Linux E X P R E S

Facebook

Jahia – Všeuměl z levnějších poměrů

Pokud se vaše potřeby dostávají dále než jen k redakčním systémům, spíše až k enterprise CMS, a systémy jako RedDot jsou příliš nákladné, nezoufejte, je tu Jahia, která by váš bolestivý problém mohla vyřešit.


Letmý pohled na webovou prezentaci komunitního systému Jahia nám prozradí, že se jedná o integrované CMS a portálové řešení postavené na jazyku Java. To je velice zajímavé, pokud se k tomu ale přidá nativní podpora pro LDAP a single sign-on, vyjde nám, že se tento produkt hodí jak pro webové stránky nějaké společnosti, tak její intranet. Pojďme se podívat, co nám může nabídnout.

Pohled manažera

Velice zajímavě je řešena licenční politika a systém prodeje Jahia. Je rozdělen do čtyř edicí: Jahia Community Edition, Jahia Standard Edition, Jahia Professional Edition a Jahia Enterprise Edition. Liší se samozřejmě cenou a plejádou funkcí, které můžete používat. Pokud byste se při růstu požadavků dostali do jiné edice, není problém ji navýšit. Mrzuté však je, že jednotlivé funkčnosti nejsou implementovány jako moduly a pokud tedy budete potřebovat jednu věc z edice Professional, která není v edici Standard, musíte stejně sáhnout po té dražší.

Sice nejlevnější, ale svými možnostmi velice zajímavá, je komunitní verze. Z názvu už leckteří tuší, že je nejen zadarmo, ale že jsou k ní dostupné i zdrojové kódy. U systému tohoto typu a rozsahu věc nevídaná. Pokud navíc dodám, že ty zdrojové kódy pokrývají i všechny vyšší, a tedy placené verze, není k šoku daleko. Znamená to tedy, že když si stáhnete nebo koupíte jakoukoli verzi, máte plnou kontrolu nad zdrojovými kódy a můžete si je libovolně doplnit nebo upravit podle potřeby s jedinou podmínkou, že tyto úpravy nabídnete zpět komunitě. Ještě doplním, že komunitní verze v binární podobě při prvním spuštění nabízí možnost přepnutí do 60denní časově omezené Standard nebo Professional edice. Pokud tedy o podobném systému uvažujete, nabízí dostatek času na vyzkoušení.

Budete-li nuceni sáhnout po placené verzi, stále nemusíte ronit slzy. Výrobce totiž nabízí 50% slevu, pokud se budete podílet na vývoji. Stačí tedy vámi vyprodukovanou novou část nabídnout zpět komunitě a rozpočet můžete o polovinu snížit.

Pohled vývojářů

Nejzajímavější na redakčním systému samozřejmě je, jak jednoduše se v něm vytváří obsah a jak komplexní stránky ve výsledku mohou být. Pokud jde o Jahia, lze to shrnout do jedné věty: „Fantazii se meze nekladou.“ Při vytváření nových stránek se ukáže druhá tvář Jahia, ta portálová. Stránky jsou postaveny na šablonách, které pak uživatelé vkládají a upravují tak, jak jim to jejich autoři povolí. Je tedy možné vytvořit šablonu stránky se záhlavím, ve kterém bude zaměnitelný obrázek, pod ním volně upravitelná lišta záložek (odkazy na jiné stránky Jahia, nebo stránky externí). Hlavní část bude sestavena ze dvou nebo tří sloupců (podle volby tvůrce stránky), do kterých bude možné vkládat formátovaný text, obrázky, seznamy uživatelů, souborů, novinky, dynamické portlety, v podstatě cokoli, co jste schopni v JSP naprogramovat. U všeho je možné definovat použitelné hodnoty.

JavaServer Pages (JSP) je velice rozšířená technologie pro vytváření dynamických webových stránek postavená na systému Java.

Obrázek: Webové rozhraní pro souborový manažer

Jak je vidět, při tvorbě šablon nejsou vývojářům pod nohy házena žádná omezení. Spíše naopak jim byl využitím JSTL a Apache Struts dán do rukou mocný nástroj, který vývoj šablon značně urychlí. Někdo by mohl namítnout, že tag library neoplývá příliš rychlostí, ale i z této šlamastyky nabízí Jahia východisko. Stránky jsou od edice Standard na serveru cachovány na úrovni fragmentů definovaných vývojářem v šabloně. Je použit cache server ESI.

Edge Side Includes (ESI – www.esi.org) je jednoduchý značkovací jazyk pro určení fragmentů stránek a jejich parametrů pro cache server.

O tom, že se jedná o moderní systém, svědčí také použitá technologie AJAX. Zde se používá při zobrazovaní kontextových nabídek a rozbalovacích stromů, což sníží velikost stránek a to uživatelé jistě ocení. Také integrovaný indexovací systém lze velice pochválit. Je použit Apache Lucene, který indexuje nejen HTML stránky, ale i přiložené MS Office a PDF soubory a při vyhledávání lze sestavovat složité logické formule.

Velkou devizou Jahia jsou také portlety, které přinášejí široké dynamické vlastnosti. Je možné vložit libovolný splňující standard JSR168. Navíc však od Standardní edice umožňuje (a to nejen vývojářům, ale i běžným uživatelům) vytvářet tzv. clip portlety. Jedná se o možnost interaktivně ve webovém prohlížeči definovat části vzdálených webových stránek, nebo dotazy do databáze, které je pak možné jako blok vkládat do svého portálu.

Pohled správce obsahu

Ve chvíli, kdy se administrativní pracovník poprvé přihlásí, už v podstatě kostra portálu existuje (vznikne použitím šablony), což mu velice usnadní práci. Do nadpisů je možné vkládat pouze jednořádkový text, stránka je tvořena bloky formátovaného textu, lišta záložek umožňuje vytvářet pouze odkazy nebo nové stránky webu (opět pouze z definované šablony), při vytváření novinky se zadává datum z integrovaného kalendáře, do specializovaného boxu v levém sloupci je možné přiložit soubor a pod něj vložit na stránku portlet s předpovědí počasí. Vše jednoduché a přitom dostatečně komplexní.

Obrázek: Záhlaví v editačním režimu

Dalším prvkem je schránka. Ano, je možné kterýkoli prvek stránky, ať už je to blok textu, odkaz, obrázek nebo celá stránka, vzít do schránky a zkopírovat na jiné místo. Přičemž Jahia pohlídá, aby nedošlo ke zkopírování na nepatřičné místo. Veškeré operace jsou navíc prováděny na pozadí, takže nezdržují uživatele.

V každé větší společnosti pracuje na webových stránkách celý tým lidí. Systém Jahia má pro týmovou podporu dva nástroje. V prvé řadě je to možnost definovat přístupová práva na všech úrovních od celých stránek až po jednotlivé prvky. Přitom je implementovaná dědičnost práv, není tedy nutné u každého bloku tato práva nastavovat. Je tedy možné, aby se na tvorbě jedné stránky podíleli dva lidé, každý přitom bude mít na starost jinou část. Nad nimi je nutné ustanovit někoho, kdo jejich výtvor schválí. K tomu je určen druhý nástroj: Workflow. Je možné vybrat si z několika definovaných (klasický dvouúrovňový, nebo tříúrovňový, nebo uživatelský) nebo je možné ho úplně vypnout (každá změna je pak přímo publikována).

O soubory libovolného typu, které chcete přiložit do vytvářených stránek, se stará integrovaný souborový manažer, který můžete krmit pomocí webového formuláře, nebo s využitím zabezpečeného protokolu WebDAV přímo přes vzdálené připojení z vašeho linuxového desktopu. Pokud se rozhodnete využít webové rozhraní a souborů bude mnoho, nabízí se také možnost zabalit soubory do zipu a rozbalit je až na místě. Velice užitečná funkce.

Na startovní čáře

Předpokládejme, že jste se rozhodli nasadit Jahia, co k tomu budete potřebovat? Z důvodu použití Java frameworku a masivního cachování na straně serveru je jisté, že se nespokojí s málem. Doporučené jsou minimálně 2 GB RAM a moderní, alespoň 2,6 GHz, procesor. Pokud jí ale dáte, co si žádá, určitě nebudete zklamáni, systém bude dostatečně svižný a stabilní pro každodenní práci.

JavaServer Pages Standard Tag Library (JSTL) je rozšíření JSP přidávající sadu XML tagů, které řeší běžné problémy (např. podmíněné vykonávání, cykly, vícejazyčnou podporu atd.), a tak usnadňují vývoj webových aplikací. Jahia nabízí svou knihovnu tagů, kterou rozšiřuje tuto nabídku funkcí.

Jediné, co trochu zamrzí, je nedostatečná dokumentace. Tedy abych byl přesný, ne že by dokumentace nebyla. Na webu je ke stažení několik obsáhlých PDF dokumentů, nicméně většina textů se týká staré verze 4.x a to při použití aktuální verze 5.0, kterou doporučuji, není vždy použitelné. Nicméně z vlastních zkušeností můžu říct, že vývojáři na fóru odpovídají celkem bryskně zhruba během dvou dnů.

Referenční weby

Dále pak intranet francouzské pošty, ministerstva financí a evropského parlamentu.

Diskuze (0) Nahoru