Třikrát galerie
Zadáte-li do prohlížeče domovskou stránku Gallery, uvidíte, že jsou zde k dispozici ke stažení celkem tři moduly, je to Gallery 2, Gallery 1 a Gallery Remote. Systém Gallery 1 se liší od dvojkové řady v tom, že nevyžaduje databázový backend, a tak se hodí především pro malé (lépe řečeno menší) instalace. Gallery Remote slouží pro vzdálené nahrávání vašich fotografií.
U tohoto vzdáleného nahrávání fotografií nyní chvilku zůstaňme. Samozřejmě webová aplikace Gallery umožňuje nahrávání fotografií přímo pomocí integrovaného rozhraní, a to ne jen jedním způsobem. Gallery Remote jde však dál. Jedná se o Java aplikaci, kterou si stáhnete do svého počítače, do operačního systému, který používáte a umožní vám spravovat vaši galerii bez nutnosti přistupovat přes zmiňované webové rozhraní.
Gallery remote vám umožní nahrávat obrázky nebo vytvářet alba. Pro další nastavení je však webové prostředí potřeba.
Co tedy budete pro svou fotogalerii potřebovat za programové vybavení? Nic neobvyklého, Apache s nainstalovaným PHP a pokud se rozhodnete pro Gallery 2, pak i databázový server, nejčastěji MySQL. Snad na všech linuxových distribucích je instalace těchto serverů snadná (ne-li hračka), a tak byste se zprovozněním webové galerie obrázků neměli mít nejmenší problém.
Gallery 2 podporuje běžně používané databázové systémy - MySQL i PostgreSQL.
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé vlastnosti Gallery, které mě oslovily a doufám, že zaujmou i vás při našem seznámení s tímto prostředím.
Alba
Stejně jako v případě tištěných fotografií, i webové fotografie je potřeba někam umístit, nějak je kategorizovat, abychom se v nich snadno vyznali. Zmiňovanou činnost provádí Gallery hravě. Systém vám umožní vytvářet alba či podalba a do nich umísťovat vlastní fotografie. U každého alba nastavujete jedinečný název adresáře, do kterého budou fotky fyzicky uloženy a zbytek už záleží na vás.
Nastavení alba
Mezi samozřejmosti patří možnost nastavení velikosti (rozměru) náhledu i tzv. zmenšených obrázků. Zmenšené obrázky jsou ty, které se zobrazují, pokud kliknete na náhled. Dál můžete nastavit, zda se mají uchovat původní obrázky, a také zapnout např. hodnocení pro vaše album.
Nastavení velikosti zmenšených obrázků se hodí zejména v případě, pokud chcete Gallery integrovat do stávajícího webu. Zde nastavíte velikost obrázku tak, aby odpovídala rozložení vašeho webu a umožnila uživateli snadné procházení galerie i na menším monitoru.
Možnost uchování původních obrázků oceníte v případě, kdy chcete zachovat původní originály pro pozdější tisk nebo zpracování. Pozor, počítejte, ale se zvýšenými nároky na prostor na disku počítače.
Samotná alba pak můžete různě přesouvat nebo měnit použité téma. Šikovnou volbou je také možnost aplikovat použité téma či nastavení také na všechna podřízená alba. Tzn. jednoduše tak změníte vzhled celé galerie nebo její části. Také tuto volbu můžete použít pro vynucení velikosti obrázků podřízených alb vytvořených neposlušnými uživateli a znovu vygenerovat ty správné velikosti náhledů.
Galerii naší školy si můžete prohlédnout na stránkách VOŠZ a SZŠ Hradec Králové.
Konečně stále oblíbenější možností jsou tzv. vodotisky. Gallery vám umožní jednoduše použít vámi připravenou značku na vaše fotografie a tím znesnadnit odcizení původního (vašeho) obrázku někým jiným. Tento vodotisk je možno později změnit nebo zcela odstranit.
Fotografie
Zatímco náhledy fotografií jsou generovány za chodu, uchování originálů závisí na vašem nastavení. Pokud se však už rozhodnete zachovat původní obrázek, mohli byste teoreticky použít některý z přednastavených fotolabů (fotokasten.de, shutterfly.com, PhotoWorks.com).
Pohled na konkrétní fotografii
Gallery automaticky sleduje informace uložené v JPEG obrázku, tzn. v kolik hodin a čím jste fotografii pořídili a jaké bylo nastavení fotoaparátu. Také vám umožní provádět základní operace s obrázky: otočení obrázku či změnu měřítka. Dokonce je možné provést přímo přes webové rozhraní oříznutí náhledu - v obvyklém poměru stran a stejně snadno jako např. v Gimpu.
Vlastnosti pořízené fotografie
Ořez fotografie snadno a především rychle
Fotografie je možno zvýrazňovat. Zvýrazněním se rozumí vypíchnutí fotografie do políčka s názvem alba. Tím se vámi zvolená fotka stane poutačem na album. Také můžete nastavit tzv. náhodné zvýraznění, které vybere fotku zcela náhodně.
Zajímavostí pro příznivce detailu je jistě možnost uspořádání fotografií obsažených v albu. Díky této možnosti tak budete moci umístit např. ty nejoblíbenější fotografie z daného alba na první stránku vašeho seznamu.
Nahrávání fotografií
K nahrávání fotografií se používá v postranním menu volba Přidat položky. Bez této možnosti bychom se určitě neobešli, na druhou stranu je podle mého soudu opravdovou lahůdkou a z nabízených možností si vybere snad opravdu každý. Možnosti jsou následující:
- Z webového prohlížeče: Umožní vám nahrát několik obrázků, typicky jeden či dva obrázky, které chcete přidat do alba. Ke každému obrázku můžete přímo zadat jeho popisek.
- Z Webové stránky: Zadáním internetové adresy můžete získat vámi zvolené obrázky, které se na ní nachází, stačí si jen vybrat.
- Z místního serveru: Tuto volbu oceníte např. v situaci, kdy vám na serveru běží FTP server a vy jste obrázky již nahráli do nastaveného adresáře a nyní je chcete přidat do fotogalerie.
- Odkaz: Do fotogalerie nemusíte přidávat pouze obrázky, můžete tam přidat odkaz na jinou část vaší galerie, nebo externí samostatnou galerii či obrázek.
- Z Picasa 2: Program Picasa vám umožní exportovat vaše skupiny obrázků do jakéhosi archívu, tento archív pak snadno nahrajete do Gallery prostřednictvím této volby. Jediné omezení vyplývá z nastavení vašeho serveru i Gallery, rozhodně nesmíte přesáhnout 10 MB v jednom souboru.
- Windows XP: Dnes bychom mohli říct i Windows Vista. Tady naleznete soubor .reg, jehož instalací v systému Microsoft budete moci později publikovat fotografie přímo z vašeho počítače. Stačí se přesunout na požadovaný adresář či fotografii a v levém panelu přibude volba "Publikovat tento soubor na webu .. "
- Vzdálená Galerie: To není nic jiného než výše zmiňované Gallery Remote.
- Applet pro upload: I když nepatřím mezi nadšence Javy, musím uznat, že tento Java applet se opravdu povedl. Program vám umožní nahrávat celé adresáře fotografií kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co potřebujete, je prohlížeč a podpora Javy.
- Webkamera: Díky této volbě můžete nahrát obrázek přímo z webové/ip kamery. Bohužel obrázky se neaktualizují (nebo alespoň o tom nevím).
- WebDAV: Poslední možnost nahrání obrázku. Nikdy jsem nepoužil, a tak ji uvádím pouze pro úplnost našeho seznamu.
Přidání fotografií
Applet pro nahrávání obrázků
Uživatelé
Gallery je víceuživatelská. Pod tímto pojmem si můžete představit možnost přidávání a správy uživatelů, jejich oprávnění a také kvót. To se hodí, především pokud plánujete vytvoření galerie obrázků spravované více uživateli najednou. Jako nedostatek bych zde zmínil nemožnost práce s adresářem LDAP, to Gallery zatím neumí.
Administrace a kvóty uživatelů
Návštěvník
Stejně jako autorizovaný uživatel systému, i obyčejný návštěvník by měl mít požitek z práce s galerií. K tomu slouží:
- vícejazyčnost - podpora více než 30 jazyků
- krátké URL - snadno zapamatovatelná adresa (pomocí mod_rewrite serveru Apache)
- zobrazení zmenšeného/původního obrázku - uživatel si sám vybere, co ho vlastně zajímá
- možnost tisku fotografií - bohužel české fotosběrny nejsou obsaženy
- vyhledávání pomocí klíčových slov - stejně jako text můžete pomocí klíčových slov prohledávat i fotografie
- EXIF informace - v případě opravdu povedených fotografií jsou tyto údaje skutečně k nezaplacení, u ostatních vás minimálně zaujmou
- sledování počtu návštěv - Gallery uchovává informace o tom, kolikrát byla vaše galerie navštívena, to samé platí i o každém obrázku zvlášť
- možnost hodnocení fotografií - umožní vybrat tu opravdu nejlepší fotografii
- prezentace fotografií - jednoduše vám umožní spustit prezentaci fotografií umístěných ve vaší galerii obrázků, samozřejmostí je celoobrazovkový režim prezentace
Prezentace přímo v prohlížeči
Integrace
Gallery bere ohled i na vaše stávající stránky a abyste se nemuseli odkazovat na nějakou externí galerii, tedy galerii, které do vzhledu vašeho webu nezapadne, můžete Gallery integrovat přímo do svého domovského webu. Gallery lze snadno zabudovat do takových systémů, jako je phpBB, Mambo, Nuke, Drupal, WordPress a další. Pokud vás zajímá, jak může taková integrace vypadat např. v Drupalu, můžete se podívat na školní stránky VOŠZ a SZŠ Hradec Králové.
Výhodou takového řešení pak je, že obrázky snadno zapadnou do vámi provozovaného webu. Nevýhodou pak, že přijdete o některé "vychytávky" webového rozhraní Gallery, např. možnost spustit si prezentaci fotografií přes celou obrazovku.
Podpora a rozvoj
Když se podíváte na patičku oficiálních stránek projektu Gallery, uvidíte rozmezí let vývoje systému počínaje rokem 2000. Za tímto rozhraním nestojí jeden člověk, nejedná se ani o novinku či nápad realizovaný během víkendu. Projekt Gallery je stabilní, jednotlivé verze procházejí pečlivým testováním a máte v něm jistotu, že vaše fotogalerie k něčemu směřuje a bude ji možno dál rozvíjet a vylepšovat.
Další možnosti
Dál ještě zbývají věci, které se jinam nevešly, např. možnost stažení fotografií umístěných v albu v jednom souboru (archivu), zobrazení tzv. panorama v java appletu, kanál RSS či grafické ohraničení (rámy) alb a obrázků. Je toho opravdu hodně a díky architektuře podporující pluginy stále přibývají další a další rozšíření. Díky podpoře ze strany tvůrců různých redakčních systémů máte možnost začlenit Gallery do svého webu a díky zmiňovaným programům vzdáleného ovládání můžete pracovat s webem přímo z pohodlí vámi používaného operačního systému. Jak bylo řečeno již na začátku, Gallery tu je pro vás a vaše fotografie. Stačí jen fotografovat a o zbytek se postará sama.
Jeden obrázek pokaždé jinak - různá grafická ohraničení obrázků
Fotografie lze do Gallery přidávat také pomocí mnoha grafických programů jako Digikam či Gwenview. Je to díky KIPI pluginům prostředí KDE. Na straně galerie musí být nainstalován modul pro vzdálenou správu. Pozn. šéfred.