nového SFTP připojení v pluginu NetBox
Používáte Windows? Určitě Far Manager vyzkoušejte!
Mám-li určit největší nevýhodu Faru, pak je to bezpochyby fakt, že existuje jen pro Windows. Tak kvalitní, funkčně obsáhlý a snadno rozšiřovatelný správce souborů na Linuxu jednoznačně chybí, již zmíněný Midnight Commander je co do škály funkcí někde okolo 10–20 % toho, co umí Far Manager. Je to tedy výzva pro ty, kdo by se chtěli chopit portování Faru na Linux.
Jiné nevýhody Faru by se asi hledaly těžko, přesněji řečeno by byly subjektivního charakteru – každému zkrátka může vyhovovat něco jiného. Naopak výhod je mnoho, od rychlosti běhu i používání přes škálu funkcí (s možností je přidávat pomocí pluginů) až samozřejmě po svobodnou licenci. Kdo tedy pracuje v systému Windows a ještě Far Manager nevyzkoušel, o hodně přišel a má nejvyšší čas to napravit.